Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Понеділок, 7 липня, 04:21:14

Огляд закону про місцеві вибори: Чернігівський політклуб vs Олександр Черненко

28.08.2015   16:15Агенцiя

8 серпня 2015 року вступила в силу нова редакція закону про місцеві вибори. Чернігівський політклуб попросив нардепа і фахівця з виборчого законодавства Олександра Черненка охарактеризувати нову систему виборів.

25 жовтня чернігівці отримають 4 бюлетені, де проголосують за міського голову, партію/кандидата по місту, партію/кандидата по області, партію/кандидата в районну в місті раду. В результаті місто отримає 42 депутати від партій, які подолають 5% бар’єр.

3 позитивні і 3 негативні моменти закону від Олександра Черненка:

+ Відкриті рейтингові списки, які нікому не гарантують перемогу і зменшують рівень політичної корупції
+ Вибір мерів великих міст в два тури, що робить їх більш легітимними в очах громади
+ Гендерна квота, що дозволяє жінкам реалізувати себе в політиці.


- Складна система, де з округу може бути або декілька кандидатів, або взагалі жодного.
- Відсутність заборони політичної реклами на зовнішніх носіях і в медіа, що зберігає вплив фінансових важковаговиків.
- Можливість відкликання депутатів, що дає поле для маніпуляцій і боротьби з “неугодними”


Підкуп
Вибори по 205 округу гостро підняли питання по підкупу виборців. Олександр Черненко відзначив, що у законі підкуп заборонений і відповідальність за нього підвищується, але пробуксовує механізм покарання. “Ми з громадськими організаціями пропонували, щоб благодійні фонди і громадські об`єднання зі схожою на партійну символіку не могли займатися підкупом. Сподіваюсь, що ці і подібні поправки до закону будуть проголосовані” - зазначив експерт.

Новий закон і молоді партії
Ряд експертів називає поріг 5% високим, що може завадити молодим політичним силам потрапити в місцеві ради. Олександр Черненко не згоден з такою позицією. “Тут або є підтримка нових партій або її немає. Крім того, 5% дозволяє провести до ради не одну людину, а команду, яка матиме шанси реалізувати свою програму” - підкреслив нардеп.

Чи зрозуміють систему виборці?
Система виборів нова і доволі складна, але Олександр Черненко вважає, що для виборця вона не повинна викликати проблем. “Бюлетенів буде ще менше, Виборець голосує одразу і за партію і за людину від неї. Складно буде виборчим комісіям вже на етапі підрахунку”. Проте потреба в просвітницьких заходах є і зацікавлені в них мають бути саме політичні партії.

Відкликання депутатів
Так званий “імперативний мандат” викликав багато питань у експертів. З одного боку він посилює відповідальність за свою політичну діяльність, а з іншого дає поле для маніпуляцій і партійного тиску на депутатів. “Так, наприклад, людина, яка програла, може завтра ж ініціювати відкликання свого опонента. Люди мають давати оцінку депутатам на виборах” - відмітив Олександр Черненко.

Партійна вертикаль
На думку Олександра Черненка закон стимулює відповідальне партійне будівництво і командну співпрацю: “Знову ж таки, одній людині важко впливати на рішення ради. Повинні бути команди зі спільними цінностями та програмою дій”.

Перспективи
Згідно з плану децентралізації, через 2 роки Україна має об`єднати громади і провести нові місцеві вибори. Тож зараз ми обираємо депутатів на два роки.

Крім того, Чернігів має шанс отримати ще одні дострокові парламентські вибори по 206 округу, так як мажоритарник Владислав Атрошенко показує наміри змагатися за крісло міського голови.

Олександр Рись

Останні новини Чернігівщини

Судитимуть браконьєра, який незаконно  вполював лося на Прилуччині

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39

Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

 ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36

Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33

Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31

У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.

єРобота на Чернігівщині: результати програми «Власна справа»

єРобота на Чернігівщині: результати програми «Власна справа» 14:42

Грантова програма «Власна справа» урядового проєкту «єРобота», яку адмініструє Державна служба зайнятості, - не просто про гроші, а про довіру та можливості, про людей та бізнес, які працюють у найважчі часи і мотивують інших.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини