Громади Чернігівщини активно залучають жителів до участі у самоврядуванні
Бюджет участі – це можливість кожному жителю брати участь в розподілі коштів місцевого бюджету через створення проектів для покращення життя у місті, селі або об’єднаній територіальній громаді. Кожен може запропонувати свій проект або ідею, чи підтримати їх в процесі голосування.

Громадський бюджет наділяє мешканців правом впливу на розподіл бюджету, а владі приносить актуальні ідеї стратегічного локального розвитку. Це можливість активізувати громаду, підняти найактивнішу її частину, залучити громадськість до розподілу коштів і вирішення потреб. Важливість запровадження такого інструменту громадського впливу експерти Чернігівського ЦРМС підкреслюють в ході тренінгів та консультацій. На думку Володимира Бойка, радника з регіонального розвитку Чернігівського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою», бюджет участі – дуже хороший спосіб для підвищення громадянської активності, формування відповідальності за власну громаду та налагодження зворотнього зв`язку між владою та її мешканцями.
У червні дві громади Чернігівської області визначили переможців своїх конкурсів бюджетів участі.
За інформацією Корюківської міської ради, 20 червня завершилося голосування жителів громади за проекти, які претендували на реалізацію шляхом громадського бюджетування. Всього на конкурс були подані 12 проектних пропозицій, у яких жителі Корюківської ОТГ пропонували облаштування місць дозвілля, спортивних майданчиків, покращення благоустрою території та інше. Всього на реалізацію проектів з бюджету громади виділено 250 тисяч гривень.
За результатами голосування перемогу отримали два проекти, які подали жителі села Наумівка. Перший проект – «Парк «Мрія» - передбачає встановлення вуличних ліхтарів вздовж паркової алеї в центрі села, а також облаштування парку лавочками, диванами-гойдалками та урнами. Другий проект передбачає створення спортивного майданчика із тренажерами, відновлення футбольного майданчика та модернізація бігової дорожки у Наумівці. За словами представників ініціативної групи обидва проекти допоможуть зробити кращим дозвілля і дітей, і молоді і старших жителів села. Вони будуть реалізовані протягом року.
Восени у Корюківці планують оголосити конкурс на відбір проектів Бюджету участі 2019.
У Сосницькій об’єднаній громаді за результатами голосування за проекти Громадського бюджету були обрані 8 проектів з 20 поданих. Сосниця пішла шляхом визначення переможців окремо по кожній сільській громаді. Всього на реалізацію громадських ініціатив виділяється 150 тисяч гривень.
За результатами голосування у селищі Сосниця (з Малим Устям та Ганнівкою) будуть реалізовані проекти "Очищення річки Убідь від водоростей та мулу в межах Сосниці шляхом її зариблення" та "Обладнання дитячого майданчику у В'юниському парку. Творчий простір для розвитку дітей молодшого віку з батьками".
Решта шість проектів будуть стосуватися благоустрою та ремонт громадських приміщень у селах громади. Так, у селі Киріївка облаштують криничку для громадського користування, у Волинці буде замінено електричну проводку в приміщенні "Центру культури та дозвілля", у селах Матвіївка, Пекарів та Чорнотичі увагу буде приділено благоустрою території. А у селі Загребелля встановлять решітки та замінять двері у сільському клубі.
«Кошти бюджету участі відносно невеликі за обcягами і (на перший погляд) начебто суттєво не впливають на загальний стан справ. Але ж вони формують настрій, без якого про розвиток не може бути й мови. Лише вчора пасивні громадяни, які звикли лише вимагати або ставити питання, починають самі втягуватися до громадських справ, щось лобіювати, переконувати, а зрештою - демострувати власним прикладом як треба робити. Звільняється колосальна енергія, яка знаходить собі застосування у цілком законний та конструктивний спосіб, виникає ефект співпраці. Таким чином, громада привертає до себе увагу та засвідчує навколишньому світу свою здатність до розвитку. А донори та інвестори схильні обирати саме такі спільноти», - зазначив Володимир Бойко.
Серед громад Чернігівської області все більш популярним стає громадський бюджет участі. Так Менська міська рада, Козелецька селищна рада, Куликівська селищна рада вже прийняли рішення про запровадження таких інструментів участі у своїх громадах.
Чернігівський Центр розвитку місцевого самоврядування
Останні новини Чернігівщини
На Ніжинщині поліцейські затримали жінку, яка підозрюється у вбивстві своєї матері 17:17
Оперативники кримінальної поліції відділення №3 (м. Борзна) Ніжинського райуправління поліції затримали 56-річну мешканку Борзни, яка завдала своїй матері смертельних тілесних ушкоджень. Жінку помістили до ізолятора тимчасового тримання.
У Чернігові дитина випала з вікна: поліція розслідує обставини травмування хлопчика 16:37
Співробітники Чернігівського районного управління поліції розслідують обставини, за яких хлопчик 2022 року народження випав з вікна другого поверху. Наразі дитину госпіталізовано до лікарні.
«Пліч-о-пліч: згуртовані громади»: Новгород-Сіверська громада отримала від партнерів зі Львівщини пожежний автомобіль 16:16
Днями в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Новгород-Сіверську ТГ відвідала делегація Мурованської територіальної громади Львівської області на чолі із сільським головою Богданом Свистуном.
Поліція розслідує обставини ДТП в Корюківському районі, в якій травмувалися двоє неповнолітніх пасажирів 15:42
Поліцейські розслідують кримінальне провадження за фактом ДТП на автодорозі Холми-Жукля Корюківського району, внаслідок якої постраждали двоє неповнолітніх.
«Просвіт пам’яті»: медики Михайло-Коцюбинської громади вшанували загиблого колегу 15:11
Молодший сержант Олексій Шестаков народився 9 березня 1976 року у Донецьку. Там же у 1992 році закінчив школу. Після навчання у Донецькому державному медичному університеті молодий стоматолог у 1998 році приїхав до Чернігова проходити інтернатуру за розподілом в Чернігівській міській лікарні.