Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 8 травня, 13:25:28

Чернігів отримав перше фундаментальне видання про свою історію

15.05.2012   16:43Агенцiя

Нещодавно у київському видавництві “Темпора” побачила світ нова книжка відомого чернігівського історика, професора Ніжинського державного університету ім. М. Гоголя Сергія Леп’явка “Чернігів. Історія міста”. Як не дивно, вона стала першою фундаментальною працею з даної тематики, оскільки досі історію старовинного міста ніхто не збирав по крупинках і не зводив докупи.

Працюючи над книжкою, С. Леп’явко дослідив близько 400 джерел, серед яких чимало газетних публікацій різних років. Видання має понад 430 сторінок, багато добірних ілюстрацій, чудовий дизайн і задовольнить найвимогливішого читача. Робота вченого і видавництва над книжкою тривала шість із половиною років. Про це та інше – розмова кореспондента УКРІНФОРМу з її автором.

– Сергію Анатолійовичу, що спонукало Вас до написання книжки, в якій зібрана вся історія стародавнього міста – від часів його заснування й до наших днів?

– Головна причина того, чому я взявся за цю роботу – відсутність такої книжки взагалі. Єдиний історичний нарис про Чернігів був написаний 100 років тому. Він мав невеликий обсяг і, зрозуміло, уже застарів. У 80-х роках минулого століття вийшла книжка Андрія Карнабєда, але то був історико-архітектурний нарис. Отже, мені, як споживачу, та й іншим людям, які цікавляться історією Чернігова, просто не було що прочитати про місто. Загалом-то про нього писалося багато, особливо в останні десятиріччя. Проте це були, в основному, невеличкі публікації на кілька сторінок чи збірники. Тобто, матеріал дуже фрагментарний, подібний до розкиданих шматочків мозаїки, з яких цілісну картину історії Чернігова скласти було неможливо.

Працюючи над книжкою, я користувався не архівними джерелами, а брав оті розкидані по різних збірниках статті і “ліпив” їх докупи в один великий текст. Хоча у список літератури, опублікований у книзі, увійшло далеко не все. Зокрема, я не включав туди газетні публікації, з яких брав один чи два дрібних факти. Так, наприклад, газету з інформацією про проведення у Чернігів газу я включив у список. А видання, де розповідається, як поліцейський Покотило виловлював гімназистів, які плавали на крижинах по Десні, а він стояв на мосту і ловив їх, щоб молоді дурні не втопилися, не включив. Книжка – науково-популярна, не містить посилань, а отже й усі джерела вказувати не обов’язково.

– В одній із чернігівських книгарень першу партію досить недешевої за ціною “Історії міста” розкупили за кілька днів. Воно й не дивно – книжка привертає увагу як змістом, так і оформленням. Особисто мені дуже сподобався розворот обкладинки, де зображені різьблені вікна старих дерев’яних будинків Чернігова. Звідки така краса, хто допомагав з ілюстраціями?

– Найбільше матеріалів узято з Чернігівського історичного музею імені В. В.Тарновського, там фотографи видавництва провели найбільше часу. Вони робили знімки старовинних речей з експозиції, із запасників, фотографували матеріали, що стосуються преси та документів, печатки, і це була довга, важка і марудна робота. Є в книжці також ілюстрації з художнього музею, заповідника “Чернігів стародавній”, музею Михайла Коцюбинського. В заповіднику, зокрема, фотографувалися архітектурні споруди, – ззовні й зсередини, Царські врата Борисоглібського собору. А що стосується старих світлин, то тут найвагоміший внесок зробив чернігівський колекціонер Костянтин Ягодовський. Більшість фотографій кінця 19-го -20-го сторіч узяті з його колекції. Він сам їх сканував і готував до друку.

– Чи є у Вашій книзі суперечливі моменти з точки зору історичної науки?

– Книжка є авторською і тому все, що там представлено – це моя власна точка зору, і я не претендую на істину в останній інстанції. Власне, у сучасній історіографії зараз уже перемагає думка, що історія – це, насамперед, історики, тому що вона “переломлюється” через людей, які її пишуть. Звісно, якісь питання тут висвітлені не так, як в іншій літературі. Але знову ж таки, іншої праці з історії Чернігова у нас просто немає. Якби було видано 5-7 історичних монографій, можна було б говорити про різні точки зору і порівнювати. А так єдине, що може привернути увагу – це дата заснування міста. Тому що, на мою думку, достатніх доказів того, що Чернігову – 1300 років, поки що не наведено. І тому я зупинився на трішки меншому віці міста, визначеному на підставі археологічних розкопок. Це, приблизно, 1150 років. Тобто, заснований Чернігів був не у сьомому чи восьмому сторіччі, а швидше в дев’ятому.

– Під час роботи над книжкою Вам вдалося натрапити на якісь маловідомі факти? Що особисто для Вас було відкриттям?

– У книжці 70% інформації – це маловідомі факти, бо, як я говорив, значна частина їх узята з газет. Наприклад, згадка про льотчика, який у 1911 р. здійснив перший політ над Черніговом…

Крім того, наведено численні факти, відомі лише окремим ученим і краєзнавцям. Такими є розповіді про ювелірні майстерні давньоруського Чернігова, життя та навчання учнів колегіуму, побут чернігівців у 19-му столітті, відвідування міста російськими царями, австрійським імператором, козацькими гетьманами. Іван Мазепа, зокрема, їздив молитися чернігівським іконам і писав про це у своїх листах. І, очевидно, тому давав великі гроші на чернігівські святині.

А поява парку на Валу пов’язана з відвідуванням міста царевичем Костянтином Миколайовичем. Перебуваючи у Чернігові, він звернув увагу на величезний смітник на руїнах старої дерев’яної фортеці, що до кінця 18-го сторіччя стояла на Верхньому замку – там, де зараз пам’ятник Шевченку. Старі гармати валялися тоді просто в землі. Царевич зробив зауваження місцевим чиновникам і тільки після того вони навели порядок на Валу і поставили перші гармати на постаменти. Завершив упорядкування цього місця губернатор Андрієвський аж у 1896 році.

Відкриттям для мене стало те, що в період Великої Вітчизняної війни, під час наступу гітлерівців на Чернігів, місто оборонялося упродовж двох тижнів. Як на початок війни, це дуже тривалий термін і справді особлива сторінка історії Чернігова. Період оборони й окупації нашого міста мене настільки вразив, що цю частину великої книги я видав раніше окремими варіантом під назвою “Чернігів у роки війни (1941-1943)”.

Водночас мене дуже здивувало, що в радянські часи, коли нібито велика увага приділялась патріотичному вихованню, звучали заклики берегти пам’ять про героїв Великої Вітчизняної, практично не було літератури, яка б розповідала про Чернігів у воєнний період. Мене вразило, що ця сторінка історії міста абсолютно не була відома радянським піонерам обласного центру, про неї майже не говорили і не писали.

– Які періоди історії Чернігова Ви вважаєте унікальними?

– Найцікавішою, на мій погляд, була доба Київської Русі (хоча вона і найменше досліджена). Так, наприклад, взявши до уваги той факт, що під Черніговом з 10-го сторіччя збереглося найбільше дружинних курганів, можна говорити про те, що тут проживало найбільше дружинників. А оскільки це значною мірою були варяги, то, відповідно, й розташовувались великі варязькі поселення.

Також Чернігів був центром ювелірного виробництва. Тут знайдено близько десяти ювелірних майстерень, це – найбільша їх кількість у містах періоду Київської Русі. Крім того, в місті відкопано півтора десятка ювелірних скарбів. І взагалі Чернігів входив у трійку найбільших міст Київської Русі. Сьогодні цей факт усвідомлюється погано, тому що Чернігів сприймається як провінційне місто. А тоді це була справжня столиця одного з найбільших князівств Київської Русі.

Що стосується пізніших часів, то друге піднесення Чернігова припало на кінець 17-го – початок 18-го століть у добу правління Івана Мазепи. Однозначно то – період розквіту міста, коли Чернігів був центром монументального будівництва, культури, церковного і літературного життя лівобережної України.

У 20-му сторіччі найбільше мене вразила історія льотного училища, яке досі не було вплетене в історію міста. Це було дійсно унікальне явище для всього Радянського Союзу і світової космонавтики. На сьогодні вже більше десятка випускників училища стали космонавтами і дуже шкода, що цей навчальний заклад був так бездарно знищений.

– Кілька роки тому побачила світ “Коротка історія Чернігова”, куди, як відомо, увійшла частина матеріалів з цієї, майже готової на той час книги. Чи був сенс видавати “Коротку історію”?

– Книжковий ринок і споживачі вимагають різної літератури. Тому всеохоплююча історія Чернігова повинна бути подана як у короткому викладі, так і в розширеному. Водночас потрібен іще з десяток різних за жанрами книжок, розрахованих на різні смаки, різного читача, з різним обсягом інформації. Адже одні люди мають час читати, інші не мають, одні хочуть дивитися картинки, а інших цікавить змістовний текст. З урахуванням різних потреб споживача і була написана “Коротка історія Чернігова”.

– Чи є у Вас намір продовжити цю тематику і видати ще якусь книжку з історії Чернігова?

– У мене в напівготовому стані є ще близько десятка книжок з історії Чернігова різного формату. Вже, зокрема, готуються до друку книга-альбом “Декілька слів про Чернігів” та друге видання книги про Чернігів у роки війни. Остання книжка матиме 120 ілюстрацій. Майже всі вони – оригінальні, адже взяті з приватних та німецьких колекцій.

– Бажаю Вам здоров’я і наснаги видати всі написані й недописані книжки. Щедрих Вам спонсорів і солідних видавців!
– Дякую.

Наталія Потапчук, УКРІНФОРМ

Останні новини Чернігівщини

Відверта розмова про патріотизм і псевдопатріотизм

Відверта розмова про патріотизм і псевдопатріотизм 13:21

5 травня у Чернігові в офісі регіонального представництва Українського інституту національної пам’яті в області проведено онлайн-круглий стіл на тему «За що воюють українці, або анатомія патріотизму».

Ніжин: за кошти міського бюджету придбали новий сучасний ультразвуковий апарат

Ніжин: за кошти міського бюджету придбали новий сучасний ультразвуковий апарат 13:08

7 травня міський голова Олександр Кодола з робочим візитом відвідали пологовий будинок.

Владислав Атрошенко зустрівся з ветеранами з нагоди 76-ої річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

Владислав Атрошенко зустрівся з ветеранами з нагоди 76-ої річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 12:55

Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко напередодні Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні у міській раді зустрівся з ветеранським активом міста.

У Ніжинському районі готуються прийняти резервістів на навчання

У Ніжинському районі готуються прийняти резервістів на навчання 10:56

Днями заступниця голови Чернігівської ОДА Жанна Шерстюк та керівник апарату ОДА Станіслав Робота провели нараду щодо організації та проведення навчальних зборів територіальної оборони Ніжинського району.

Обласна рада започаткувала роздільне сортування побутових відходів

Обласна рада започаткувала роздільне сортування побутових відходів 10:33

В адмінбудівлі обласного представницького органу впроваджується роздільне сортування сміття.