Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 27 квітня, 08:06:35

Виклики комунікації та їх вирішення в ОТГ

07.03.2018   07:46Агенцiя

6 березня у прес-центрі «Чиста політика» за ініціативи ГО Центру «Доброчин» відбувся брифінг на тему: «Виклики комунікації та вирішення місцевих проблем в ОТГ», на якому представники ГО Центру «Доброчин» та Менської громади доповіли про практику вирішення місцевих проблем в асиметричних громадах та про те, як саме впроваджуються механізми участі громадян у самоврядуванні на місцевому рівні.

Розпочала захід керівник ГО Центру «Доброчин» Наталія Дрозд, яка розповіла, що ГО Центр «Доброчин» працює в якості ресурсного центру з розвитку місцевої демократії на Чернігівщині вже третій рік, а оскільки наразі йде реформа децентралізації і створюються нові об’єднані територіальні громади (і цей процес абсолютно новий для багатьох учасників - як представників влади, так і для громадян), тому дуже важливо з самого початку правильно унормувати життя громади і забезпечити участь мешканців в управлінні громадою.

Для цього Центр «Доброчин» напрацьовує різні нормативно-правові акти, допомагає прийняттю їх у нових громадах, навчає як представників місцевої влади, депутатів, так і мешканців, як використовувати ці акти. Зокрема, зараз «Доброчин» працює в Мені над розробкою і майбутнім прийняттям нового статуту, яким буде передбачено окремі положення про місцеві ініціативи, про громадські слухання, про органи самоорганізації населення тощо. «Але наша робота не обмежується лише законодавчим полем, бо ми хочемо, щоб всі ті прийняті механізми мали практичне використання, тому велика частина нашої роботи полягає в навчанні мешканців громади практикувати ці механізми і брати участь в житті громади, адже це дійсно новий шанс для мешканців і влади навчитися з самого початку працювати разом, чути та розуміти один одного», - доповіла пані Наталія та додала, - ми взяли 2 пілотні громади Мени і Сновська, бо вони є прикладом асиметричних ОТГ, коли є великий центр і багато приєднаних периферійних сіл, де існує потенційний конфлікт в тому, що не всі мешканці матимуть рівний доступ до послуг охорони здоров’я, освіти, транспорту, і ці нюанси варто передбачити зараз на моменті створення, адже потім буде набагато важче все міняти».

Керівник Чернігівського Ресурсного центру з розвитку місцевої демократії Олександр Підгорний додав, що наразі складно працювати з новоствореними громадами, бо часто саме такі ситуації асиметричних громад зустрічаються, але ж якщо раніше селищні голови мали більше владних повноважень, то зараз все змінилося і голови ОТГ мають менше можливостей, в результаті чого у багатьох громадах колишні селищні голови виставляють претензії нинішнім головам ОТГ з приводу того, що раніше вони заробляли більше грошей, а зараз менше периферійне село відтягує на себе кошти більш розвиненого центрального села. «Але ці стереотипи варто руйнувати, щоб створити дієвий механізм співпраці в громаді, враховуючи всі інтереси і того села, що знаходиться на узбіччі району, щоб воно не потерпало від обмеження в доступі до медицини, інформації, освіти, правових послуг, поліції, до представників влади тощо, - зауважив пан Олександр, - тобто потрібно розробити такий механізм та створити відповідний документ — статут ОТГ, де буде прописано всі ці аспекти співпраці, як у конституції, але наразі ж деякі активісти дуже негативно відносяться до розробки статутів в ОТГ, що затягує їх прийняття».

Менський міський голова Геннадій Примаков зауважив, що представляє Менську ОТГ (в якій зараз працює робоча група з розробки стратегії і статуту громади) і зараз вони мають найбільшу проблему — необізнаність наших людей не лише в селах, а й у центрі громади — Мені, а тому саме завдяки статуту планується налагодити зв’язок між суб’єктами громади, їх співпрацю на рівних засадах та забезпечити участь кожного її представника в розвитку ОТГ. «Нині хоча нам і заважають деякі політики та представники районних державних адміністрацій, які зараз втрачають владу і намагаються втрутитися в ці процеси, але я дуже дякую за підтримку та співпрацю Центру «Доброчин» та особливо Наталії Дрозд і Олександру Підгорному, які допомагають розбудовувати нашу громаду», - завершив пан Геннадій.
Секретар Менської міської ради Юрій Стальниченко погодився з колегами, що ефективно розвиваються ті громади, які мають сильне місцеве самоврядування, а децентралізаційна реформа спрямована саме на укріплення органів місцевого самоврядування.

«Звичайно, носієм права на місцеве самоврядування є жителі громади, але ж без їхньої активності та спільної діяльності з органами місцевого самоврядування ефективність розвитку ОТГ буде нульова, - вважає пан Юрій, - зараз законодавство дає можливість громадянам приймати участь у місцевому самоврядуванні, але для ефективного використання цієї можливості варто прийняти статут громади, де буде прописано поняття про місцеві ініціативи, про загальні збори громадян, про місцевий референдум, і конкретизувати це все у вигляді окремих положень».

Саме тому прийняття статуту ОТГ, який буде обговорено з усіма жителями громади і зареєстровано відповідно до діючого законодавства, є найважливішим процесом, адже цим ми дамо можливість кожному жителю громади брати участь у вирішенні нагальних питань та болючих проблем, бо статут – це наче конституція громади, після чого наступним має бути обговорення і прийняття бюджету (підсумував Юрій Стальниченко).

Член ГО «Менська районна організація учасників АТО» Микола Охонько зазначив, що вивчаючи проект статуту, він був приємно вражений, що основний акцент у ньому зроблено на розвиток демократії участі, адже це дозволить громадянам безпосередньо впливати на приймання рішень та їх затвердження, і незважаючи на критику цього проекту від деяких представників громади, які, напевно, поверхнево ознайомилися з цим статутом, думаю, що статут піде на користь громаді.

Наталія Дрозд додала, що критика є чудовим фактором, що сприяє покращенню статуту і вирішенню проблемних питань та його легітимізації шляхом долучення громадян до широкого обговорення саме в процесі розробки (навіть не зважаючи на уповільнення процесу), адже за її відсутності якраз і був би привід сказати, що статут прийнятий без громадського обговорення окремою групою людей.
Олександр Підгорний завершив тим, що зараз в умовах «перебудови» можемо спостерігати, як в окремих районах іде тісна співпраця між районними радами, районними державними адміністраціями та громадами, але в інших – навпаки, бачимо протидію позиції керівництва новостворених ОТГ, проте зараз слід забути про всі політичні чвари, знаходити спільну мову та працювати виключно на благо народу.


Прес-центр "Чиста Політика"

Останні новини Чернігівщини

Що роблять громади області з тисячами тонн відходів від руйнувань через війну 15:41

На сьогодні у Чернігівській області обліковується 16,7 тисячі тонн відходів від руйнувань, що утворилися внаслідок пошкодження будівель та споруд під час бойових дій, терористичних актів, диверсій, а також під час робіт з ліквідації їх наслідків.

Для рятувальників з Чернігова запустили безкоштовний онлайн-курс англійської мови 15:29

Мережа освітньо-культурних просторів Гончаренко центр запускає безкоштовні онлайн-курси англійської мови для працівників ДСНС Чернігівщини.

Допомагаємо переселенцям та ветеранам війни знайти роботу 15:25

Соціальні мережі та медіа, дистанційне навчання, онлайн-зустрічі, електронний документообіг – цифровізація сьогодні має вплив на кожну сферу нашого життя, але і живе спілкування та очний обмін думками, ідеями, інформацією теж не втрачає своєї актуальності.

Напад на журналістів телеканалу “Дитинець”: рік марного розслідування 09:56

Минуло більше року від резонансного для Чернігова порушення прав журналістів на професійну діяльність.

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею 09:43

У Чернігові розширюють тролейбусну мережу. Додається новий маршрут, який з'єднає мікрорайон Шерстянка, де до цього ніколи не курсував електричний громадський транспорт, через Подусівку та центр міста, з Бобровицею.