Скільки українців потрібно, аби вижити як нація? ВІДЕО
Мораторій на розробку національних програм соціального спрямування введено в Україні з минулого року. Низка до того діючих проектів фактично перестала бути стратегічними інструментами розв’язання питань імунопрофілактики, боротьби з онкологічними захворюваннями, лікування вірусних гепатитів та туберкульозу.

Торік завершилась ще одна державна соціальна програма «Репродуктивне здоров’я нації». Чи буде розроблена та прийнята нова стратегія, яким чином держава гарантуватиме безпечне материнство та дитинство і скільки українців потрібно, аби елементарно вижити як здорова нація?
3 мільйона українців за часів Богдана Хмельницького, більше 80 – перед Світовою війною, 52 – на початку незалежності. Скільки нас зараз – спеціалісти не можуть сказати напевно. Потрібен демографічний перепис населення, аби визначити, скільки має з’являтися нових українців, аби вижила нація. Але, за підрахунками сьогоднішніх темпів народжуваності – смертності, вже за півстоліття, зокрема в нашій області, корінного населення не залишиться. Демовідтворюваний потенціал бажає бути кращим.
Микола Дейкун, голова постійної комісії обласної ради з питань охорони здоров’я: «Він настільки сьогодні підірваний, що його відновити і був приріст населення, відновити репродуктивне здоров’я, то треба, щоб кожна жінка народжувала не по одному-двоє дітей, а по троє, четверо, п’ятеро. Що нереально в сьогоднішніх умовах».
Нині народжує покоління кризових 90-х.
Галина Майструк, голова правління БФ «Здоров’я жінки і планування сім’ї»: «Дев’яності це дуже важкі роки і на жаль, вони відобразилися на тому, що дітей народжувалося мало. І на сьогоднішній день ті, що народилися у 90-і, вже народжують сьогодні. Це ми відчуваємо дуже чітко. І по-друге, це соціально-економічні відношення, які склалися на сьогодні, і ви знаєте, що люди планують. Просто пересічній громадянці демографічні питання України не є проблемою. Бо вона про них не думає. Вона думає, як вона буде годувати дитину, що вона їй куплятиме, за які гроші вона буде її годувати, давати освіту. І це для населення є стимулом для народження дітей».
Годувати, вдягати, лікувати, навчати. Але спочатку завагітніти і народити здорову дитину. І тут майбутні мами стикаються не лише з медичними проблемами. Елементарне харчування, як старт нового життя…
Володимир Пулін, заступник начальника управління охорони здоров’я облдержадміністрації: «По селах це картопля, капуста якась, нема потрібних і вітамінів, і м’яса того ж вони не дуже можуть собі дозволити. Це теж не стільки медична, скільки соціальна проблема».
І допомогти в її розв’язанні могло б прийняття державної соціальної програми з репродуктивного здоров’я нації, яка б враховувала не лише медичну точку зору. Культура поведінки в суспільстві, інфекції, що передаються статевим шляхом, патології дитячого віку, що здатні призвести до безпліддя, нестабільність родини, економічні негаразди, військові конфлікти та відсутність соціальної захищеності. Ось ті важелі, які у підсумку можуть призвести до того, що через 20 років нові експерти збиратимуть круглі столи і нарікатимуть на важкі 2010-і. І добре буде, якщо вони спілкуватимуться українською.
Останні новини Чернігівщини

Надзвичайні ситуації та основні небезпечні події в області за минулу добу 10:26
Протягом минулої доби зареєстровано 21 небезпечна подія, а саме: 2 дорожньо-транспортні пригоди та 19 пожеж. Внаслідок цих подій загинула 1 особа та 1 особа постраждала.

Командувач Об’єднаних Сил ЗСУ Сергій Наєв вивчав ситуацію з цивільним захистом у прикордонні Чернігівщини 10:21
Прикордоння Чернігівщини постійно піддається обстрілам. Попри це, у населених пунктах, до яких долітає, продовжують жити люди.

Упродовж минулої доби рятувальники Чернігівщини ліквідували 15 пожеж у природних екосистемах 10:10
Упродовж минулої доби підрозділами Головного управління ДСНС України у Чернігівській області ліквідовано 15 загоряння у природних екологічних системах. Їх причинами послужило необережне поводження громадян із вогнем.

384-й день народження Івана Мазепи відзначили у Чернігові 10:06
20 березня у Чернігові в умовах воєнного стану відзначили 384-й день народження видатного державно-політичного, військового та культурного діяча, мецената, гетьмана (1687—1709 рр.) Івана Мазепи.

Від служби зайнятості за ваучерами навчаються кухарі 09:57
Вчитись не пізно і після 45 років, - стверджують у службі зайнятості і запевняють, що наразі для цього створені всі умови. Зокрема, громадянам цієї вікової категорії служба зайнятості пропонує отримати ваучер на навчання і здобути нову професію чи підвищити кваліфікацію за рахунок Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.