Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 26 квітня, 15:32:22

“Вересневі думи, спогади і мрії заплітає осінь в золоту косу”

07.09.2012   17:38Агенцiя

На жаль, все добре швидко закінчується. Майже закінчилась і довгоочікувана літня пора. У більшості днів серпня погода на Чернігівщині була традиційною. У першій половині місяця було спекотно і переважно сухо.

А ось друга видалася дещо прохолоднішою і занадто вологою. На територію області вилилася майже подвійна місячна кількість опадів, зокрема, в обласному центрі випало 185% дощу від норми, що відкриває гарні перспективи майбутнього врожаю озимих зернових культур. Висока вологість повітря спонукала до виникнення у нічний час значної кількості туманів та густих серпанків. Дякуючи щедрим серпневим грозовим дощам, у лісах області сила-силенна грибів – справжній рай для любителів тихого полювання. Середньомісячна температура повітря на Чернігівщині загалом виявилася близькою до норми, на відміну від багатьох регіонів півдня та сходу країни, де майже ціле літо стояла неймовірна спека. Закінчилося літо в Придеснянському краї чудовою комфортною погодою, хоча ночі стали дещо прохолоднішими.

Отже, на календарі вже перші дні осені, а за вікном ще справжнє літо – грає, навіть припікає сонце. У парках і садках яскраво горять різнобарвні айстри і жоржини. В урочистому спокої стоять ще смарагдово-зелені дерева, велично позуючи на ясному тлі вечірнього неба. І здається, що нинішнє літо, яке настало майже на місяць раніше, кінчатися не квапиться – принаймні до середини вересня. А вранішня вереснева прохолода і свіжість після спекотного літа сприймаються нами з полегшенням. Але водночас вона нагадує нам, що справжня осінь уже не за горами.

У кліматичному плані вересень на Чернігівщині – перехідний місяць від літа до осені. Протягом вересня майже на 2,5 години коротшає день, а значить зменшується і приплив сонячної енергії. Тому середня місячна температура порівняно з серпневою знижується на 4–6°. Найінтенсивніше її зниження в наших широтах спостерігається від 10 до 17 вересня. У кінці першої–на початку другої декади відбувається перехід середньодобової температури повітря через +15° у бік зменшення, що означає кінець кліматичного літа і початок осені в природі.

Постійні супутники вересня – приморозки. У першій декаді місяця їх імовірність дуже мала, але вже в другій декаді вони доволі часто трапляються на поверхні ґрунту, а в третій – і в повітрі до мінус 1–3 градусів. Найімовірніше приморозки спостерігаються не на відкритій місцевості, а у зволожених низинах і знижених місцях рельєфу.
Загалом у вересні на Чернігівщині переважає суха антициклональна погода зі значними контрастами добової температури повітря. Тихі прохолодні ночі змінюються теплою лагідною дниною. Повернення на деякий час теплої сухої погоди в народі зветься “бабиним літом”.

З далекої давнини прийшло до нас це народне визначення, коли сільські жінки так тяжко працювали ціле літо, що й не помічали, як осінь наставала. Здебільшого “бабине літо” на Чернігівщині буває в середині вересня і триває 5–10 днів. У цей період прохолодними ранками над річками та в низинах стеляться густі тумани, на росяних травах утворюється іній. Вдень стає сухо і тепло. Така погода сприяє яскравому забарвленню листя на кущах і деревах, що виблискує на сонці позолотою.

23 вересня – день осіннього рівнодення, тобто тривалість дня дорівнює тривалості ночі. Цього дня Сонце переходить у Південну півкулю нашої планети, а у Північній настає астрономічна осінь, тобто остаточний кінець літа. Наші пращури в цей день святкували Новий рік та будували плани на майбутнє. А ще цього дня за напрямком вітру вони визначали, якою буде зима: північний вітер – люта, південний – тепла. Також вважалося, що коли восени багато грибів, зима буде тепла, а якщо їх мало – морозна. З’явилися восени комарі – зима буде м’яка. Раннє опадання листя – на ранню зиму, пізнє – на сувору і довгу. А от якою буде подальша осінь, можна пересвідчитися 14 вересня (за старим стилем це 1 вересня – початок осені). Якщо в цей день ясна погода, осінь буде тепла і погожа, а якщо дощ – і осінь дощова. Багато павутиння – осінь довга і тепла.

За багаторічними спостереженнями, середньомісячна температура повітря (норма) у вересні в Чернігові становить 13,2°. Найтеплішим в обласному центрі видався вересень 1994 року – вище за норму на 3,5°, найпрохолодніше було в 1959-му та 1973 роках – майже на 3° нижче за норму. Абсолютний максимум температури спостерігався у 2008 році – плюс 32,6°, абсолютний мінімум – у 1986 році – мінус 4,3°. Опадів у місті над Десною протягом вересня випадає близько 50 мм. Найбільше атмосферної вологи на місто вилилось у 1957 році –
124 мм, а найменше – лише 2 мм – у 1967 році.

Якої погоди чекати чернігівцям у вересні цього року? За розрахунками спеціалістів Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту, значних відхилень від середніх значень не прогнозується. Середньомісячна температура повітря очікується в межах 13–14°. Опадів буде небагато – близько 35–45 мм. Тепла, гарна погода збережеться до кінця тижня. З початком нового тижня пройдуть короткочасні дощі, дещо знизиться температура повітря. Надалі незначні дощі будуть чергуватися з малохмарними сухими днями. Загалом же перший осінній місяць обіцяє бути теплим і в більшості днів погожим.

За геофізичними чинниками, “несприятливими” днями у вересні будуть 8 (13.00–15.00), 10 (14.00–16.00), 12 (17.00–18.00), 16 (4.00–7.00), 18 (13.00–16.00), 19 (23.00–1.00), 22 (16.00–18.00), 23 (9.00–11.00), 27 (9.00–11.00), 30 (4.00–6.00). То ж будьте особливо уважні в ці дні до свого здоров’я.

http://vid.cn.ua/index.php?option=com_content&task=blogsection&id=0&Itemid=65


 

Останні новини Чернігівщини

Для рятувальників з Чернігова запустили безкоштовний онлайн-курс англійської мови 15:29

Мережа освітньо-культурних просторів Гончаренко центр запускає безкоштовні онлайн-курси англійської мови для працівників ДСНС Чернігівщини.

Допомагаємо переселенцям та ветеранам війни знайти роботу 15:25

Соціальні мережі та медіа, дистанційне навчання, онлайн-зустрічі, електронний документообіг – цифровізація сьогодні має вплив на кожну сферу нашого життя, але і живе спілкування та очний обмін думками, ідеями, інформацією теж не втрачає своєї актуальності.

Напад на журналістів телеканалу “Дитинець”: рік марного розслідування 09:56

Минуло більше року від резонансного для Чернігова порушення прав журналістів на професійну діяльність.

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею 09:43

У Чернігові розширюють тролейбусну мережу. Додається новий маршрут, який з'єднає мікрорайон Шерстянка, де до цього ніколи не курсував електричний громадський транспорт, через Подусівку та центр міста, з Бобровицею.

Станція технічного обслуговування "GARAGE" у Чернігові 09:38

Завдяки програмі «Власна справа» урядового проєкту єРобота тисячі українців вже здійснили свої мрії про власний бізнес. Ми радіємо кожній новій підприємницькій ініціативі і пишаємося кожним грантером.