Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 4 липня, 06:24:48

Офіційна позиція УМВС: спецустанови міліції Чернігівщини діють в рамках закону

13.03.2015   16:38Агенцiя

Відповідність спеціальних установ міліції Чернігівщини вимогам законодавства засвідчує як багаторічна відсутність скарг на умови тримання з боку затриманих осіб, так і позитивна оцінка Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Поширена в Інтернет-просторі інформація про нібито «численні порушення вимог законодавства щодо захисту конституційних прав затриманих» в ізоляторах тимчасового тримання міськрайвідділів внутрішніх справ Чернігівщини істотно перебільшує гостроту проблеми.
 
В УМВС України в Чернігівській області існує 20 ізоляторів тимчасового тримання.
 
Протягом останніх трьох років ніяких скарг від затриманих щодо застосування до них тортур, нелюдських умов тримання не надходило. Не допущено будь-яких надзвичайних подій, пов’язаних з охороною та конвоюванням спецконтингенту.

 За рекомендаціями Європейського комітету проти тортур з розрахунку 4 кв.м корисної площі на одну особу скорочено ліміт наповнення спеціальних установ міліції з 304 ліжко-місць у 2009 році до 165 ліжко-місць на початок 2015 року.

Повсюдно проведено заміну вікон із встановленням нових віконних блоків, площа яких співвідноситься з площею підлоги камер у пропорції 1:8.

Кожна камера обладнана індивідуальними спальними місцями, які укомплектовані постільною білизною. Санвузли облаштовані відповідно до міжнародних стандартів.
У всіх камерах наявні умивальники. Є доступ до проточної питної води. Ізолятори стовідсотково забезпечені предметами особистої гігієни. В усіх спецустановах функціонує припливна вентиляція з механічним спонуканням.

Кожен заклад забезпечений укомплектованими аптечками першої медичної допомоги (по одній на камеру), протипедикульозними укладками та аптечками ВІЛ/СНІД.

Перед поміщенням до ІТТ затримані проходять первинний медичний огляд у закладах охорони здоров’я. Крім того, цих громадян обстежує та опитує про стан здоров’я черговий по міськрайвідділу або ІТТ. Про результати опитування спецконтингенту робляться відповідні записи в Журналі первинного обстеження таких осіб.

В спеціальних установах затримані забезпечуються триразовим гарячим харчуванням.
Перевірки діяльності спеціальних установ УМВС здійснюють представники служби Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. За останні роки ця правозахисна структура не виявила на Чернігівщині суттєвих порушень. Висловлювалися лише окремі зауваження щодо дрібних недоліків, які усувалися в найкоротший термін. Більше того, за підсумками проведених у 2014 році подібних перевірок відзначено спецустанови УМВС України в Чернігівській області, як одні з кращих у загальнодержавному контексті. Цей висновок зафіксовано у відповідному звіті-огляді, виданому службою Уповноваженого ВРУ з прав людини.

Водночас слід визнати, що перебувати серед кращих не означає автоматично «бути бездоганними». Основною проблемою на сьогодні залишається відповідність не всіх спецустанов УМВС рекомендаціям щодо виділення 4 кв.м корисної площі на одну особу. Нижчими є показники 22-х камер у 12-ти ізоляторах тимчасового тримання. За дорученням керівника УМВС використання цих камер заборонене до проведення обстеження спеціально створеною комісією. За її висновками будуть ухвалені відповідні рішення про приведення умов утримання у відповідність до вимог, а де це технічно неможливо — розглянуто питання про доцільність функціонування установи.

Слід розуміти, що витоки цієї проблеми полягають у значному віці споруд спецустанов, більшість з яких збудовані 40 і більше років тому. А оскільки особливе призначення споруд обумовлює їхню високу інженерну складність, реконструкція з метою приведення до сучасних стандартів в багатьох випадках є неможливою. Кардинальним розв’язанням проблеми могло б стати тільки спорудження нових ізоляторів тимчасового тримання за актуальними стандартами. Однак це потребуватиме (з огляду все на ту ж інженерну складність, а також здорожчання будівельних матеріалів) багатомільйонних капіталовкладень.

Такий крок сьогодні неможливий з об’єктивних причин економічного характеру. Адже тільки у 2013-2014 роках на здійснення порівняно несуттєвих ремонтних та модернізаційних робіт в ІТТ міськрайвідділів міліції Чернігівщини (косметичний ремонт приміщень, встановлення перегородок у санвузлах, монтаж систем відеоспостереження та кнопок виклику постового тощо) було витрачено загалом понад 330 тисяч гривень (у цінах вказаного періоду).

Фінансування такої діяльності на поточний рік не передбачене, на наступний — залежатиме від розвитку ситуації в державі. Отже, єдиним реальним варіантом наближення умов утримання спецконтингенту в ІТТ області до норм і рекомендацій Європейського комітету проти тортур нині залишається продовження роботи зі скорочення ліміту наповнення спеціальних установ.

Останні новини Чернігівщини

Судитимуть браконьєра, який незаконно  вполював лося на Прилуччині

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39

Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

 ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36

Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33

Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31

У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.

єРобота на Чернігівщині: результати програми «Власна справа»

єРобота на Чернігівщині: результати програми «Власна справа» 14:42

Грантова програма «Власна справа» урядового проєкту «єРобота», яку адмініструє Державна служба зайнятості, - не просто про гроші, а про довіру та можливості, про людей та бізнес, які працюють у найважчі часи і мотивують інших.