Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 19 квітня, 15:18:23

19 квітня - День проліска

19.04.2019   07:21Агенцiя

Щорічно 19 квітня у багатьох країнах світу відзначається вже став традиційним красивий весняний свято — День проліска (The Day of Snowdrop).

Свою історію він веде з Англії, де був заснований в 1984 році. Взагалі в світі, в залежності від кліматичної зони, проліски зацвітають від січня до квітня. А оскільки у Великобританії їх цвітіння припадає на середину квітня, то і дане свято було приурочено до цього періоду — початку весни і теплих сонячних днів, а сьогодні став любимо і популярний і в інших країнах.

Варто сказати, що в Англії проліски — це дуже популярні квіти, а ставлення до них вельми трепетне. Є думка, що це пов'язано зі старовинним англійським повір'ям, яке говорить, що проліски, посаджені навколо будинку, вбережуть його жителів від злих духів. Але перш за все проліски — це перші квіти, які з'являються після зимових холодів і відповідно символізують початок весни, перемогу тепла над холодом і дарують надію на краще. Вони прикрашають багато міські клумби, а їх розведення в Сполученому Королівстві приділяється стільки ж уваги, скільки, наприклад, розведення тюльпанів в Голландії.

Латинська назва підсніжника — «галянтус» (Galanthus) — «молочний квітка». Ця рослина відомо ще з 1 тисячоліття, в середні віки його шанували як символ невинності, а повсюдно його стали вирощувати в 19 столітті. Сьогодні проліски ростуть на багатьох територіях Земної кулі, всього їх налічується близько 20 видів, але практично всі вони занесені до Червоної книги. Найпопулярніший вид — підсніжник білосніжний, а ще є грецька, візантійський, кавказький ... Всі вони розрізняються за формою і забарвленням і навіть аромату, але всі вони дуже улюблені.

В різних країнах цю квітку називають по-різному . Англійці називають його сніжної краплею або сніжної сережкою; чехи — сніжинкою; німці — сніговим дзвіночком, а ми — проліском. Російська назва, ймовірно, відбулося завдяки здатності цього весняного рослини пробиватися з-під снігу і зацвітати з першими теплими променями сонця. У Росії пролісок росте здебільшого в передгірних і гірських лісах або на високогірних луках, також його розводять як декоративну рослину.

Адже сам по собі факт, що під снігом ховається це прекрасне весняне творіння природи, вже робить образ проліска повним загадок і таємниць. І тому цілком закономірно, що він часто ставав героєм різних легенд і казок. Наприклад, одна давня легенда свідчить, що коли Адам і Єва були вигнані з раю, ішов сніг. Єва змерзла і стала плакати, згадуючи про теплих райських садах. Щоб утішити її, Бог перетворив кілька сніжинок в квітки проліска. Побачивши квіти, Єва повеселішала і у неї з'явилася надія на краще. Звідси і вважається, що пролісок — символ надії. За іншою легендою, богиня Флора роздавала квітам костюми для карнавалу і подарувала проліски біле плаття. Але сніг теж хотів брати участь в карнавалі, хоча костюма йому не належало. Тоді він став просити квіти допомогти йому, але вони злякалися холоду і не погодилися, і тільки пролісок укрив його своїм білим плащем. Разом кружляли вони у хороводі квітів і прониклися один до одного такою симпатією, що нерозлучні і по сей день. На Русі існувала легенда, що одного разу Зима-стара зі своїми супутниками холоднечу і Вітром вирішила не пускати на землю Весну. Всі квіти злякалися її загроз, крім проліска, який випрямив свій стеблинка і зміг вибратися з під сніжного покривала. Побачило Сонце його пелюстки і зігріло землю теплом, відкривши дорогу Весні ...

Проте, на жаль, сьогодні підсніжник став жертвою саме «любові людської». Ці квіти прекрасні, але тільки в природі, адже зірвані квіти «живуть» лише кілька днів. А з вини людей, які варварськи «збирають» проліски, їх на Землі з кожним роком стає все менше і менше. Ще не так давно вони росли в багатьох країнах, але квітучі рослини піддавалися масовому знищенню на букети, а їх цибулини хижацьки викопувалися. Тому в даний час більшість видів пролісків занесено до Червоної Книги як зникаючий вид, збирати їх не можна. Екологи виступають за посилення заходів по відношенню до «збирачам» пролісків, закликають всіх ставитися до цих кольорів обережно і дбайливо і навіть напередодні весняних свят не дарувати їх жінкам.

Але кожен рік з настанням весни в містах знову з'являються торговці пролісків, і не тільки тих, які вирощені в тепличних умовах. Тому, якщо вам захочеться купити букетик цих красивих квітів, згадайте, що, купуючи їх, ви підштовхуєте браконьєрів до ще більш масштабного збору в наступні роки. Відмовтеся від цього маленького задоволення, допомагаючи тим самим зберегти живу природу. Щоб і у наших нащадків була можливість побачити це диво природи в живу, а не тільки дізнатися про нього з казок і легенд. Ось про що нагадує сьогоднішнє свято - День проліска.

Останні новини Чернігівщини

«Трагедія в Драмі» — прем’єра документального проєкту-розслідування Суспільного 10:50

19 квітня о 19:00 на ютуб-каналі Суспільне Чернігів відбудеться прем'єра документального проєкту «Трагедія в Драмі».

Ярмаркували у Чернігові: яких працівників шукають місцеві підприємства? 10:39

Яку роботу та умови праці пропонують, говорили на ярмарку вакансій етичного бізнесу в Чернігові. Захід відбувся з ініціативи Міжнародної Організації з Міграції (МОМ) за фінансування народу Японії та за сприяння Чернігівської обласної служби зайнятості.

Спільний проєкт міста Чернігова, уряду Німеччини та UNDP в Україні 10:30

Наприкінці 2022 року в Україні було розпочато проєкт «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів», який фінансується урядом Німеччини. Реалізує проєкт німецька компанія GIZ та Програма розвитку ООН (UNDP) в Україні.

Чи високі ризики відбудови/відновлення об’єктів соціальної інфраструктури, пошкодженої внаслідок російської агресії в Чернігові? 10:13

Наявність ризиків під час моніторингу визначали аналітики громадської організації «Агенція міських ініціатив».

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 09:44

Протягом минулої доби зареєстровано 3 небезпечні події, а саме: 1 дорожньо-транспортну пригоду та 2 пожежі. Внаслідок цих подій постраждала 1 особа.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини