Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Неділя, 23 червня, 14:48:41

У Чернігові відбувся перший “Форум громад Чернігівської області”. ВІДЕО

10.12.2020   19:07Агенцiя

Як працювати новоствореним громадам, які є «підводні камені» щодо розбудови ОТГ (законодавчі, організаційні, фінансові, юридичні тощо) - про це і не тільки говорили на Форумі громад Чернігівської області 4 грудня.

На заході зібралися представники багатьох молодих і досвідчених ОТГ регіону - з Седнева, Понорниці, Носівки, Сосниці, Бахмача, Крут, Любеча, Ніжина, Борзни, Яблунівки, Комарівки, Нової Басані, Варви та ін. 

 

Символічно, що представники місцевої влади області зібралися напередодні власного свята - Дня місцевого самоврядування, який щороку відзначається 7 грудня. 

Валентина Полтавець, виконавчий директор Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування “Асоціація об’єднаних територіальних громад”, яка є одним з організаторів Форуму, говорить: дуже важливо, щоб у сучасній Україні перестали сприймати місцеву владу як низову ланку управління. 

  • Це радянський атавізм, від якого потрібно позбуватися, тому що саме на плечі місцевих громад лягає увесь тягар розвитку країни, - емоційно висловлюється експертка. 

Але громадам нині доводиться боротися не лише зі стереотипами. Складність питання у тому, що тільки наприкінці осені завершилися місцеві вибори. Чимало тергромад утворилися тільки зараз. На порядку денному - календарне завершення 2020-го, ухвалення бюджетів, комунальна сфера на наступний рік тощо. Тож, виникає чимало різних питань, і ось тут у нагоді може стати Центр розвитку громад, який працює на Чернігівщині. Ця установа має в своєму активі широкий пул фахівців, здатна надати різноманітну консультаційну допомогу, експертні та правничі поради, тренінги, проекти і т.д. Перший тренінг відбувся на самому Форумі - з відомим коучем Олександром Солонтаєм самоврядники опановували організаційні моменти (перші сесії, скликання комісій, обрання заступників голів, оприлюднення, старостинські округи - це лише деякий перелік тем), а також фінанси, адміністрування. 

Андрій Прокопенко, голова Чернігівської облдержадміністрації (2019-2020) та організатор заходу: 

  • Процес децентралізації триває, але сьогодні громади мають не припиняти відстоювати свої права, повноваження та можливості для розвитку. Тому органи місцевого самоврядування мають гуртуватися, щоб голос громад було чутно на національному рівні.

За його словами, якщо позицію ОТГ не доносити до столиці, то громади можуть мати втрати у бюджетній та соціально-економічній сфері. Зокрема, в наступному році громади не отримають субвенцію на формування інфраструктури територіальних громад, її не включили до Держбюджету.В попередні роки її розмір складав 2,1 млрд. грн. Основною перевагою цієї субвенціїї є те, що бюджети територіальних громад отримують ці кошти напряму, безпосередньо з державного бюджету, а перелік проєктів, формують саме виконавчі органи сільських, селищних та міських рад.

  • Громади багато робили за ці гроші, у Бобровиці змогли відремонтувати дитячий садок, ще десь школи, клуби, адміністративні будівлі та ЦНАПи, закуповували спецтехніку - це були потрібні проекти. На 2021 рік цієї субвенції немає. 

Крім того, важливо залишити зарахування частини акцизного податку з пального до місцевих бюджетів. В проекті Держбюджету до другого читання зменшується розмір освітньої субвенції, дотації на утримання закладів освіти та охорони здоров'я тощо. 

Є чимало питань, які можуть знизити бюджетну забезпеченість громад, а отже обмежувати розвиток. От чому потрібно, щоб голос громад був почутий на рівні Верховної Ради та Уряду, - підкреслює організатор.  

Андрій Прокопенко зауважує: для того і потрібні організації, які дбатимуть про громади. Також Центр корисний своєю ресурсністю - тут готові надавати будь-яку інформацію та знання, необхідні для ефективного функціонування ОТГ. В умовах карантину живі зустрічі замінять на ZOOM-наради, щоб процес отримання знань та обміну досвідом був безперервним. 

Закон та перші кроки ОТГ

У день Форуму у Чернігові 4 грудня Президент України підписав Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування та районних державних адміністрацій №3651-д.

Цей законопроект дає можливість працювати новообраним органам місцевого самоврядування громад і районів. Він врегульовує питання правонаступництва комунального і державного майна, бюджетних ресурсів, прав та зобов’язань, а також дає змогу створити районні державні адміністрації в нових районах, а ще закріплює статус молодих ОТГ, - говорить Валентина Полтавець.

Але навіть наявність потрібних законів не страхує молоді громади від помилок. Олександр Солонтай, керівник програми практичної політики, експерт Інституту Політичної Освіти під час тренінгу підмітив, що в Україні запустилися кілька сотень молодих ОТГ, вони провели перші сесії. У деяких навіть спробували розглянути все під час першої сесії. 

  • Є і рекорди, коли порядок денний пленарного засідання налічував 70 питань, це громада у передмісті Києва. Якщо ж серйозно і по закону, то на першій сесії йдеться тільки про оприлюднення результатів виборів і жодних проектів рішень не обговорюється. 

Знання в домашній упаковці або чим цікавляться громади

Юрій Хоменко, секретар Ніжинської міської ради, обраний депутатом вперше, так само вперше працює і на посаді секретаря. Він зізнається - у його роботі є чимало важливих нюансів, про які чомусь старожили не завжди охоче розповідають:

  • У Ніжині, як ви знаєте, відбулося повне перезавантаження влади, тож, ми готові й відкриті до співпраці з іншими громадами, зокрема, будемо опановувати максимум знань. Тому для нас Форум громад став у нагоді. Сподобалися спікери, інформація, все було корисним, доступним, ще й у такій домашній атмосфері.

Інший момент - кожна з громад заглиблена у власні справи. Спілкування поза межами робочої рутини у голів ОТГ випадає вельми рідко, а на Форумі вдалося зібрати представників понад двох десятків громад, управлінців різного рангу, тож в процесі роботи Форум вилився у широкий діалог, як офіційний, так і неформальний, підкреслюють організатори. Місцева влада має не тільки бути обізнаною, але й спілкуватися між собою, вести напрацювання між громадами, роззнайомитися, врешті-решт.  

У Батурині місцева ОТГ була створена доволі давно - ще у 2016-му, але нині йде процес доєднання нових населених пунктів, наприклад, до громади приєдналися 10 сіл. Кожне зі своїми питаннями та проблемами, говорить Олександр Козловський, перший заступник міського голови Батурина. 

  • Але за 2 місяці вже буде новий бюджетний рік, нове законодавство, тож виникне маса питань. Дякуючи тренерам, є всі контакти, є весь масив даних - тому ми зможемо отримати всі необхідні консультації в оперативному режимі.  

Віктор Бондаренко - сільський голова Комарівської ОТГ, яка колись була частиною Борзнянського району, а тепер - Ніжинського. Сам пан Віктор є своєрідним рекордсменом у царині місцевого самоврядування: він 7 разів балотувався, 5 разів вигравав, утретє став сільським головою, був і депутатом рад різних рівнів, але зізнається - вчитися ніколи не пізно. 

  • Наприклад, заступник голови за законом може продовжувати виконувати депутатські обов’язки. От ми це дізналися зараз, під час навчання. Тож я вже зателефонував заступниці і сказав, щоб не зверталася до тервиборчкому і не складала мандат. 

Громада велика, має чималу інфраструктуру: є власний терцентр соціального обслуговування, школи, цього року на баланс додалася ще одна, є клуби, бібліотеки, у нинішніх складних економічних умовах питання їх збереження стає чи не основним в громаді. Віктор Бондаренко говорить: готовий шукати усі можливі додаткові джерела фінансування, аж до грантів та міжнародних проектів. Тож, важливо відвідувати події, спілкуватися, як, наприклад, під час Форуму. 

Що досвідчені, що молоді громади - виклики перед усіма однакові, переконана одна з наймолодших голів ОТГ в Україні - Яблунівської громади - 25-річна Вікторія Сім’ячко. Фінанси, управління, організаційні моменти - саме з цим зараз зіткнулися у Яблунівці. Громаді немає й року, тому як і що робити, як розвиватися - це тут турбує усіх. Сама пані Вікторія говорить: якісна комунікація здатна полегшити вирішення багатьох з цих питань. 

  • У цей кризовий момент як ніколи важливі знання, підтримка, особливо для молодих громад. Аби люди і далі отримували звичний рівень послуг - в ОТГ повинні дбати й про джерела наповнення дохідної частини бюджету. Як це зробити зараз, коли деякі державні субвенції скорочуються - одне з основних питань. Я рада, що на Форумі проговорювали і це. 

Микола Череп, знаний на Чернігівщині підприємець, який розвиває зелений туризм і започаткував агросадибу “Соколиний хутір”, тепер пробує себе в новій іпостасі - як представник місцевого самоврядування новоствореної Дмитрівської ОТГ.   

  • Багато громад вже пройшли свій шлях 4-5 років тому, наша - молода, тому є питання щодо утримання інфраструктури, бюджету, наповнення тощо. Саме тому потрібні організації, як Асоціація ОТГ, щоб підтримувати, навчати, допомагати. Знання важливі, тому, вважаю, що цей Форум виявився корисним для нас, будемо впроваджувати на практиці усе почуте тут. 

Загалом, участь в роботі Форуму взяли кілька десятків людей - хтось очно, хтось дистанційно. Фактично же це стало першим офіційним спілкуванням новообраних голів та депутатів органів місцевого самоврядування в області. За попередньою домовленістю - подібні навчання у Центрі розвитку громад планують проводити регулярно, плюс тематичні онлайн-конференції. 
" frameborder="0" allowfullscreen>


" frameborder="0" allowfullscreen>

Останні новини Чернігівщини

На Чернігівщині майже 267 тис. пацієнтів отримали ліки проти серцево-судинних захворювань за програмою “Доступні ліки” 15:25

“Доступні ліки” – це програма, за якою українці з хронічними захворюваннями можуть отримувати необхідні ліки та медичні вироби безоплатно або з частковою доплатою. Їх вартість напряму аптеці відшкодовує Національна служба здоров’я України. Програма дозволяє зменшити фінансове навантаження на пацієнтів та збільшити доступність ліків.

Конфлікт “двовладдя” в Чернігові: яку участь в цьому приймають локальні медіа 15:18

Низка чернігівських медіа та пабліків в соціальних мережах вже понад півтора роки втягнута у протистояння між Чернігівськими міською радою та міською військовою адміністрацією. Це відображається на матеріалах видань, які присвячені висвітленню позицій сторін. Хто на чиєму боці, - розбираємося у цьому блозі.

Директорка центру реабілітації ветеранів Ксенія Возніцина: “Невидиме поранення потребує лікування так само, як і фізичне”

Директорка центру реабілітації ветеранів Ксенія Возніцина: “Невидиме поранення потребує лікування так само, як і фізичне” 15:11

Психічні травми у військових та цивільних, постраждалих від війни, — проблема масштабна, яка не зникне після завершення бойових дій. Радше варто очікувати, що насліки невидимих поранень тільки посилюватимуться та набуватимуть інших проявів. На цьому наголошує директорка Центру психічного здоровʼя та реабілітації ветеранів “Лісова поляна” Ксенія Возніцина.

Від фізичної до продовольчої безпеки: начальник ОВА відвідав Бахмацьку громаду 15:05

Свій робочий візит до Бахмацької ТГ начальник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус у супроводі начальника Ніжинської РВА Григорія Ковтуна та голови громади Павла Шимка розпочав із одного з навчальний закладів.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини