Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 26 квітня, 21:17:08

Скільки українців потрібно, аби вижити як нація? ВІДЕО

11.02.2017   12:06Агенцiя

Мораторій на розробку національних програм соціального спрямування введено в Україні з минулого року. Низка до того діючих проектів фактично перестала бути стратегічними інструментами розв’язання питань імунопрофілактики, боротьби з онкологічними захворюваннями, лікування вірусних гепатитів та туберкульозу.

Торік завершилась ще одна державна соціальна програма «Репродуктивне здоров’я нації». Чи буде розроблена та прийнята нова стратегія, яким чином держава гарантуватиме  безпечне материнство та дитинство і скільки українців потрібно, аби  елементарно вижити як здорова нація?

3 мільйона українців за часів Богдана Хмельницького, більше 80 – перед Світовою війною, 52 – на початку незалежності. Скільки нас зараз – спеціалісти не можуть сказати напевно. Потрібен демографічний перепис населення, аби визначити, скільки має з’являтися нових українців, аби вижила нація. Але, за підрахунками сьогоднішніх темпів народжуваності – смертності, вже за півстоліття, зокрема в нашій області, корінного населення не залишиться. Демовідтворюваний потенціал бажає бути кращим.

Микола Дейкун, голова постійної комісії обласної ради з питань охорони здоров’я: «Він настільки сьогодні підірваний, що його відновити і був приріст населення, відновити репродуктивне здоров’я, то треба, щоб кожна жінка народжувала не по одному-двоє дітей, а  по троє, четверо, п’ятеро. Що  нереально в сьогоднішніх умовах».

Нині народжує покоління кризових 90-х.

Галина Майструк, голова правління БФ «Здоров’я жінки і планування сім’ї»: «Дев’яності це дуже важкі роки і на жаль, вони відобразилися на тому, що дітей народжувалося мало. І на сьогоднішній день ті, що народилися у 90-і, вже народжують сьогодні.  Це ми відчуваємо дуже чітко. І по-друге,  це соціально-економічні відношення, які склалися на сьогодні, і ви знаєте, що люди планують. Просто пересічній громадянці демографічні питання України не є проблемою.  Бо вона про них не думає. Вона думає, як вона буде годувати дитину, що вона їй  куплятиме, за які гроші вона буде її годувати, давати освіту. І це для населення є стимулом для народження дітей».

Годувати, вдягати, лікувати, навчати. Але спочатку завагітніти і народити здорову дитину. І тут майбутні мами стикаються не лише з медичними проблемами. Елементарне харчування, як старт нового життя…

Володимир Пулін, заступник начальника управління охорони здоров’я облдержадміністрації: «По селах це картопля, капуста якась, нема потрібних і вітамінів, і м’яса того ж вони не дуже можуть собі дозволити. Це  теж не стільки медична, скільки соціальна проблема».

І допомогти в її розв’язанні могло б прийняття державної соціальної програми з репродуктивного здоров’я нації, яка б враховувала не лише медичну точку зору. Культура поведінки в суспільстві,  інфекції, що передаються статевим шляхом, патології дитячого віку, що здатні призвести до безпліддя, нестабільність родини, економічні негаразди, військові конфлікти та відсутність соціальної захищеності. Ось ті важелі, які у підсумку можуть призвести до того, що через 20 років нові експерти збиратимуть круглі столи і нарікатимуть на важкі 2010-і. І добре буде, якщо вони спілкуватимуться українською.



Останні новини Чернігівщини

Що роблять громади області з тисячами тонн відходів від руйнувань через війну 15:41

На сьогодні у Чернігівській області обліковується 16,7 тисячі тонн відходів від руйнувань, що утворилися внаслідок пошкодження будівель та споруд під час бойових дій, терористичних актів, диверсій, а також під час робіт з ліквідації їх наслідків.

Для рятувальників з Чернігова запустили безкоштовний онлайн-курс англійської мови 15:29

Мережа освітньо-культурних просторів Гончаренко центр запускає безкоштовні онлайн-курси англійської мови для працівників ДСНС Чернігівщини.

Допомагаємо переселенцям та ветеранам війни знайти роботу 15:25

Соціальні мережі та медіа, дистанційне навчання, онлайн-зустрічі, електронний документообіг – цифровізація сьогодні має вплив на кожну сферу нашого життя, але і живе спілкування та очний обмін думками, ідеями, інформацією теж не втрачає своєї актуальності.

Напад на журналістів телеканалу “Дитинець”: рік марного розслідування 09:56

Минуло більше року від резонансного для Чернігова порушення прав журналістів на професійну діяльність.

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею 09:43

У Чернігові розширюють тролейбусну мережу. Додається новий маршрут, який з'єднає мікрорайон Шерстянка, де до цього ніколи не курсував електричний громадський транспорт, через Подусівку та центр міста, з Бобровицею.