Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 20 квітня, 00:13:01

Чернігів: Богдан Хмельницький завжди кланятиметься в бік Росії

13.10.2011   18:45

У цьому переконані чернігівський міський голова Олександр Соколов та його команда.

21 вересня до міського голови у зв’язку з реконструкцією скверу та ремонту пам’ятника українському гетьману і видатному державному діячу Богдану Хмельницькому особисто звернувся голова обласної організації УНП Володимир Ступак.

У своєму зверненні він наголосив, що “захисника православ’я і творця української держави XVII століття Богдана Хмельницького” встановили у 1956 році спиною до П’ятницької церкви.

Громадськість обласного центру неодноразово обговорювала це питання і всі приходять до висновку, що гетьман має стояти обличчям до церкви, театру та центральної площі нашого міста.

Від імені Чернігівської обласної організації Української Народної партії він запропонував “врахувати пропозицію громадськості та під час реконструкції повернути пам’ятник Богдану Хмельницькому обличчям до П’ятницької церкви.”

На це звернення до міського голови Управління архітектури та містобудування міської ради не забарилося з відповіддю (лист № 01-09/2618 від 06.10.2011 р.) за підписом Л.В. Павлінської.

У відповіді зазначено, що повернення пам’ятника Богдану Хмельницькому обличчям до П’ятницької церкви неможливо з таких причин:

1. Управлінням капітального будівництва міської ради вже розроблено та затверджено проектно-кошторисну документацію по об’єкту “Реконструкція скверу Б. Хмельницького”, якою не передбачені роботи з розвороту пам’ятника у бік П’ятницької церкви.

2. Розворот пам’ятника віднесено до пункту 4 статті 45 розділу 4 Статуту територіальної громади від 11 жовтня 2007 року яким визначено, що “спорудження (створення) і демонтаж пам’ятників і монументів місцевого значення, найменування і перейменування вулиць, площ, парків і скверів на території міста Чернігова здійснюється залежно від суспільної значимості питання після громадського обговорення та розгляду на громадських слуханнях, загальних зборах громадян за місцем проживання або проведення місцевих референдумів відповідно до чинного законодавства”.

3. Головне, існуюче розташування пам’ятника мабуть “відповідає первісній ідеї його авторів: скульптура Богдана Хмельницького розташована обличчям у бік Росії, що символізує возз’єднання з нею”.

Отже, маємо відмову навіть у розгляді по суті питання про розворот пам’ятника Б.Хмельницького у бік П’ятницької церкви.

Залишається лише нагадати чернігівцям і гостям міста, що сам архітектор цього пам’ятника депутат міської і обласної рад у 1990-1994 рр. А.А. Карнабєд (1927-2005) публічно стверджував, що цей пам’ятник проектувався і був встановлений спочатку обличчям до П’ятницької церкви, але на вимогу компартійних функціонерів його було повернуто в протилежну сторону. В той же постамент і написи залишилися без змін. Про це свідчить те, що Б. Хмельницький стоїть задом до головної, на думку тих же комуністів і українофобів, події в його житті – Переяславської ради.

Довідка:

Пам’ятник скверу імені Б. Хмельницького – бетонна статуя заввишки 2,5 м на циліндричному цегляному постаменті (заввишки 3,2 м), що спирається на чотирикутний цоколь, облицьований каменем і плиткою.

Автори – скульптори І.П. Кавалерідзе, Г.Л. Петрашевич, архітектор А.А. Карнабєд.

До речі, за даними Вікіпедії:

Па?м’ятник Богда?ну Хмельни?цькому в Києві – пам’ятник гетьману Богдану Хмельницькому: один із символів Києва, пам’ятка мистецтва 19 століття. Урочисто відкритий 23 липня (11 липня за ст. ст.) 1888 року на Софійській площі у Києві в рамках святкування 900-річчя Хрещення Русі.

Міська легенда розповідає, що коли монумент вже зайняв своє місце, виявилося, що кінь дуже неввічливо повернутий хвостом до Михайлівського Золотоверхого собору. Тому постамент було розвернуто, і гетьманська булава, яка, за задумом, повинна була загрожувати Польщі, виявилася спрямованою кудись у бік Швеції. А от на Москву, всупереч іншій поширеній легенді, Богдан не вказував ніколи. Про московську орієнтацію пам’ятника нагадували хіба що плити з написами на постаменті: “Волим под царя восточного, православного” і “Богдану Хмельницкому единая неделимая Россия”.

У 1919 і 1924 роках їх було замінено на “Богдан Хмельницький. 1888”. Цей напис можна бачити і зараз.

Останні новини Чернігівщини

«Трагедія в Драмі» — прем’єра документального проєкту-розслідування Суспільного 10:50

19 квітня о 19:00 на ютуб-каналі Суспільне Чернігів відбудеться прем'єра документального проєкту «Трагедія в Драмі».

Ярмаркували у Чернігові: яких працівників шукають місцеві підприємства? 10:39

Яку роботу та умови праці пропонують, говорили на ярмарку вакансій етичного бізнесу в Чернігові. Захід відбувся з ініціативи Міжнародної Організації з Міграції (МОМ) за фінансування народу Японії та за сприяння Чернігівської обласної служби зайнятості.

Спільний проєкт міста Чернігова, уряду Німеччини та UNDP в Україні 10:30

Наприкінці 2022 року в Україні було розпочато проєкт «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів», який фінансується урядом Німеччини. Реалізує проєкт німецька компанія GIZ та Програма розвитку ООН (UNDP) в Україні.

Чи високі ризики відбудови/відновлення об’єктів соціальної інфраструктури, пошкодженої внаслідок російської агресії в Чернігові? 10:13

Наявність ризиків під час моніторингу визначали аналітики громадської організації «Агенція міських ініціатив».

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 09:44

Протягом минулої доби зареєстровано 3 небезпечні події, а саме: 1 дорожньо-транспортну пригоду та 2 пожежі. Внаслідок цих подій постраждала 1 особа.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини