Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Вівторок, 1 липня, 19:09:31

АЧС: що необхідно знати і чого дотримуватися

28.10.2017   08:36Агенцiя

Вірус африканської чуми свиней, який спричиняє значні втрати поголів’я, в Україні зафіксований вперше у 2012 році. Він уже викликав 276 випадків зараження, 229 з яких — серед домашніх тварин. Масові спалахи почали реєструвати з 2014 року в прикордонних районах, у тому числі й Чернігівщини.

Так, починаючи з 31 серпня 2014 року, в області зареєстровано 29 випадків захворювання на АЧС.

Найбільший спалах вірусу на Чернігівщині стався цьогоріч у фермерському господарстві «Колос» (селище Куликівка). Днями тут ліквідували більш ніж чотирьохтисячне поголів’я тварин.

Як же запобігти поширенню АЧС, говорили 27 жовтня учасники прес-брифінгу в ОДА: в. о. першого заступника голови облдержадміністрації Юлія Свириденко, директор Департаменту агропромислового розвитку ОДА Юрій Павлішен, національний консультант по роботі з громадами в Україні Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (FAO) Олександр Рєвнівцев, начальник відділу організації протиепізоотичної роботи Головного управління Держпродспоживслужби в області Микола Мазигула.

З метою профілактики, недопущення занесення, а також уникнення розповсюдження збудника смертоносного вірусу в області здійснюються заходи на виконання Комплексного Плану спільних оперативних дій у разі виникнення підозри та підтвердження діагнозу на африканську чуму свиней.

Спеціалісти стверджують, що вилікувати АЧС неможливо — вакцини та ліків немає. Тому єдиний метод боротьби із захворюванням — умертвляти і спалювати хворих свиней.

— Перше, на що нам потрібно звертати увагу, — біобезпека господарств. Шляхом роз’яснювальної роботи можна вплинути на загальну ситуацію. До речі, цього тижня на Чернігівщині проводилися кущові семінари-навчання щодо запобігання виникненню АЧС. Люди повинні зрозуміти, що вони мають самі убезпечити своє господарство та не ігнорувати простими правилами, — наголосила Юлія Свириденко.

За словами Олександра Рєвнівцева, в Україні з 2012 року було уражено 37 промислових підприємств. Це більше 141 тисячі голів, що коштувало майже 148 мільйонів гривень. Компенсовано лише 1% (1,47 мільйона гривень). У Чернігівській області, зокрема, кошти власникам знищених тварин відшкодовано стовідсотково у розмірі 1,226 мільйона гривень. Це стосувалося виключно приватних господарств. Для великих підприємств такий механізм законодавчо не передбачений.

Олександр Рєвнівцев вважає, що органи влади на Чернігівщині, на відміну від деяких інших областей, з розумінням ставляться до проблем домогосподарств, які зазнали втрат через АЧС. Це, в свою чергу, знімає соціальну напругу. До того ж у фахівців на місцях є розуміння, як протидіяти поширенню вірусу. В цьому експерт переконався, провівши в районах області ряд навчальних семінарів.

Експерти FAO спрогнозували, що за два роки сектор свинарства може втратити до 40% поголів'я. У грошовому еквіваленті — чотири мільярди гривень. Це — значна загроза як для галузі, так і економіки країни в цілому.

Тож варто вживати необхідних заходів біобезпеки. Слід знати, що вірус АЧС може зберігатися у: трупах свиней — до 2,5 місяця; замороженому м’ясі (–20°C) — без терміну; копченій ковбасі та м’ясопродуктах — упродовж 5 місяців і більше; у солонині — до року. Вірус «вбиває» термічна обробка (не менше години при 50°C).

Як зазначали учасники брифінгу, захворювання переважно уражає приватні господарства та невеликі ферми. Основна причина поширення хвороби — людський фактор. Поки власники свиней не почнуть виконувати прості правила по запобіганню АЧС, захворювання продовжуватиме поширюватися Україною.

До речі, неможливо самостійно виявити АЧС. Потрібно відправляти зразки для лабораторного дослідження. Це може зробити лише представник державної служби ветеринарної медицини.

Детальніше про африканську чуму свиней на сайті «Стоп АЧС».


Довідково:
Станом на 1 жовтня 2017 року в усіх категоріях господарств області нараховується 173,6 тисячі голів свиней, у тому числі в сільськогосподарських підприємствах — 98 тисяч голів та господарствах населення — 75,6 тисячі голів.



Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації

Останні новини Чернігівщини

Три школи Чернігівщини отримають майже 60 мільйонів гривень держсубвенції на модернізацію харчоблоків 11:38

У трьох закладах загальної середньої освіти області модернізують кухні за кошти держсубвенції. Відповідно до рішення Кабінету Міністрів від 25 червня 2025 року № 602-р на ці потреби спрямують близько 60 мільйонів гривень.

На Чернігівщині поліцейські оголосили підозри членам організованої злочинної групи, які організували роботу нарколабораторії промислових масштабів 11:16

Слідчі поліції Чернігівщини встановили факти злагодженої протиправної діяльності зловмисників у складі організованої злочинної групи.

Виконання бюджету у 2025 році: звіт за підсумками І кварталу 09:55

26 червня 2025 року на засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради начальниця фінансового управління Олена Лисенко представила звіт про виконання бюджету Чернігівської міської територіальної громади за І квартал поточного року.

«Пліч-о-пліч всеукраїнські шкільні ліги»: Чернігівщина з 2 медалями 09:32

Минулого тижня завершилися спортивні змагання «Пліч-о-пліч всеукраїнські шкільні ліги» сезону 2024/2025 років.

У Чернігові поліцейські оперативно затримали грабіжника 08:49

Співробітники кримінальної поліції Чернігівського райуправління поліції «за гарячим слідом» встановили 24-річного чоловіка, причетного до відкритого заволодіння мобільним телефоном з ломбарду в Чернігові.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини