Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 20 квітня, 14:39:30

Споживачі, захищаймося!

15.03.2012   16:11Агенцiя

15 березня щорічно відзначається Всесвітній день прав споживачів. Україна, як відомо, перша серед республік колишнього Союзу прийняла відповідний Закон «Про захист прав споживачів». Серед найважливіших його постулатів — право вибору і право на захист від неякісних та небезпечних товарів і послуг, отримання компенсації в разі придбання товарів низької якості чи отримання незадовільних послуг. Практично цим тепер опікується Державна інспекція з захисту прав споживачів.

Споживчий ринок України переповнений небезпечними низькоякісними або підробними товарами, особливо харчовими продуктами та алкогольними напоями. Порушується право споживачів на вчасну, достовірну та доступну інформацію. Якість основних послуг, таких, як медичні та житлово-комунальні, потрібно серйозно підвищувати. Крім того, в сучасній Україні постали й нові виклики для захисту прав споживачів, зокрема, щодо якості та безпечності генетично-модифікованих організмів (ГМО), електронної комерції, послуг мобільних операторів і багато іншого.
 Споживачі мають знати свої права та способи їх захисту, мати вільний доступ до інформації про безпечність продукції, порівняння якості й ціни та свідоме споживання.

Відповідно до Указу Президента від 09.12.2010 утворено Державну інспекцію України з питань захисту прав споживачів (Держспоживінспекцію України), на яку покладено функції з реалізації державної політики з питань державного контролю у сфері захисту прав споживачів та ліквідована Державна служба технічного регулювання України. Постановою Кабміну від 29 червня 2011 р. було ліквідовано управління у справах захисту прав споживачів у Чернігівській області та утворено як юридичну особу публічного права Інспекцію з питань захисту прав споживачів у Чернігівській області (Держспоживінспекція). Вона розташована за адресою: м. Чернігів, проспект Миру, 49-а. Виконуючий обов’язки начальника установи — Петро Дмитрович Калюх.

Держспоживінспекція області має право в установленому порядку:

1) перевіряти у суб’єктів господарювання сфери торгівлі й послуг, у тому числі ресторанного господарства, якість продукції, додержання обов’язкових вимог щодо безпеки продукції, а також додержання правил торгівлі та надання послуг;
 2) проводити контрольні перевірки правильності здійснення розрахунків зі споживачами;
 3) забороняти суб’єктам господарювання сфери торгівлі й послуг, у тому числі ресторанного господарства, реалізацію споживачам продукції в разі:
 - відсутності документів, що засвідчують її відповідність вимогам нормативних документів, додержання яких відповідно до законодавства є обов’язковим;
 - відсутності сертифіката відповідності або свідоцтва про визнання відповідності такої продукції, якщо її внесено до переліку продукції, що підлягає обов’язковій сертифікації;
 - ввезення такої продукції на територію України без документів, які підтверджують її належну якість;
 - коли строк придатності продукції не зазначено або зазначено з порушенням вимог нормативних документів, додержання яких відповідно до законодавства є обов’язковим, чи коли такий строк закінчився;
 - коли продукція є фальсифікованою;
 4) накладати відповідно до законодавства адміністративні стягнення та застосовувати адміністративно-господарські санкції до суб’єктів господарювання в разі порушення ними законодавства.

Управлінням у справах захисту прав споживачів у Чернігівській області 2011 року перевірено 781 суб’єкта господарювання щодо дотримання ними вимог законодавства про захист прав споживачів у сфері торгівлі, ресторанного господарства та надання послуг (робіт). У тому числі — 559 планових та 222 позапланові перевірки за зверненнями фізичних і юридичних осіб. Кожний 7-й суб’єкт господарювання перевірений у взаємодії з працівниками правоохоронних органів, інших державних органів та громадських організацій. За результатами здійснення контролю виявлено та упереджено 663 порушення прав споживачів.

Торік виявлено 179 порушень при реалізації товарів, які не відповідають вимогам нормативних документів; 211 випадків реалізації товарів без супровідних документів щодо якості та безпеки; 351 факт ненадання споживачам своєчасної та повної інформації про товар та інші. Було перевірено якість і безпеку товарів, надання послуг (робіт) на суму майже 8 млн. грн. Упереджено придбання й використання населенням області недоброякісних продовольчих, непродовольчих товарів та надання послуг (робіт) на суму майже 189,3 тис. грн.

Упродовж 2011 року управлінням перевірено 244 суб’єкти господарювання, які надають послуги населенню. У 199 випадках встановлено порушення законодавства про захист прав споживачів. Перевірено якість робіт (послуг) на загальну суму 150 тис. грн., забраковано та знято з реалізації — на 47,21 тис. грн.

Також перевірені 25 АЗС, які здійснюють реалізацію нафтопродуктів на території області. На 19 з них виявлено порушення законодавства про захист прав споживачів. Було перевірено 846 тис. літрів нафтопродуктів. При перевірці 1310 рекламоносіїв у 42 випадках були виявлені порушення законодавства про рекламу.
 Сума застосованих до суб’єктів господарювання адміністративно-господарських санкцій зросла на 14,8% у порівнянні з 2010 роком і становить 118,6 тис. грн.

За результатами перевірок до адміністративної відповідальності притягнуто 670 службових осіб та інших працівників суб’єктів господарської діяльності і накладено на них адміністративні штрафи на суму 87,8 тис. грн.
 
Протягом року до управління у справах захисту прав споживачів надійшло 861 скарг, заяв та пропозицій від споживачів, з них 232 скарги задоволено на користь споживачів. За результатами розгляду скарг споживачам повернуто кошти за придбані неякісні товари та надані неякісні послуги на суму 38 тис. грн.
 Як показує аналіз, 41,5% звернень споживачів стосується якості наданих послуг (робіт), із них 11,8% — житлово-комунальних послуг, понад 48% — якість непродовольчих товарів; 7,7% — якості продовольчих товарів, із них 19,7% — порушень у сфері громадського харчування.

Всесвітній День прав споживача — це ще один привід подякувати тим, хто пильнує наші споживацькі інтереси, ще одна можливість порадіти зростаючому рівню правової обізнаності населення. Щиро радимо споживачам — вивчайте, використовуйте та захищайте свої права! Щирі вітання всім, хто бере безпосередню участь у формуванні та реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів, усім, хто захищає наші права — права людини, особистості, споживача.

Ярослав Каранда

http://www.hvilya.com/blog/spozhivachi_zakhishhajmosja/2012-03-15-312

Останні новини Чернігівщини

«Трагедія в Драмі» — прем’єра документального проєкту-розслідування Суспільного 10:50

19 квітня о 19:00 на ютуб-каналі Суспільне Чернігів відбудеться прем'єра документального проєкту «Трагедія в Драмі».

Ярмаркували у Чернігові: яких працівників шукають місцеві підприємства? 10:39

Яку роботу та умови праці пропонують, говорили на ярмарку вакансій етичного бізнесу в Чернігові. Захід відбувся з ініціативи Міжнародної Організації з Міграції (МОМ) за фінансування народу Японії та за сприяння Чернігівської обласної служби зайнятості.

Спільний проєкт міста Чернігова, уряду Німеччини та UNDP в Україні 10:30

Наприкінці 2022 року в Україні було розпочато проєкт «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів», який фінансується урядом Німеччини. Реалізує проєкт німецька компанія GIZ та Програма розвитку ООН (UNDP) в Україні.

Чи високі ризики відбудови/відновлення об’єктів соціальної інфраструктури, пошкодженої внаслідок російської агресії в Чернігові? 10:13

Наявність ризиків під час моніторингу визначали аналітики громадської організації «Агенція міських ініціатив».

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 09:44

Протягом минулої доби зареєстровано 3 небезпечні події, а саме: 1 дорожньо-транспортну пригоду та 2 пожежі. Внаслідок цих подій постраждала 1 особа.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини