Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 11 липня, 04:27:40

Влада для людей

07.12.2011   14:04Агенцiя

Місцеве самоврядування відіграє важливу роль у суспільному житті, складаючи невід’ємну частину державного устрою. Воно завжди було і лишається інститутом народовладдя, надаючи громадянам право обирати і бути обраними і головне – брати участь у вирішенні питань місцевого життя та відстоюванні інтересів територіальних громад.

Визнанням ролі рад став Указ Президента України, яким одинадцять років тому утверджено професійне свято – День місцевого самоврядування. Офіційною ж датою його відзначення було обрано день прийняття Закону “Про місцеві ради народних депутатів та органи місцевого самоврядування”, який вийшов у світ 7 грудня 1990 року.

Завдяки цьому Закону територіальні громади були наділені правом безпосередньої участі в управлінні місцевими справами, адже громада врешті-решт отримала право безпосередньої участі в управлінні місцевими справами через територіальні вибори депутатів і керівників громад, референдуми, збори та інші форми народовладдя. Ще одним поштовхом у розвитку публічного врядування в державі став 1997 рік, коли парламентом було затверджено чинний Закон “Про місцеве самоврядування в Україні” та ратифіковано Європейську хартію місцевого самоврядування. Однак більшість положень цієї хартії до цих пір не імплементовано у вітчизняне законодавство. А отже, повної самостійності та самодостатності місцеві ради так і не мають.

В той же час кожен керівник територіальної громади, кожен депутат знає, що без самодостатності не може бути повноцінного розв’язання місцевих проблем. Процес формування місцевих бюджетів занадто централізований, а податкову систему побудовано так, що сільські та селищні ради в абсолютній більшості не мають змоги забезпечити свої мінімальні потреби з утримання соціальної сфери на селі. А цю роботу, як наголосив 1 листопада поточного року на шістнадцятих муніципальних слуханнях Президент України Віктор Янукович, “…ніхто краще не зробить, ніж місцеве самоврядування”. Глава держави, розуміючи ситуацію на місцях, зазначив, що “…хоча у Конституції України і закріплений високий статус територіальних громад, сьогодні в Україні зберігається дуже консервативна, пострадянська версія організації місцевого самоврядування. Це коли територіальні громади потенційно мають права, але не мають можливості їх реалізувати”. На часі, наголосив Президент, “підготовка і проведення “капітального ремонту” регіональної влади і системи місцевого самоврядування”.

А отже, Україна на порозі реформи місцевого самоврядування. Законотворчий процес у цьому напрямку продовжиться. І все ж, незважаючи на певні недосконалості чинного законодавства, маємо право наголосити: місцеве самоврядування в Україні відбулося.

Слід зазначити, що у місцеві ради усіх рівнів Чернігівщини на минулих виборах обрано понад 10 тисяч депутатів, які на ділі доводять, що, незважаючи на суттєві суперечності чинного законодавства, відсутність достатнього фінансування публічна влада має великі можливості. В області є багато прикладів запровадження в територіальних громадах ефективних методів управління, розв’язання складних проблем соціально-економічного розвитку, впровадження демократичних засад громадянського суспільства.

Вагомі важелі органів представницької влади – сесійна і депутатська діяльність, робота постійних комісій, депутатські запити, прийняті рішення і галузеві програми. Велику роль у процесі розвитку місцевого самоврядування в області відіграють Асоціація “Ради Чернігівщини” та районні асоціації місцевих рад. Це одна із дієвих форм вивчення та запровадження досвіду на місцях. Головне ж тут – отримані знання і досвід, який кожен керівник ради може взяти на озброєння і використати при розробці місцевих галузевих програм розвитку.

Все це засвідчує, що, незважаючи на певні законодавчі негаразди, органи місцевого самоврядування Чернігівщини докладають немало зусиль, аби забезпечити оптимальний рівень соціального розвитку своїх територій і територіальних громад.

Приємно, що свій вагомий внесок у це роблять і депутати обласної ради. Плідно працюючи в одинадцяти постійних комісіях, вони розроб­ляють відповідні пропозиції, експертні висновки і рекомендації, які стають основою прийнятих радою рішень і галузевих програм.

У своїй діяльності комісії постійно впроваджують нові форми та методи роботи. Все більше проводять спільних та виїзних засідань, що дозволяє більш предметно вникати в місцеві проблеми, обирати правильні шляхи для їх ефективного вирішення.

Головне, що новообраним керівникам комісій є з кого брати приклад. Насамперед, з Петра Савича, Анатолія Заліського та Валерія Зуба, які очолюють комісії вже не перше скликання. Вагомий внесок у соціально-економічний розвиток Чернігівщини роблять наші колеги-депутати, які очолюють державні заклади та установи, промислові, сільськогосподарські та обслуговуючі підприємства, працюють в освіті, культурі, торгівлі та інших галузях, що забезпечують повсякденну діяльність усіх сфер життя нашої області.

Щирої вдячності за невтомну працю заслуговують керівники районних, міських, селищних і сільських рад, а разом з ними і посадові особи та працівники органів місцевого самоврядування області. Люди недарма кажуть, що головний господар територіальної громади – її голова. І це так, адже він обраний всією громадою і дбає про добробут своїх виборців. Ми маємо немало позитивних прикладів самовідданої праці багатьох керівників громад.

У їх числі і Синявський сільський голова Менського району Володимир Антоненко, який обіймає цю виборчу посаду майже тридцять років. На його рахунку немало добрих справ, завдяки чому Володимир Антоненко має незаперечний авторитет у односельців. Дякують йому сільчани за газифікацію села, асфальтування вулиць, нові лінії електропередач, ремонт школи, створення краєзнавчого музею…

Хотів би відзначити і керівника Моровської територіальної громади Козелецького району Миколу Дяченка. Буквально за рік роботи новообраний голова зробив усе належне, аби завершити газифікацію села, капітально відремонтувати вуличне покриття, розпочати реставрацію будинку культури та взятися за відтворення сільської пожежної охорони.

Приємно, що таких керівників територіальних громад в нашій області немало. І серед них Борзнянський та Ічнянський міські голови Анатолій Койда та Григорій Герасименко; Коропський і Варвинський селищні голови Микола Бєлан та Валентина Саверська-Лихошва; Курінський сільський голова Бахмацького району Леонід Вдовенко; Хотіївський сільський голова Корюківського району Володимир Хижняк; Стодольський сільський голова Ніжинського району Микола Сандуленко, Чорнорізький сільський голова Семенівського району Любов Водоп’янова; Обичівський сільський голова Прилуцького району Сергій Вовченко та багато інших.

Сьогодні тисячі народних обранців усіх рівнів рад Чернігівщини перебувають на передньому краї утвердження основ народовладдя. Вони не тільки представляють на місцях державну владу, але і виступають безпосередніми провідниками інтересів територіальних громад. І головне, що ці спільні прагнення до самодостатнього європейського врядування мають підтримку в керівництва держави.

Діяльність органів місцевого самоврядування у тісній взаємодії із державною виконавчою владою Чернігівщини і в подальшому буде спрямована на ефективне розв’язання нагальних проблем області, підвищення життєвого рівня наших людей.

Користуючись нагодою, в цей святковий день від імені обласної ради хотів би щиро подякувати усім народним обранцям Чернігівщини за самовіддану працю.


Анатолій Мельник, голова Чернігівської обласної ради

Останні новини Чернігівщини

На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42

Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.

Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10

Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.

У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47

На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.

У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07

Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.

Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47

За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).