Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 7 травня, 01:00:47

На Чернігівщині відкрито експозицію першого в Україні музею Кирило-Мефодіївського товариства

28.06.2016   12:21

Днями, у колишній садибі відомого українського історика Миколи Костомарова, що в селі Дідівці Прилуцького району, громадськості презентовано першу частину експозиції створюваного там музею Кирило-Мефодіївського товариства.

Кожна із п’яти тематичних кімнатах меморіального будинку особлива і відображає цікаві факти із історії села Дідівці, розповідає про життя і діяльність Миколи Костомарова, його почуття до Аліни Крагельської, а також висвітлює тогочасну соціально-політичну ситуацію і Кирило-Мефодіївське товариство.

Участь у відкритті першої черги музею взяли автор проекту музейного комплексу, відомий чернігівський художник-монументаліст Борис Дєдов, політик Микола Томенко, голова постійної комісії обласної ради з питань освіти, науки, культури та інформаційної сфери Сергій Журман, народний депутат Валерій Дубіль, міський голова Прилук Ольга Попенко, представники місцевої влади та громади, інші гості.

Процес відродження меморіального будинку Миколи Костомарова був започаткований у 2008 році. Тривалий час роботи там були «заморожені» і лише нещодавно відновлені.

Завершити створення музею-садиби в Дідівцях планується до 200-річчя видатного історика в травні наступного року. Окрім меморіального будинку вченого, до складу комплексу увійдуть дерев’яна церква, криниця, флігель, пам'ятник Костомарову та його дружині, інші споруди, довкола яких розкинеться парк. Фінансують роботи з відновлення садиби меценати, доля яких пов'язана з Чернігівщиною.

Музей Кирило-Мефодіївського товариства такого масштабу в Дідівцях буде першим в Україні. На сьогодні музей-кімната, присвячена цьому братству, є лише в Київському національному університеті ім. Т.Г. Шевченка.


Довідково.

Видатний історик, письменник, етнограф, громадський діяч Микола Костомаров народився у сім’ї дворянина та колишньої кріпачки 4(16) травня 1817 року. Він першим з науковців ввів елемент народу в історію, був одним із засновників Кирило-Мефодіївського товариства, до якого належали також Т. Шевченко і П. Куліш. Разом із ними його й заарештували. Після відбуття покарання Костомаров викладав у Петербурзькому університеті і писав твори, які не вписувалися в російську імперську історичну науку. Ім’я Костомарова на тривалий час було забуте.
У Дідівцях на Чернігівщині історик вінчався зі своєю обраницею Аліною Крагельською, весілля з якою через арешт і подальше заслання вченого відклалося на довгі 28 років. Там же він прожив і останні 10 років свого життя. Помер 19 квітня 1885 року в Петербурзі.

Останні новини Чернігівщини

Виявлено 25 нових випадків COVID-19

Виявлено 25 нових випадків COVID-19 17:45

За даними Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА, станом на 6 травня в області зафіксовано 25 нових випадків COVID-19.

Національний заповідник

Національний заповідник "Чернігів стародавній" відновлює екскурсійну діяльність 17:10

З 6 травня відновлюється екскурсійна діяльність на всіх музейних об’єктах Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» (у Колегіумі, Борисоглібському соборі, Антонієвих печерах).

Стан виплати заробітної плати працівникам Чернігівської області. ДОВІДКА

Стан виплати заробітної плати працівникам Чернігівської області. ДОВІДКА 16:36

Заборгованість із виплати заробітної плати працівникам підприємств, установ та організацій Чернігівської області на 1 квітня 2021 року становила 10,7 млн.грн.

У Чернігові міський пасажирський транспорт відновлює роботу у звичайному режимі

У Чернігові міський пасажирський транспорт відновлює роботу у звичайному режимі 13:54

У Чернігові відсьогодні відновлюється робота міського пасажирського транспорту у звичайному режимі. Відповідне рішення прийняте на засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 6 травня.

Корюківка: рятувальники ліквідували пожежу деревообробного цеху

Корюківка: рятувальники ліквідували пожежу деревообробного цеху 13:08

6 травня о 01:36 до Служби порятунку "101" у м. Коріківка надійшло повідомлення про пожежу будівлі деревообробного цеху ТОВ "Ванесса", що у районному центрі.