Чорнобильську АЕС можна назвати безпечною. Принаймні - на 100 років
Від часу аварії на Чорнобильській АЕС 26 квітня минуло 32 роки. Чернігівців теж торкнулося це лихо. Тому тривога жителів міста й області за подальшу долю ЧАЕС цілком зрозуміла. Що нині там відбувається? Які перспективи? Чи є ризики?

Наприкінці листопада 2016 року завершили насування арки нового укриття на зруйнований 4-й енергоблок — так званий новий безпечний конфайнмент. Відкривали новобудову керівники Європейського банку реконструкції і розвитку, представники держав-донорів і компаній, які вели будівництво, а також Президент України. Новий захисний контур (арка, конфайнмент) над зруйнованим 4-м реактором вважають найбільшою у світі рухомою наземною спорудою. Проектувальники розраховують, що вона повністю ізолює радіоактивні речовини від довкілля щонайменше на сто років і дасть змогу за цей час розібрати зруйнований реактор і захоронити його по частинах.
Арка, спорудження якої тривало з 2012 року, обійшлася донорам приблизно в півтора мільярди євро. Використання коштів контролював Європейський банк реконструкції і розвитку, він же був одним з основних донорів. Кошти виділяли країни-члени «Групи семи» та інші держави, яких на 2016 рік стало 28. Ще більше країн долучилося до надання обладнання і спеціалістів. Загалом у цьому будівництві брало участь 40 країн. Насування арки над 4-м енергоблоком Чорнобильської АЕС гарантує світові 100 років радіаційної безпеки.
Новий безпечний конфайнмент — це арка, внутрішня площа якої розміром з два футбольні поля, висота прольоту — близько 109 м, а ширина — майже 260 м. Зовнішня і внутрішня обшивки — нержавіючі й утеплені, а проміжок між ними опалюватимуть для уникнення конденсату. На постійне місце над саркофагом 4-го енергоблоку арку рухали 56 потужних домкратів по спеціальних фундаментах і прокладках зі слизьким покриттям. Ціна і складність арки пояснюється тим, що вона має діяти безперервно ціле століття і повністю захищати довкілля від шкідливих викидів. Запуск нового безпечного конфайнменту планують на другий квартал 2018 року.
Одну з основних будівельних організацій, задіяних у спорудженні захисної арки, — державну будівельну корпорацію «Укрбуд» — очолював Максим Микитась, нині народний депутат України. Він причетний до цієї будови століття від самого початку і фактично до кінця. Уродженця міста Прип’яті Максима Микитася, якого в 6-річному віці евакуювали звідти назавжди, доля тісно, як і його батьків-енергетиків, пов’язала з ЧАЕС. Батько Максима Микитася був ліквідатором аварії, а на долю сина випало керувати підприємством, що надійно приборкало небезпечний атом.
Саме українці в цьому інтернаціональному будівництві виконували одну з найвідповідальніших ділянок. І по завершенні спорудження арки перейшли до нового важливого завдання — зведення в зоні відчуження Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП). Після введення в експлуатацію цей об’єкт буде використовуватися для зберігання відпрацьованого палива з Рівненської, Хмельницької та Южно-Української АЕС, яке раніше відправляли в Росію. Генеральним підрядником будівництва ЦСВЯП на підставі конкурсного відбору було обрано компанію «Укрбудмонтаж», що входить до складу корпорації «Укрбуд».
2017 рік став переломним: уперше за багато років Чорнобильську АЕС можна назвати по-справжньому безпечною — зазначив гендиректор компанії «Укрбудмонтаж» Микола Єманов. Настав час рухатися далі, до повної енергетичної безпеки та самостійності країни.
P.R.
Останні новини Чернігівщини

4 липня цей день в Україні і світі 07:48
ДЕНЬ 1227 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1227 RUSSIAN AGRESSION

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39
Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36
Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33
Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31
У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.