Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 20 квітня, 01:16:12

Тижневик “Комментарии”: За підсумками першого кварталу 2013 року Чернігівщина зайняла двадцяте місце

10.06.2013   07:49Агенцiя

Кращі показники Чернігівщини – це четверте місце за динамікою кадрів і шосте за динамікою будівельної продукції.

Четвертий рік поспіль щотижневик “Комментарии” проводить порівняльну характеристику розвитку регіонів України. Результати формуються відповідно до даних офіційної статистики та здійснюються по двадцяти критеріях.

У нинішньому році за підсумками першого кварталу в трійці лідерів Вінниччина, Буковина і Волинь, очолювані Іваном Мовчаном, Михайлом Папієвим і Борисом Клімчуког. А в трійці аутсайдерів опинилися Донецька, Луганська і Дніпропетровська області, керовані Андрієм Шишацьким, Володимиром Пристюком і Дмитром Колєсніковим відповідно.

На Чернігівщині скорочення обсягів випуску промислової продукції в першому кварталі склало 11,7% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року – це найгірший результат серед регіонів. Правда, за підсумками чотирьох місяців область вже передостання з показником 9,2% (а на останнє місце опустилася колишня передостанній Луганщина). Зокрема, в машинобудуванні зафіксовано падіння на 25,7%, у добувній промисловості – на 17,4%, у переробній – на 7,8%. Також на Чернігівщині більшість працівників від загального числа повністю відпрацювали повний місяць отримують зарплату в межах мінімальної – 2,88%, або 4,3 тис. чол.

У попередніх рейтингах “k:” приділяли багато уваги вкрай неблагополучної демографічної ситуації в Чернігівській області – там фіксується найвища смертність і найнижча народжуваність серед усіх регіонів. З 1989 по 2012 рік населення області скоротилося на третину мільйона. Сформована ситуація вимагає термінового прийняття спеціальної регіональної програми з першочерговим фінансуванням із залучення в регіон молоді та стимулювання народжуваності. Однак у центральної влади інші пріоритети. Тим часом і за новим введеному “k:” критерію – “смертність дітей у віці до одного року” – Чернігівщина опинилася в трійці найгірших з показником 9,8 смерті на 1 тис. живонароджених. Як відомо, влада реалізує національний проект “Нове життя – нова якість охорони материнства та дитинства”, в рамках якого вже відкрито дев’ять перинатальних центрів у дев’яти регіонах. Чернігівської області серед них немає.


Довідка. Як складений рейтинг.

У 2013 році рейтинг губернаторів відрізняється від торішнього кількома змінами, найважливіші з яких обумовлені новаціями в офіційній статистиці. Насамперед тепер ні Держстат, ні його територіальні органи не оприлюднюють даних по динаміці сфери послуг. Це пов’язано з переходом на нову класифікацію видів економічної діяльності, згідно з якою ряд видів економічної діяльності, перш відносилися до сфери послуг, тепер відносяться до сфери виробництва. Зважаючи на необхідність відмовитися від названого критерію (“динаміка сфери послуг”) в 2013 році і не бажаючи зменшувати число критеріїв, “k:” вирішили включити новий критерій – “смертність дітей у віці до 1 року”, тим більше, що влада приділяє велику увагу проблемі збереження життя немовлят, зокрема відкривають у регіонах перинатальні центри.
Крім того, з 2013 року Держстат перейшов до нового показником стану справ в будівництві: замість індексу обсягу виконаних будівельних робіт він тепер підраховує індекс будівельної продукції.
У 2012 році перший індекс (по відношенню до 2011 року) склав 86%, а другий – 91,7%; зрозуміло, що другий індекс переважно для уряду, оскільки виглядає дещо краще, ніж перший. Втім, за підсумками першого кварталу 2013 року цей більш благополучний індекс (будівельної продукції) склав 86,2%, а за підсумками січня-квітня – тільки 83,8% (по відношенню до аналогічних періодів попереднього року).
Отже, для порівняння розвитку регіонів у 2013 році в рейтинг включено 20 критеріїв, з яких сім характеризують зміни (у відсотках) порівняно з відповідним періодом попереднього року. Це динаміка промисловості (індекс промислової продукції), сільського господарства (індекс обсягу сільськогосподарського виробництва), роздрібної торгівлі (темпи зростання обороту роздрібної торгівлі у порівнянних цінах), будівництва (індекс будівельної продукції), кадрів (темпи зростання середньооблікової чисельності штатних працівників), реальних зарплат (індекс реальної заробітної плати) та споживчих цін (індекс споживчих цін на товари та послуги).
Ще вісім критеріїв включають показники, віднесені до чисельності населення. Це введене в експлуатацію житло, освоєні капітальні інвестиції, сальдо експорту-імпорту товарів і послуг, фінансові результати великих та середніх підприємств до оподаткування, середньомісячна заборгованість населення з оплати ЖКП (без урахування електроенергії), середньомісячна заборгованість місцевих бюджетів перед організаціями, що надають сім’ям ЖКП, а також коефіцієнти народжуваності і смертності. Новий критерій малюкової смертності являє собою загальний коефіцієнт смертності дітей у віці до року (на тисячу народжених живими).
Крім того, забруднення повітря характеризується щільністю (в кілограмах на квадратний метр території) викидів шкідливих речовин в атмосферу від стаціонарних джерел забруднення. Два критерії включають показники, віднесені до середньооблікової чисельності штатних працівників: середньомісячна заборгованість з виплати зарплати і средньоквартальна частка штатних працівників, які перебували в умовах вимушеної неповної зайнятості (відпустка без збереження зарплати на період припинення робіт, переведення з економічних причин на неповний робочий день або неповний робочий тиждень). Нарешті, ставки в межах мінімуму характеризуються среднеквартальною часткою штатних працівників, яким нараховане винагороду в межах мінімальної заробітної плати, серед тих штатних працівників, які повністю відпрацювали місяць.
В силу цих змін не підлягають коректному порівнянні суми балів і підсумкові місця в нинішньому рейтингу і рейтингах за попередні роки (2010-2012), хоча це не заважає проводити порівняння з тим критеріям (а їх більшість), які залишилися незмінними.

http://gazeta.comments.ua/?spec=1370509823&sart=1370510474
 

Останні новини Чернігівщини

«Трагедія в Драмі» — прем’єра документального проєкту-розслідування Суспільного 10:50

19 квітня о 19:00 на ютуб-каналі Суспільне Чернігів відбудеться прем'єра документального проєкту «Трагедія в Драмі».

Ярмаркували у Чернігові: яких працівників шукають місцеві підприємства? 10:39

Яку роботу та умови праці пропонують, говорили на ярмарку вакансій етичного бізнесу в Чернігові. Захід відбувся з ініціативи Міжнародної Організації з Міграції (МОМ) за фінансування народу Японії та за сприяння Чернігівської обласної служби зайнятості.

Спільний проєкт міста Чернігова, уряду Німеччини та UNDP в Україні 10:30

Наприкінці 2022 року в Україні було розпочато проєкт «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів», який фінансується урядом Німеччини. Реалізує проєкт німецька компанія GIZ та Програма розвитку ООН (UNDP) в Україні.

Чи високі ризики відбудови/відновлення об’єктів соціальної інфраструктури, пошкодженої внаслідок російської агресії в Чернігові? 10:13

Наявність ризиків під час моніторингу визначали аналітики громадської організації «Агенція міських ініціатив».

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 09:44

Протягом минулої доби зареєстровано 3 небезпечні події, а саме: 1 дорожньо-транспортну пригоду та 2 пожежі. Внаслідок цих подій постраждала 1 особа.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини