Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 27 квітня, 07:48:26

Недосконала система субсидіювання призводить до вимивання обігових грошей "Чернігівгазу"

30.06.2016   11:34Агенцiя

В 2016 році близько 214 млн грн, а це майже половина витрат ПАТ «Чернігівгаз», покривається за рахунок субсидій, які по суті є протокольними міжбюджетними зобов`язаннями, а не «живими» грошима.

Внаслідок цього компанія недоотримує значну долю тарифної виручки, що створює перешкоди повноцінному виконанню виробничих програм і ставить під загрозу якісну подачу газу споживачам регіону.

Протягом опалювального сезону 2015-2016 років 54% побутових споживачів газу Чернігівської області отримували субсидію на газ, більшість з них – на опалення приміщень. Втім, із зростанням долі субсидійних нарахувань, частка дійсно грошових розрахунків за послуги з розподілу газу пропорційно зменшується. Це змушує компанію працювати в умовах жорстокого дефіциту обігових коштів, адже законодавство забороняє спрямовувати субсидійні нарахування на зарплату, податки та обов`язкові платежі до бюджету, за них не можна придбати ані матеріали, ані пальне для аварійних служб тощо.

Також ситуація поглибилась скороченням обсягів розподілу газу в промисловому секторі. На сьогодні лише промисловість та бюджетні установи оплачують облгазу послуги з розподілу грошима. Так, у порівнянні з 1 кварталом 2015 року споживання газу в промсекторі впало майже на 15% або 2,7 млн кубометрів, через що «Чернігівгаз» недоотримав тарифної виручки в розмірі майже 2,3 млн грн.

До того ж, субсидії сприяють надлишковому споживанню газу – багато з клієнтів «Чернігівгазу» перестали перейматися енергозаощадженням, та до того ж, навіть не сплачують обов`язковий платіж.

«За нашими підрахунками побутові споживачі за 1 квартал 2016 року спалили газу більше на 9 млн куб. м у порівнянні з аналогічним періодом 2015 року. І це при тому, що зима була теплою. Деякі субсидіанти спеціально нарощували споживання газу, щоб в наступному сезоні їм не урізали субсидію», - говорить перший заступник голови правління «Чернігівгазу» Сергій Савченко.

Парадокс діючої системи субсидій полягає в тому, що навіть коли людина витрачала газу менше норми, держава все одно щомісяця нараховувала грошову компенсацію в межах встановлених соціальних норм. Такі прорахунки призвели до того, що при реальному середньомісячному споживанні газу одним домоволодінням в 184 м3 газу, органи соцзахисту виділяли субсидії, які в півтора-два рази перевищують потреби. За підрахунками фахівців, в середньому субсидія призначалася, виходячи з нарахованого обсягу споживання в 351 м3 газу щомісяця.

Таким чином, нині діюча система субсидій призводить не лише до нестачі обігових коштів у газових компаній, а й до підвищення енерговитрат. Нещодавно Регіональна Газова Компанія направила відкрите звернення віце-прем'єр-міністру України Розенку П.В. з проханням реорганізувати систему субсидування і пропозицією монетизувати систему компенсацій оплати за житлово-комунальні послуги. Зокрема вона дозволить соціально-незахищеним громадянам отримувати пільги та субсидії у грошовій формі на спецрахунки, самостійно розраховуватись з постачальниками компослуг, а зекономлені кошти спрямовувати на заходи з енергозбереження та підвищення енергоефективності власної домівки.

Останні новини Чернігівщини

Що роблять громади області з тисячами тонн відходів від руйнувань через війну 15:41

На сьогодні у Чернігівській області обліковується 16,7 тисячі тонн відходів від руйнувань, що утворилися внаслідок пошкодження будівель та споруд під час бойових дій, терористичних актів, диверсій, а також під час робіт з ліквідації їх наслідків.

Для рятувальників з Чернігова запустили безкоштовний онлайн-курс англійської мови 15:29

Мережа освітньо-культурних просторів Гончаренко центр запускає безкоштовні онлайн-курси англійської мови для працівників ДСНС Чернігівщини.

Допомагаємо переселенцям та ветеранам війни знайти роботу 15:25

Соціальні мережі та медіа, дистанційне навчання, онлайн-зустрічі, електронний документообіг – цифровізація сьогодні має вплив на кожну сферу нашого життя, але і живе спілкування та очний обмін думками, ідеями, інформацією теж не втрачає своєї актуальності.

Напад на журналістів телеканалу “Дитинець”: рік марного розслідування 09:56

Минуло більше року від резонансного для Чернігова порушення прав журналістів на професійну діяльність.

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею 09:43

У Чернігові розширюють тролейбусну мережу. Додається новий маршрут, який з'єднає мікрорайон Шерстянка, де до цього ніколи не курсував електричний громадський транспорт, через Подусівку та центр міста, з Бобровицею.