Як чернігівці купуватимуть і продаватимуть нерухомість після зміни законодавства та реорганізації БТІ?
З 1 січня 2013 року суттєво змінюється процедура реєстрації права власності на нерухоме майно, яку тимчасово виконували органи БТІ.

Як ці нововведення вплинуть на стан ринку нерухомості в Чернігові? Що виграють від цього чернігівці? Своїми прогнозами з журналістами поділилися фахівці: перший заступник начальника головного управління юстиції в Чернігівській області Сергій Рожець, нотаріус, голова методично-консультативної Ради нотаріату при Головному управлінні юстиції Чернігівської області Тетяна Борисова та голова Чернігівського міського відділення асоціації спеціалістів з нерухомості Олександр Кузьмич.
Як повідомив Сергій Рожець, від 1 січня 2013 року нотаріуси України набувають повноважень у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень як спеціальні суб’єкти, на яких покладаються функції державного реєстратора. Такі зміни відбудуться на підставі Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення та спрощення процедури державної реєстрації земельних ділянок та речових прав на нерухоме майно” (від 4.07.2012 № 5037-VІ), яким внесені зміни до Закону України “Про нотаріат”, Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” та до інших законодавчих актів.
Від 1 січня 2013 року Реєстр прав власності на нерухоме майно, Єдиний реєстр заборон відчуження об’єктів нерухомого майна та Державний реєстр іпотек припиняють своє функціонування. Їх замінить “Державний реєстр речових прав на нерухоме майно”, який запроваджується з 1 січня 2013 року і буде поглинати той реєстр, який веде Бюро технічної інвентаризації (БТІ). Запровадження єдиної системи державної реєстрації речових прав на нерухоме майно (у тому числі й на земельні ділянки) забезпечить належний захист прав фізичних та юридичних осіб на нерухоме майно, – пояснив присутнім Сергій Рожець.
Від 1 січня 2013 року право власності на нерухоме майно буде переходити до набувача з моменту державної реєстрації такого права в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, тому мета внесення таких змін до законодавчих актів України – запровадження принципу “єдиного вікна”, тобто забезпечення реєстрації права власності на нерухоме майно в день його виникнення. Таким чином, після посвідчення нотаріусом договору про відчуження нерухомого майна право власності буде переходити до набувача одночасно з його реєстрацією, що буде відбуватись у того ж нотаріуса та в той же день.
Також нотаріуси зможуть одночасно реєструвати право власності та обтяження на об’єкт нерухомості, що, за прогнозами фахівців, дасть можливість розширити ринок іпотечного кредитування. Реєстраційна служба буде реєструвати право власності на новостворене майно, а нотаріуси будуть реєструвати майно на вторинному ринку. Якщо відбудуться якість реконструкції на нерухомому майні, то потрібно буде звернутись до реєстратора і отримати нове свідоцтво, і тільки після цього треба прийти до нотаріуса і робити договір відчуження. Таким чином держава перестраховується, щоб не було відчужень майна, яке реконструйоване, але ще не переведене у відповідність до законодавства.
На сьогоднішній день, щоб продати нерухоме майно, громадянину треба отримати витяг з реєстру прав власності в БТІ, а потім звернутися до нотаріуса. Поясню, як це буде відбуватися з 1 січня, – пояснює нотаріус Тетяна Борисова. – Приміром, громадянин хоче продати своє майно, тому звертається до нотаріуса з технічним паспортом і з оцінкою на нерухомість. І цей витяг нотаріус отримує через систему самостійно. Що дає ця система? Ми одразу будемо бачити, хто власник майна, і всі проведені операції. Тож двічі продати майно одній особі буде просто неможливо. Ця система убезпечує громадянина від можливих махінацій і фіксує передачу прав власності, продаж нерухомого майна.
– Будь-які зміни в законодавстві наше населення сприймає насторожено. Однак у даному випадку я не бачу прихованих негативних факторів. Якщо законодавець не підвищить вартість даної процедури для населення в порівнянні з реєстрацією в БТІ, то взагалі можна вважати позитивними ці зміни, – вважає голова Чернігівського міського відділення Асоціації фахівців з нерухомості України Олександр Кузьміч.
На думку чернігівських ріелторів, для звичайних клієнтів (покупців чи продавців) на ринку нерухомості нічого не зміниться. Напевно, їм буде простіше укладати угоди, адже не треба буде в обов’язковому порядку викликати представників БТІ для проведення технічної експертизи перед продажем квартири, не треба буде потім реєструвати своє право на майно в БТІ. З іншого боку, не зовсім зрозуміло, що буде з необов’язковою технічною інвентаризацією. Це на користь людям, які не могли узаконити перепланування (найчастіше це було неможливо для тих, хто робив це з порушеннями).
За словами О.Кузьмича, законодавчі нововведення, ймовірно, вплинуть на ринок нерухомості у містах-мільйонниках, де діють великі БТІ, і де людям доводилося очікувати деякі витяги по два-три місяці. Але у нас такої проблеми не було. Тож на ціну нерухомості в Чернігові – як на первинному, так і на вторинному ринку, ці нововведення ніяк не вплинуть. Ситуація тут залишається незмінною ось уже приблизно два роки. Будь-яких тенденцій ні до падіння вартості нерухомості, ні до підвищення ціни на квартири (будинки, земельні ділянки) як в Чернігові, так і в Україні, вони не спостерігають. Певні коливання вартості мають сезонний характер і бувають завжди.
Медіа-центр "Моє місто"
Останні новини Чернігівщини
На Ніжинщині поліцейські затримали жінку, яка підозрюється у вбивстві своєї матері 17:17
Оперативники кримінальної поліції відділення №3 (м. Борзна) Ніжинського райуправління поліції затримали 56-річну мешканку Борзни, яка завдала своїй матері смертельних тілесних ушкоджень. Жінку помістили до ізолятора тимчасового тримання.
У Чернігові дитина випала з вікна: поліція розслідує обставини травмування хлопчика 16:37
Співробітники Чернігівського районного управління поліції розслідують обставини, за яких хлопчик 2022 року народження випав з вікна другого поверху. Наразі дитину госпіталізовано до лікарні.
«Пліч-о-пліч: згуртовані громади»: Новгород-Сіверська громада отримала від партнерів зі Львівщини пожежний автомобіль 16:16
Днями в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Новгород-Сіверську ТГ відвідала делегація Мурованської територіальної громади Львівської області на чолі із сільським головою Богданом Свистуном.
Поліція розслідує обставини ДТП в Корюківському районі, в якій травмувалися двоє неповнолітніх пасажирів 15:42
Поліцейські розслідують кримінальне провадження за фактом ДТП на автодорозі Холми-Жукля Корюківського району, внаслідок якої постраждали двоє неповнолітніх.
«Просвіт пам’яті»: медики Михайло-Коцюбинської громади вшанували загиблого колегу 15:11
Молодший сержант Олексій Шестаков народився 9 березня 1976 року у Донецьку. Там же у 1992 році закінчив школу. Після навчання у Донецькому державному медичному університеті молодий стоматолог у 1998 році приїхав до Чернігова проходити інтернатуру за розподілом в Чернігівській міській лікарні.