Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Вівторок, 18 травня, 21:13:57

Працюючим у важких та шкідливих умовах праці мають надаватись відповідні пільги та компенсації

15.05.2013   11:32

Про питання атестації робочих місць за умови праці, надання пільг і компенсації за роботу із шкідливими та важкими умовами праці на підприємствах Новозаводського району інформував на розширеній міській нараді 15 травня заступник голови Новозаводської районної у м. Чернігові ради Володимир Велігорський.

Атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах, в установах та організаціях району відповідно до положень Закону України „Про охорону праці”, постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 “Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці”, інших нормативних документів, що встановлюють вимоги до виконання цієї роботи.

Основним завданням атестації робочих місць є усунення шкідливих виробничих факторів, які впливають на здоров’я і життя працюючих. При неможливості усунення таких факторів працюючим мають надаватись відповідні пільги та компенсації: пенсія за віком на пільгових умовах, додаткова відпустка, доплата до тарифної ставки або окладу, скорочений робочий тиждень, безкоштовне надання молока. Вирішення цих питань дозволить зменшити рівень професійних захворювань на виробництві, що є актуальним і підкреслено Міжнародною організацією праці, яка у поточному році обрала девізом Всесвітнього дня охорони праці – запобігання професійним захворюванням.

Контроль за проведенням суб’єктами господарювання атестації робочих місць та наданням відповідних пільг і компенсацій покладений на управління праці та соціального захисту населення районної у місті ради.

Станом на 01 травня 2013 року зі 198 підприємств району, на яких існують робочі місця із шкідливими та важкими умовами праці, атестація проведена на 195- ти, або на 98,5% підприємств.

Водночас загальна кількість підприємств, де існують шкідливі та важкі умови, поступово зменшується. Це відбувається за рахунок призупинення діяльності ряду виробничих підприємств, а також ліквідації таких робочих місць на окремих підприємствах, в основному, через зменшення обсягів виробництва або його перепрофілювання. Разом з тим, виявляються поодинокі нові підприємства, де існують несприятливі умови праці і де необхідно проводити атестацію робочих місць.

Протягом 4 місяців поточного року атестація проведена на 14 підприємствах, загалом атестовано 51 робоче місце, з них на 16 робочих місцях атестація проведена вперше. На 01 травня поточного року загальна кількість атестованих робочих місць складає 2000 з 2032, що потребують атестації, або 98,4%.

Майже третина підприємств із шкідливими і важкими умовами праці налічується у промисловості, значно зменшилась кількість таких місць у будівництві разом із зменшенням обсягів робіт.

Значна частина підприємств району своєчасно та якісно проводить атестацію робочих місць за умовами праці, надає за її результатами відповідні пільги і компенсації. Серед них товариства „Ритм”, „Чернігівський хлібокомбінат” та інші.

Проте тільки на окремих підприємствах району за результатами атестації робочих місць здійснюється покращення умов праці шляхом проведення робіт з доведення параметрів мікроклімату, рівнів освітленості до вимог санітарних норм, обладнання автономних джерел теплопостачання, виконання робіт з модернізації систем вентиляції, проведення ремонту виробничих та побутових приміщень.

Відповідні роботи проведено на комунальних підприємствах „Чернігівводоканал”, „Новозаводське”, товаристві „Чернігівський автоцентр „КАМАЗ”, дочірньому підприємстві товариства „Компанія Верес”. Загалом в результаті проведення заходів поліпшено умови праці на 35 робочих місцях.

При проведенні перевірок суб’єктів господарювання виявляється ряд порушень з питань атестації робочих місць. Кількість підприємств, де виявлені порушення з надання пільг і компенсацій, збільшилась з 25% у 2009 році до 58% у 2012 році.

Залишається достатньо велика кількість підприємств, де не проведено атестацію робочих місць. Керівники підприємств, посилаючись на скрутні фінансові умови, відмовляють працівникам у пільгах та компенсаціях за шкідливі умови праці. Одним із способів такої відмови є несвоєчасне проведення чергових або первинних атестацій робочих місць.

Керівниками підприємств наводяться дві причини зволікання в цій роботі: неповне завантаження протягом дня працівників, що працюють у несприятливих умовах, і важкий фінансовий стан. Певні фінансові витрати підприємство дійсно має зробити при проведенні атестації і переважна більшість підприємств здатна вирішити ці питання. Щодо обсягів завантаження працівників, то тільки в процесі проведення атестації можна визначити відповідні часові параметри, які впливають на визначення пільг і компенсацій, зауважив В. Велігорський.

Заборгованість підприємств, установ та організацій міста перед Пенсійним фондом України щодо відшкодування виплати пільгових пенсій щорічно зростає. На 1 квітня поточного року вони зросли більше, ніж у 4 рази в порівнянні з початком 2010 року з 8 до 33 млн. грн.

Серед найбільших боржників з відшкодування пільгових пенсій у Новозаводському районі:

товариства „Чернігівське хімволокно” – 19,3 млн. грн, „Чернігівський м’ясокомбінат” – 667,3 тис. грн, „Чернігівспецбуд” – 318,9 тис. грн.;

будівельно-монтажні управління „Житлобуд-1” і „Житлобуд-2” товариства „Чернігівбуд” – 1,2 млн. грн. та 342 тис. грн відповідно.

Питання відшкодування підприємствами пільгових пенсій, призначених за роботу з шкідливими та важкими умовами праці, в сучасних умовах потребує інших підходів та вирішення цього питання на державному рівні.

Крім того, ряд підприємств, що провели атестацію, не надають у повному обсязі пільги і компенсації працюючим у несприятливих умовах, інколи не виконують свої же накази.

На жаль, в питаннях контролю за проведенням атестації робочих місць, наданням пільг і компенсацій за роботу у несприятливих умовах не приділяють достатньо уваги на підприємствах профспілки, багато упущень є й при укладенні колективних договорів.

Для поліпшення роботи з атестації робочих місць виконавчі органи районної у місті ради вживають наступні заходи:

забезпечують контроль у взаємодії з державними контролюючими органами щодо атестації робочих місць на підприємствах усіх форм власності та надання працюючим у несприятливих умовах відповідних пільг та компенсацій;

надають консультативну і методичну допомогу спеціалістам підприємств з питань атестації робочих місць з метою поліпшення якості проведення цієї роботи;

проводять висвітлення питань атестації робочих місць, порушень вимог законодавства з цих питань та прав працюючих із шкідливими та важкими умовами праці у засобах масової інформації.

На підсумок, заступник голови Новозаводської районної у м. Чернігові ради висловив переконання, що необхідно підвищити вимогливість до керівників суб’єктів господарювання за несвоєчасне проведення первинних та чергових атестацій робочих місць за умовами праці, невиконання роботодавцями вимог чинного законодавства, шляхом застосування адміністративної відповідальності за існуючі порушення.
 

Останні новини Чернігівщини

Виявлено 63 нових випадки COVID-19

Виявлено 63 нових випадки COVID-19 17:29

За даними Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА станом на 18 травня в області зафіксовано 63 нових випадки COVID-19.

Завершується додатковий період реєстрації для участі в ЗНО

Завершується додатковий період реєстрації для участі в ЗНО 15:41

18 травня – останній день відправлення реєстраційних документів для участі в додатковій сесії зовнішнього незалежного оцінювання. Дату подання документів визначають за відтиском штемпеля на поштовому конверті.

Прикордонники викрили схему з ввезення та розповсюдження контрафактного пального. В двох областях пройшли обшуки

Прикордонники викрили схему з ввезення та розповсюдження контрафактного пального. В двох областях пройшли обшуки 15:14

Співробітники Держприкордонслужби України під процесуальним керівництвом Київської міської прокурори спільно з ДФС та СБУ викрили схему, пов’язану з незаконним виробництвом та реалізацією контрафактного пального.

COVID-19 у Чернігові: показники зменшуються, але повільно

COVID-19 у Чернігові: показники зменшуються, але повільно 15:02

Станом на 18 травня Чернігівська область, як і більшість областей України, знаходиться у жовтій зоні за рівнем епідемічної небезпеки по розповсюдженню коронавірусної інфекції.

Меморіальний захід

Меморіальний захід "Пам’ятаємо! Боремося! Крим — це Україна!" 13:46

Меморіальний захід з нагоди Дня боротьби за права кримськотатарського народу та Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу відбувся в обласному центрі за участю голови облдержадміністрації Анни Коваленко, керівництва обласної та міської рад, представників духовенства, ГО «Кримська громада», інших громадських об’єднань, військовослужбовців Державного науково-дослідного інституту випробувань і сертифікації озброєння та військової техніки, вихідців з Криму, учасників антитерористичної операції та операції об’єднаних сил.