Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 27 квітня, 02:53:00

Жителі Тупичівської громади дізналися про результати досліджень її довкілля

31.01.2022   11:48Агенцiя

Тупичівська громада – одна з небагатьох в області, яка поєднує в своєму складі дві чітко виражені природно-географічні особливості (кластери) – північний лісовий масив та відкрита південна частина, представлена орними землями та заболоченими територіями.

Таке поєднання має свої переваги, але водночас – і певні проблеми, зумовлені в першу чергу промисловою та господарською діяльністю людини. Відповідно постає питання – як зберегти  виробничі можливості та одночасно розвинути природний та рекреаційний потенціал, який в громаді залишається недооціненим.

Якими є ключові характеристики довкілля та їхній вплив на розвиток громади, – з’ясовували учасники громадського обговорення, яке проходило в Тупичеві 26 січня 2022 р.

Експерти Сіверського інституту регіональних досліджень презентували аналітичний звіт за результатами досліджень екологічної ситуації та моніторингу екополітики на території Тупичівської громади. Захід проводився в рамках проєкту «Розробка та сприяння запровадженню політики охорони довкілля Тупичівської громади на засадах партисипації», який реалізується  Участь в обговоренні взяли представники місцевого самоврядування, громадськості та зацікавлені жителі громади.

Жителі громади ознайомилися з результатами спеціальних досліджень атмосферного повітря, водних, земельних ресурсів та  біорізноманіття громади. В цілому шкідливий вплив на її довкілля пов'язаний з діяльністю спиртового заводу, сільськогосподарських підприємств та викидами автотранспорту. Через кліматичні зміни, зменшення річної кількості опадів та їх нерівномірний розподіл спостерігається скорочення водних ресурсів. Водночас певні перестороги стосуються питної води в Тупичеві, в якій вдвічі (а місцями – втричі) перевищений вміст нітратів. Тому експерти надали поради щодо її безпечного використання та порекомендували здійснити аналіз води з приватних господарств. На стан поверхневих вод (ставків) більше впливають процеси природного характеру. Ґрунти громади в її південній  частині відзначаються родючістю, але існує високий ризик їхнього забруднення через використання пестицидів і добрив агровиробниками.

Дослідження біорізноманіття виявило цікаві особливості, зумовлені знову ж таки поєднанням лісів, заболочених територій, торфовищ, мережі природних та штучних водойм. Природні біотичні ресурси громади відзначаються наявністю хвойних та мішаних лісів, рідкісних видів рослин та тварин, зосереджених, зокрема, в межах територій з охоронним статусом (наприклад, заказники «Тупичівська дача», «Крюкова», «Петрушин» та ін.). Водночас учасники зустрічі отримали поради щодо боротьби з адвентивними видами рослин, зокрема омелою білою, масове поширення якої створило серйозну загрозу зеленим насадженням громади. Також експерти порекомендували віднайти та надати статус ботанічних пам’яток багатовіковим деревам на території громади.

Окрім цього, фахівці надали низку рекомендацій щодо розвитку екологічного туризму в громаді, збереження та промоції етнографічної спадщини, залучення шкільної молоді до здійснення заходів та проєктів щодо захисту довкілля. Серед запропонованих ініціатив – облаштування прибережних зон на водоймах та створення рекреаційних майданчиків в населених пунктах громади. Але головне – знайти баланс інтересів у використанні природних ресурсів та можливостями щодо їх відновлення.

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду "Відродження" в рамках спільної ініціативи «EU4USociety». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».

Останні новини Чернігівщини

Що роблять громади області з тисячами тонн відходів від руйнувань через війну 15:41

На сьогодні у Чернігівській області обліковується 16,7 тисячі тонн відходів від руйнувань, що утворилися внаслідок пошкодження будівель та споруд під час бойових дій, терористичних актів, диверсій, а також під час робіт з ліквідації їх наслідків.

Для рятувальників з Чернігова запустили безкоштовний онлайн-курс англійської мови 15:29

Мережа освітньо-культурних просторів Гончаренко центр запускає безкоштовні онлайн-курси англійської мови для працівників ДСНС Чернігівщини.

Допомагаємо переселенцям та ветеранам війни знайти роботу 15:25

Соціальні мережі та медіа, дистанційне навчання, онлайн-зустрічі, електронний документообіг – цифровізація сьогодні має вплив на кожну сферу нашого життя, але і живе спілкування та очний обмін думками, ідеями, інформацією теж не втрачає своєї актуальності.

Напад на журналістів телеканалу “Дитинець”: рік марного розслідування 09:56

Минуло більше року від резонансного для Чернігова порушення прав журналістів на професійну діяльність.

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею 09:43

У Чернігові розширюють тролейбусну мережу. Додається новий маршрут, який з'єднає мікрорайон Шерстянка, де до цього ніколи не курсував електричний громадський транспорт, через Подусівку та центр міста, з Бобровицею.