Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 2 червня, 02:31:32

Чернігівські археологи шукають місце Лиственської битви

11.09.2012   10:38Агенцiя

У цьогорічному сезоні чернігівські археологи шукали місце Лиственської битви, наслідком якої став поділ стародавньої Русі на два князівства – Київське і Чернігівське.

Про це повідомив керівник експедиції, аспірант Інституту історії, етнології та правознавства ім. О.Лазаревського ЧНПУ ім. Т. Шевченка Олександр Бондар.

“Ми досліджували село Малий Листвен Ріпкинського району та його околиці. Обстежили понад 20 га території, але поки що безрезультатно. У літописі не сказано, на якій відстані від села відбувалася битва. Ми припускаємо, що в радіусі п’яти кілометрів”, – сказав Бондар.

За словами археолога, пошук місць давніх битв – дуже копітка справа. Адже перед початком розкопок потрібно вивчити багато карт, супутникових знімків, виготовити 3D-модель місцевості тощо. У даному випадку роботу ускладнюють дві речі: те, що річка Білоус, неподалік якої відбулася битва, змінила своє русло, і що давньоруське поселення Листвен знаходиться під сучасною забудовою.

“Поки що ми обстежили тільки один берег річки. А другий – повністю під сучасним селом. На місці битви зараз можуть стояти хати”, – зазначив Бондар.

Визначати місце доленосної для чернігівського краю битви археологи зможуть, звичайно, тільки за знахідками. Однак, відкопати багато речей не розраховують. Адже в середньовіччя після бою на полі майже нічого не залишалося. Дорогу зброю та інші вироби з металу ретельно збирали спеціальні “трофейні команди”. Отже, засвідчити бій під Лиственом можуть у кращому випадку кілька увіткнутих у землю і зламаних стріл, кольчужне кільце та ще якісь дрібниці. На їх пошук, можливо, підуть роки, і дослідники це розуміють. Адже місце знаменитої Куликівської битви їхні колеги шукають уже 30 років.

Довідка. Лиственська битва (1024) – це бій між військами князя Ярослава Мудрого та його брата князя Мстислава Володимировича. Здобувши перемогу, останній запропонував супротивникові мирну угоду, в результаті якої утворилося два князівства. Лівобережну Русь із Черніговом узяв собі Мстислав, правобережну з Києвом – Ярослав. Під владу Ярослава Мудрого землі Чернігівського князівства перейшли тільки в 1036 році після смерті князя Мстислава.

Наталія Потапчук, УКРІНФОРМ

Останні новини Чернігівщини

Служба судової охорони Чернігівщини привітала вихованців навчально-реабілітаційного центру з Днем захисту дітей 15:15

Щороку, в перший день літа, відзначається Міжнародний День захисту дітей. Всі маленькі громадяни нашої країни також з нетерпінням чекають це тепле і радісне свято.

Ветерани назвали проблеми, з якими стикаються при працевлаштуванні. Дані опитування

Ветерани назвали проблеми, з якими стикаються при працевлаштуванні. Дані опитування 15:13

Українські військовослужбовці та ветерани також розповіли, як держава може сприяти їхньому професійному розвитку.

Локації безпеки для Прилуцької громади

Локації безпеки для Прилуцької громади 15:06

23 укриття, що належать Прилуцькій міській раді, найближчим часом будуть оснащені необхідним для жителів обладнанням: портативними зарядними станціями, сонячними панелями, переносними ліхтарями, вогнегасниками, кулерами для води, медичними аптечками, а найбільше сховище отримає потужний генератор для безперебійної вентиляції повітря.

«Власна справа»: ще 13 мешканців Чернігівщини отримають мікрогрант 11:26

Визначено переможців 7-го у поточному році періоду прийому заяв учасників програми «Власна справа» урядового проєкту «єРобота», який тривав з 24 квітня по 07 травня 2023 року.

 Патріотичний фестиваль-конкурс «Народ-герой героїв появляє»

Патріотичний фестиваль-конкурс «Народ-герой героїв появляє» 11:24

ІІ Відкритий патріотичний фестиваль-конкурс «Народ-герой героїв появляє» проходитиме з 10 травня до 28 червня 2023 року.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини