Українцям необхідна програма з підтримки материнства і дитинства, - переконані лікарі та експерти
10 лютого у прес-центрі «Чернігівський вибір» обговорювали важливу тему: «Чи гарантуватиме держава українцям безпечне материнство та дитинство у найближчі 5 років?»
Учасники заходу акцентували увагу на тому, що в Україні фактично з минулого року не діють програми з профілактики імунних захворювань, боротьби з онкологічними захворюваннями, лікування вірусних гепатитів та туберкульозу.
Керівник благодійного фонду «Здоров’я жінки» Галина Майструк зазначила, що з 2014 року в Україні діє мораторій на національні програми, і це через програма безпечного материнства та дитинства на 2017-2021 роки на даний момент не прийнята. Організація, яку очолює Галина Павлівна спільно з МОЗ та експертами, розробила концепцію на наступні п’ять років, враховуючи міжнародний досвід, і працює в напрямку її прийняття на державному рівні.
Українці народжують мало: за минулий рік пологів було менше на 60 тисяч, ніж у попередні роки. «Сьогодні починає народжувати покоління 90-х, якого в Україні дуже мало. То були складні часи. Тому і дітей народжувалося мало. В свою чергу вони також не прагнуть народжувати», - зазначила експерт.
На думку Галини Майструк пересічного громадянина мало цікавить демографія у країні. «Демографічні показники до вподоби політикам», - сказала вона. У звичайної мами думки про те чим нагодувати дитину, в що вдягти, як дати гарну освіту і як заробити на все грошей.
Україні потрібна стратегія сталого розвитку – стратегія збереження репродуктивного здоров’я. «Якщо держава не має стратегії, особливо в напрямку збереження здоров’я, то не буде змоги залучати міжнародну допомогу для таких програм. А у місцевих бюджетів на це коштів не вистачить», - підкреслила Галина Майструк.
Заступник керівника управління охорони здоровя Чернігівської ОДА Володимир Пулін зазначив: «На нашу обласну програму було заплановано 18 мільйонів гривень. А реально ми витратили лише один мільйон. Лікарі, соціальні працівники, волонтери фактично виконували інформаційну, консультативну та практичну роботу на голому ентузіазмі».
За підтримки держави та за десять років дії попередньої Державної програми «Репродуктивне здоров’я нації» до 2015 р. в Україні (2006 – 2015 рр.) вдалося знизити материнську смертність - на 53%, смертність дітей до 1 року - на 38%.
Також Володимир Пулін розповів, що Чернігівщина є серед лідерів за кількістю немовлят, які на грудному вигодовуванні до 6 місяців. А серед проблем він назвав відсутність державного забезпечення дорогими препаратами для мам та немовлят, а також недокомплектованість кадрів.
Керівник комісії з питань охорони здоров’я Чернігівської обласної ради Микола Дейкун зазначив, що такі програми потребують державної підтримки і громадськість має вимагати зняття мораторію на їх прийняття. «Якщо ми таку програму приймемо на рівні обласної ради, то у нас ніколи не вистачить коштів на її виконання. Минулорічна програма фінансувалася з кількох джерел, - сказав Микола Дейкун. І додав, - щоб були результати програм, треба в них вкладати кошти. Треба приділяти більше уваги профілактиці захворювань, тому що лікувати завжди дорожче, ніж попереджати хворобу».
Представниця Центру планування сім’ї, лікар-гінеколог Інна Саєнко розповіла про навчання медичного персоналу первинної ланки у Чернігівській області в рамках програми з питань збереження репродуктивного здоров’я та планування сім’ї. За її словами тренінгами та семінарами були охоплені практично 100% працівників області. Також були проведені факультативні заняття для студентів та учнів старших класів навчальних закладів Чернігова та районних центрів.
Керівник «Міського молодіжного центру «Жменя» Регіна Гусак повідомила: «За три роки участі в Всеукраїнської Коаліції з Репродуктивного Здоров’я та Планування Сім’ї нам вдалося не тільки провести безліч тренінгів та інформаційних зустрічей, а і досягти включення теми збереження репродуктивного здоров’я та планування сім’ї до програм навчальних закладів області».
За її словами у кожному ВНЗ та професійно-технічному закладі є тренер, який забезпечений інформаційними матеріалами завдяки співпраці з Благодійним Фондом «Здоров’я жінки» і продовжує в рамках своїх посадових обов’язків проводити тренінги. Також у всіх навчальних закладах за підтримки обласної та місцевої влади проводилися і будуть проводитися тижні збереження репродуктивного здоров’я та планування сім’ї.
Інформаційна довідка:
Благодійний Фонд «Здоров'я жінки і планування сім'ї» - громадська неприбуткова організація, яка вже 20 років послідовно та активно працює у сфері збереження репродуктивного здоров'я та захисту репродуктивних прав українського народу, проводячи профілактичну роботу, реалізуючи освітні програми, заходи з адвокації, дослідження, програми підвищення кваліфікації медичних фахівців, інше.
Оцінку попередньої ДПРЗН до 2015 р., підготовку Концепції та проекту нової Державної програми «Репродуктивне здоров’я нації» на період 2017-2021 рр. було здійснено у 2016 р. групою провідних національних експертів з питань РЗ/ПС в партнерстві з Міністерством охорони здоров’я України та за підтримки Благодійного Фонду «Здоров’я жінки і планування сім’ї» в рамках реалізації проекту USAID «Репродуктивне здоров’я в Україні».
Проект нової ДПРЗН підготовлено, базуючись на результатах оцінки попередньої Державної програми «Репродуктивне здоров'я нації» на період до 2015 року, та у відповідності до Європейського плану дій ВООЗ з посилення охорони сексуального, репродуктивного здоров'я та прав на 2017-2021 рр.
Прес-центр «Чернігівський вибір»
Останні новини Чернігівщини
Про нові підходи до утвердження національної ідентичності — на коордраді в ОДА 12:35
Декомунізація та дерусифікація на Чернігівщині, облаштування музейних експозицій у закладах освіти, заходи національно-патріотичного виховання.
Обстановка на прикордонні за добу станом на 06.00 05 жовтня 2024 року 12:09
Армія РФ протягом доби 4 жовтня атакувала дві прикордонні громади Чернігівщини.
«Перейди за посиланням та проголосуй за дитину на конкурсі»: поліцейські застерігають громадян від шахраїв 10:37
Поліцейські закликають громадян не переходити за сумнівними посиланнями в Інтернеті.
Новий проєкт Expertise France на Чернігівщині – EU4Innovation East 10:03
Ще один проєкт з підтримки відновлення та відбудови Чернігівської області презентували 2 жовтня команді ОВА представники французького агентства міжнародного технічного співробітництва Expertise France.
Аварія на каналізаційному колекторі в районі Шерстянки – надзвичайна ситуація місцевого рівня 09:21
Таке рішення ухвалили на оперативному засіданні міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій 4 жовтня.