Що робити з житловим фондом?
Стартувала серія дискусій про утримання багатоквартирного житла в Прилуках

Проблему бачать усі, але її вирішення залишається загадкою – саме така ситуація спостерігається у сфері обслуговування багатоквартирних житлових будинків нашого міста. Неодноразово це питання висвітлював на своїх сторінках і “Град”, що було зумовлене передусім зверненнями наших стурбованих читачів. Заради справедливості варто відзначити успішну практику створення ОСББ в окремих будинках, що дозволяє їхнім мешканцям згуртовано й незалежно від державного забезпечення протистояти протіканням, поривам, холодам тощо. Та все ж основна частина багатоквартирного житла з тих чи інших причин продовжує перебувати в комунальній власності, а мешканці цих будинків і далі нарікають на роботу комунальників та поганий стан під’їздів, дахів і трубопроводів. Отож виникає цілком закономірне питання: невже все так і буде?
Далеко за межами нашого міста відомо, що Прилуки – оазис передового досвіду. Така слава стала можливою не лише завдяки відновленню історично-культурних пам’яток і появі нових, але й участі територіальної громади в різноманітних проектах. Цього року Прилуки разом із Світловодськом, Пирятином, Переяславом-Хмельницьким і Шполою першими в державі залучені до спільного польсько-українського проекту ““Прозора Україна” в громадському діалозі”. Його новація полягає в тому, що в дискусіях на гостру місцеву тематику беруть участь представники міської влади, засобів масової інформації та громади. Ця методика має назву делібераційних майстерень (від англійського слова deliberation – обговорення, обдумування).
Проект, співфінансований у рамках програми розвитку міністерства закордонних справ Польщі у 2012 році, здійснюється з боку Польщі Щецинським регіональним центром Фундації розвитку місцевої демократії та Центральноукраїнським регіональним навчальним центром “Інститут демократії імені Пилипа Орлика” (Черкаси).
Представники українських міст-учасників ознайомились із основами методики делібераційних майстерень на виїзній сесії у Щецині, після чого відбулися перші спроби, так би мовити, на місцях.
2 листопада в Прилуках пройшов круглий стіл на тему “Зміни в обслуговуванні та утриманні житлового фонду міста”, оскільки саме проблематика багатоквартирного житла стала провідною для нашого міста в рамках проекту. В актовій залі міськради під головуванням заступника мера Володимира Назіма зібралися фахівці комунальної сфери, журналісти та мешканці семи будинків із різних мікрорайонів Прилук. Юрисконсульт КП “Прилукижитлобуд” розповіла присутнім про стан і утримання будинків №155 у військовому містечку №12, №48-А по вул. 1 Травня, №28 по вул. 18 Вересня, №92 по Гвардійській, №100 по Польовій, №233 по Київській і №3 по вулиці Саксаганського. Усім учасникам надали роздруківки з показниками виконаних робіт і витрат, а також проблемними питаннями по кожному з будинків як із боку “Прилукижитлобуду”, так і “Прилукитепловодопостачання”. Власники квартир могли звірити дані зі своїми спостереженнями та поставити відповідні запитання.
Здавалося б, і що тут нового: поговорили – розійшлися. Але це тільки на перший погляд. Слід зауважити, що дотепер прості мешканці навряд чи сподівалися сісти за стіл переговорів із владою та комунальниками, а всі проблеми розглядалися здебільшого в односторонньому порядку. За таких обставин люди якщо й бачили результати роботи останніх, то в основному часткові та іноді запізнілі. Звичайно, говорити, буцімто тепер усі ремонти будуть виконані одночасно та миттєво, недоцільно. Проте відкритість і всебічність обговорення наболілого – ось той успіх, котрий може принести немало користі.
Наступна делібераційна майстерня матиме місце 13 листопада, коли планується напрацювання пропозицій щодо вдосконалення послуг із утримання багатоквартирного житла в прилуцьких умовах. Побачимо, яких же заходів буде вжито внаслідок конструктивного діалогу.
Олександр Бойко
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42
Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.
Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10
Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.
У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47
На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.
У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07
Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.
Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47
За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).