Чи маємо ми право знати, що відбувається на комісіях рад?
Коаліція "Прозорі ради" дослідила, чи передбачаються актами місцевого самоврядування оприлюднення протоколів, висновків та рекомендацій постійних депутатських комісій.

Також дослідили спосіб оприлюднення даної інформації, передбачений для кожної ради. Серед проаналізованих міських рад – Чернігівська, Ніжинська, Новгород-Сіверська міські ради та Чернігівська обласна рада.
Ті люди які хоча б одного разу намагались вирішити питання через міську раду знають що перед пленарним засіданням в міській раді завжди проходять засідання постійних депутатських комісій. І для того щоб позитивно вирішити своє питання необхідно ходити на засідання цих комісій, і презентувати свій проект рішення або надати уточнюючі відповіді, щоб депутати могли адекватно розібратись в ситуації і прийняти більш збалансоване і вірне (на думку депутатів) рішення.
Всі місцеві ради декларують, що працюють на користь громади та громадян і намагаються викладати всю доступну інформацію для громадян, але це не завжди у них виходить.
Чернігівська обласна рада
В Регламенті Чернігівської обласної ради прописано що на засіданнях постійних депутатських комісіях можуть бути присутні будь-хто за умови пред’явлення документу, що посвідчує їх особу. Дізнатись про дату та час засідань цих комісій можна з анонсу який зазвичай викладають на сайті Чернігівської обласної ради. Також згідно регламенту за результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації, які разом з протоколами засідань повинні оприлюднюватись на сайті Чернігівської обласної ради згідно Закону України “Про доступ до публічної інформації”. Але на практиці лише постійна комісія з питань бюджету та фінансів разом з постійною комісією з питань охорони здоров’я, соціального захисту населення та у справах учасників АТО постійно викладають протоколи. Ще 6 комісій з 10 не мають протоколів засідань за останні два і більше місяців. А такі комісії як постійна комісія з питань економічного розвитку, інвестиційної діяльності та здійснення державної регуляторної політики та постійна комісія з питань сім’ї, молоді, спорту та туризму взагалі не викладають протоколів ще з 2017 року.
Чернігівська міська рада
В положенні про постійні комісії Чернігівської міської ради заявлено що комісії проводяться відкрито і гласно, крім випадків, коли за рішенням постійної комісії проводиться закрите засідання. Іноді навіть треба писати заяву на ім’я голови комісії щоб бути присутнім на засіданні. Дізнатись про засідання постійних комісій можна з орієнтованого плану основних заходів за тиждень, який оприлюднюють на офіційному сайті Чернігівської міської ради. І як прописано в регламенті на сайті оприлюднюються всі протоколи постійних комісій Чернігівської міської ради.
Ніжинська міська рада
В Ніжинській міській раді не прописаний порядок доступу громадян на засідання постійних комісій, але на практиці доступ до засідань вільний для всіх громадян. Лише в деяких випадках можуть провести реєстрацію осіб за наявними у них документами, що підтверджують їх особу. Дізнатись про день, місце та час засідань можна з рубрики анонси/заходи на тиждень. Протоколи засідань постійної комісії є відкритими і оприлюднюються на офіційному сайті Ніжинської міської ради, як і написано в регламенті але з запізненням в 1-2 місяці. А висновки та рекомендації постійних комісій взагалі не оновлювались з кінця 2017 року..
Новгород-Сіверська міська рада
В регламенті Новгород-Сіверської міської ради прописано що засідання постійних комісій є відкритими і гласними, але дізнатись коли вони будуть проходити та знайти цю інформацію на офіційному сайті неможливо. На ньому є рубрика анонсів, і іноді там з’являється інформація про скликання сесії, яка дуже швидко зникає. Також на сайті є рубрика “План роботи”, так в цій рубриці останній план роботи за вересень 2018 року, а на жовтень мабуть ще планів не складали. Новгород-Сіверська міська рада єдина хто дотримується свого регламенту в частини не оприлюднення протоколів засідань постійних комісій, їх висновків та рішень. Вони ніде не прописали, що будуть оприлюднювати протоколи, висновки та рішення постійних депутатських комісій, тому і не оприлюднюють. Тим самим порушують ч.10 ст.47 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”: “Висновки та рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються на запит відповідно до Закону України “Про доступ до публічної інформації”.
Довідково: Матеріал підготовлений в рамках Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EU Anti-Corruption Initiative) - найбільшої програми підтримки України з боку ЄС в сфері боротьби з корупцією. Програма фінансується ЄС та спів-фінансується і впроваджується Данською агенцією з міжнародного розвитку (DANIDA).
Останні новини Чернігівщини

4 липня цей день в Україні і світі 07:48
ДЕНЬ 1227 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1227 RUSSIAN AGRESSION

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39
Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36
Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33
Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31
У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.