Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 3 червня, 11:31:19

Наукова конференція "Собор Різдва Богородиці в Козельці"

14.09.2012   07:29Агенцiя

12 вересня у районному центрі Козелець Чернігівської області проведено наукову конференцію та урочисті заходи з нагоди 260-річчя від часу закладення місцевого собору Різдва Богородиці.

Організатори: Міністерство культури України, Національний архітектурно-історичний заповідник "Чернігів стародавній", Козелецька райдержадміністрація, Музей історії родини Розумовських у селі Лемеші Козелецького району.

Делегацію Українського інституту національної пам'яті на урочистих заходах і науковому форумі, який є офіційним партнером у науковій співпраці Національного архітектурно-історичного заповідника "Чернігів стародавній", очолив перший заступник директора Інституту, доктор історичних наук, професор Володимир Кривошея.

Делегацію Національного історико-культурного заповідника "Гетьманська столиця" з міста Батурин Чернігівської області очолила його генеральний директор Наталія Реброва.
Учасники та гості з Києва, Чернігова, Батурина, міст і сіл, Козелецького району відвідали музей історії ткацтва Чернігівщини у приміщенні Вознесенської церкви (пам'ятка архітектури XVIII ст.), Київську полкову канцелярію у Козельці (пам'ятка цивільної архітектури XVIII ст., одна із двох збережених адміністративних будівель канцелярій козацьких полків в Україні).

Науковці, краєзнавці та журналісти взяли участь в урочистій літургії на чолі з архієпископом Чернігівським і Новгород-Сіверським Української православної церкви Амвросієм у соборі Різдва Богородиці, збудованого на кошти Наталії Розумовської та вшанування її пам'яті, оскільки 12 вересня виповнилося 250 років з дня смерті матері останнього гетьмана України Кирила Розумовського, а також 260-річчя від часу закладення собору. Нащадок останнього гетьмана України - граф Олександр Розумовський, який спеціально приїхав із Відня для участі в заходах, подарував собору ікону "Успіння Пресвятої Богородиці".

Після закінчення літургії в соборі Різдва Богородиці директор Чернігівського державного підприємства "Укрпошти" Володимир Приходько разом із учасниками та гостями провів урочисте погашення марок та конвертів із зображенням собору.

На відкритті наукової конференції "Собор Різдва Богородиці в Козельці", яку проведено в рамках Х-их наукових читань "Чернігівські старожитності", з вітальним словом виступили голова Козелецької райдержадміністрації Леонід Мисливець, начальник відділу у справах релігій Чернігівської облдержадміністрації Леонід Степаненко, настоятель собору Різдва Богородиці, протоієрей, о.Михаїл. Останній закликав вітчизняних меценатів надати допомогу у ремонті та реставрації собору - пам'ятки національного значення.

Модератор конференції, генеральний директор Національного архітектурно-історичного заповідника "Чернігів стародавній" Андрій Курданов презентував книгу "Собор Різдва Богородиці в Козельці" і представив авторський колектив: Аллу Доценко, заступника генерального директора заповідника; Олену Ванжулу, старшого наукового співробітника заповідника; Світлану Кійкову, директора музею родини Розумовських у с.Лемеші Козелецького району; Миколу Турчина, автора світлин видання, відомого чернігівського фотохудожника.

Перший заступник директора Українського інституту національної пам'яті, доктор історичних наук, професор Володимир Кривошея виступив із доповіддю "Козацтво Козелеччини в історії України". Відомий науковець ознайомив істориків і краєзнавців з багатьма славетними родинами козацької старшини Козелеччини, документально довів їх вагомий внесок у розвиток нашої країни, їхні тісні зв'язки з Запорізькою Січчю.

Багато фактів із вітчизняних та зарубіжних архівів, які навів доповідач, стали новиною для істориків і краєзнавців Чернігівщини. Так, викликала здивування інформація, що у XVIII ст. у Козельці було вдвічі більше польової артилерії у порівнянні з Черніговом, а серед музикантів у Козельці були відсутні пищалки (свірелі, флейти), які були в усіх інших козацьких полках.

Також виступили з науковими повідомленнями: Сергій Лаєвський, директор Чернігівського обласного історичного музею імені В.В.Тарновського, про меморії Кирила Розумовського у зібранні музею; Олена Ванжула, науковий співробітник Національного архітектурно-історичного заповідника "Чернігів стародавній", на тему "Козелецький собор Різдва Богородиці. Дослідження"; Лариса Івченко, завідувач відділом, науковий співробітник Національної бібліотеки ім. В.І.Вернадського, кандидат мистецтвознавства, на тему "Нотна бібліотека Розумовських. Хто, що, де, коли"; Світлана Курач, головний зберігач Чернігівського обласного художнього музею імені Г.Галагана на тему "Портрет Н.Д.Розумовської" Г.Г.Хойзера в Чернігівському художньому музеї ім. Г.Галагана"; Анатолій Пенський, краєзнавець, редактор Козелецької районної газети "Новини Придесення", на тему "Козелецький слід Наталки Розумихи, її предків і нащадків"; Інна Майко, науковий консультант Остерського краєзнавчого музею про родину Розумовських; Марина Герасько, науковий співробітник Національного історико-культурного заповідника "Гетьманська столиця" на тему "Картярство, як одна із улюблених розваг часів Кирила Розумовського".
Як оголосив А.Курданов, доповіді та наукові повідомлення всіх учасників конференції будуть опубліковані в п'ятому випуску збірника наукових праць "Чернігівські старожитності".

Учасники наукового форуму також ознайомилися з виставкою документів і матеріалів про родину Розумовських та собору Різдва Богородиці в Козельці, представлену Державним архівом Чернігівської області.


Український інститут національної пам'яті

Останні новини Чернігівщини

Викрадення майна на 1,4 млн грн: на Чернігівщині поліція скерувала до суду справу щодо організованої злочинної групи крадіїв 13:47

Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та передали прокурору Чернігівської обласної прокуратури для направлення до суду обвинувальний акт щодо організатора злочинної групи.

Міська рада затвердила рішення, яке є ще одним кроком у напрямку будівництва житла для власників пошкоджених осель 13:46

23 голосами обранці під час 32-ї (позачергової) сесії Чернігівської міської ради VIIІ скликання підтримали рішення "Про затвердження комунальному підприємству "Чернігівбудінвест" Чернігівської міської ради технічної документації із землеустрою щодо поділу".

В Чернігові поліцейські викрили роздрібного наркоторговця, який збував психотропні речовини шляхом «закладок» 13:44

Оперативники підрозділу по боротьбі з наркозлочинністю карного розшуку поліції Чернігівщини спільно з поліцейськими Чернігівського райуправління затримали 23-річного мешканця Чернігова після чергової партії забороненого «товару».

Піротехніки Чернігівщини вилучили 6 вибухонебезпечних предметів сучасної війни

Піротехніки Чернігівщини вилучили 6 вибухонебезпечних предметів сучасної війни 13:42

Учора, 1 червня, розрахунки частини піротехнічних робіт Аварійно-рятувального загону спецпризначення ГУ ДСНС України у Чернігівській області відпрацювали 3 звернення та вилучили 6 вибухонебезпечних предметів.

Екскурсія до зоопарку, розваги та смаколики: профспілка поліції Чернігівщини організувала для дітей незабутнє свято 13:39

З нагоди Міжнародного дня захисту дітей первинна профспілкова організація ГУНП в Чернігівській області Всеукраїнської профспілки Національної поліції влаштувала свято для дітлахів колег-спілчан. Малеча весело та активно провела дозвілля у Менському зоопарку.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини