Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 27 квітня, 04:01:03

Як соціальні мережі відволікають нас від реальних справ

25.08.2014   13:50Агенцiя

Slacktivism (від slack – «ледар» і activism – «активізм»). Термін зараз в основному використовується при засуджуючій оцінці мережевого активізму – онлайн-петицій, флешмобів і масових розсилок.

Соціальні мережі дали нам помилкове відчуття співпричетності: поширити «суспільно корисну» інформацію, підписати інтернет-петицію або взяти участь у флешмобі – дуже просто, це роблять тисячі користувачів Мережі і відчувають, що зробили щось важливе. При цьому найчастіше ніяких відчутних результатів на практиці ретвіти та лайки не приносять. Основна ж проблема – в тому, що подібна громадянська активність в соціальних мережах для багатьох замінила вчинки в реальному житті.

Подібну інтерпретацію терміна запропонував американський публіцист і кіберскептик Євген Морозов. У своїй книзі The Net Delusion: The Dark Side of Internet Freedom він посилається на експеримент датського психолога Андерса Колдинг-Йоргенсена як яскравий приклад сучасного слактивізму. Дослідник створив у Facebook групу, в якій закликав городян захистити від знесення історичний фонтан в центрі Копенгагена.

За кілька місяців кількість захисників фонтану в групі перевищила 27 тисяч осіб. При цьому насправді фонтану нічого не загрожувало. За весь час експерименту користувачі не спробували вжити жодних реальних дій щодо захисту фонтану і, відповідно, навіть не з’ясували, що сама інформація про загрозу помилкова.

Про слактивізм як соціальне явище вперше заговорили в середині дев’яностих, причому тоді термін не ніс негативних конотацій. Вважалося, що політикою молоді люди займаються від неробства – таких слактивістів закликали відмовитися від акцій прямої дії, мітингів, демонстрацій і страйків, і зайнятися «малими справами» – подбати про благоустрій свого подвір’я, зайнятися волонтерством.

Втім, конкретних досліджень про користь чи явну шкоду слактивізму немає до цих пір. У слактивізма є захисники. Вони кажуть, що люди, які ведуть активне громадянське життя в соцмережах, більш схильні робити пожертвування на благодійність, заохочують ці прагнення в інших і створюють навколо активізму позитивний імідж. Зрештою, перевести гроші на благодійність зараз простіше, ніж зробити покупку в онлайн-магазині, тому масове поширення інформації про нужденних йде їм тільки на користь. З іншого боку, очевидно, що підписи під численними петиціями в інтернеті або флешмоби по зміні юзерпік в соціальних мережах навряд чи приведуть до якихось якісних громадських змін.


За матеріалами: apparat.cc

Останні новини Чернігівщини

Що роблять громади області з тисячами тонн відходів від руйнувань через війну 15:41

На сьогодні у Чернігівській області обліковується 16,7 тисячі тонн відходів від руйнувань, що утворилися внаслідок пошкодження будівель та споруд під час бойових дій, терористичних актів, диверсій, а також під час робіт з ліквідації їх наслідків.

Для рятувальників з Чернігова запустили безкоштовний онлайн-курс англійської мови 15:29

Мережа освітньо-культурних просторів Гончаренко центр запускає безкоштовні онлайн-курси англійської мови для працівників ДСНС Чернігівщини.

Допомагаємо переселенцям та ветеранам війни знайти роботу 15:25

Соціальні мережі та медіа, дистанційне навчання, онлайн-зустрічі, електронний документообіг – цифровізація сьогодні має вплив на кожну сферу нашого життя, але і живе спілкування та очний обмін думками, ідеями, інформацією теж не втрачає своєї актуальності.

Напад на журналістів телеканалу “Дитинець”: рік марного розслідування 09:56

Минуло більше року від резонансного для Чернігова порушення прав журналістів на професійну діяльність.

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею 09:43

У Чернігові розширюють тролейбусну мережу. Додається новий маршрут, який з'єднає мікрорайон Шерстянка, де до цього ніколи не курсував електричний громадський транспорт, через Подусівку та центр міста, з Бобровицею.