Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 27 квітня, 06:06:53

Земляки-чернігівці мандрували “Чернігівськими дорогами Кобзаря” з Чернігівським історичним музеєм імені В.В. Тарновського

19.01.2016   08:03Агенцiя

Чимало ювілейних і пам’ятних дат у цьогорічному історичному календарі України та Чернігівщини. 15 січня 2016 року своє двадцятиріччя в Києві відзначило Товариство “Чернігівське земляцтво”.

Традиційно в цей день відбулися збори та виставки.

Чернігівський історичний музей імені В.В. Тарновського свої експозиції присвятив 155-річчю смерті Тараса Шевченка, 120-річчю утворення Чернігівського історичного музею та 25-річчю повернення музею імені Василя Тарновського.

На найбільшому за площею виставковому майданчику музей представив дві виставки: “Чернігівські дороги Кобзаря” та “Шляхами Тараса Шевченка з колекцією Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського”.

Перша складалася з 16 планшетів, які розповідають про перебування Т.Г. Шевченка у селах, містечках та містах Чернігівщини в її сучасних адміністративних межах. Три подорожі Тарас Григорович здійснив Чернігівщиною. Саме з нашим краєм пов’язане його повернення в Україну, коли на запрошення Григорія Степановича Тарновського він відвідав Качанівку. На Чернігівській землі Тарас Шевченко плідно працював як поет і художник, зустрів вірних і щирих друзів, палких шанувальників його таланту. Тут він знайшов прототипів багатьох героїв своїх майбутніх творів. На планшетах у малюнках і світлинах, описах і підписах відтворена чернігівська Шевченкіана. Окремий її розділ присвячений Чернігівському історичному музею імені В.В. Тарновського, у зібранні якого: два автографи Кобзаря, барельєф до хреста на Чернечій горі, відлитий за проектом та коштом Василя Тарновського, автопортрет Шевченка, перемальований Пантелеймоном Кулішем.

Друга виставка, розповідаючи про зібрання музею, якому виповнюється 120 років, яскраво ілюструвала взаємозв’язки Тараса Шевченка з Чернігівщиною та чернігівцями. В експозиції: Євангеліє львівського друку 1636 року, яке замальовував Т. Шевченко в Чернігові, вивчаючи місцеві пам’ятки за дорученням Археографічної комісії, хрест – нагорода Чернігівському полку, яким командував Яків Лизогуб, за взяття фортеці Азов; черевички доньки гетьмана Д. Апостола, отримані Василем Тарновським від родини Корбе з Білорічиці. На виставці представлений артефакт, що надійшов до збірки майбутнього історичного музею ще у 1895 році, – медаль з нагоди 100-річчя Вільного економічного товариства, почесним членом якого був Г.С. Тарновський. Серед експонатів виставки увагу відвідувачів привертали: медаль присвячена Київському університету св. Володимира, 1835 року, лист уродженця Ніжина мореплавця Ю. Лисянського до брата Івана – священику ніжинської церкви Іоанна Богослова та хрещатий покрівець з цієї церкви; лист Іоасафа Горленка до брата Андрія, полковника полтавського; рукопис “Енеїди” 1801 року, подарований музею членом Чернігівської вченої архівної комісії священнослужителем Костянтином Самбурським; щоденник Надії Жданович з віршем Віктора Забіли; фото сестри В.В. Тарновського-старшого Надії, “кумасі” Кобзаря; ляльки до Сокиринського вертепу; дукач – дарунок музею від П.Я. Дорошенка тощо. Окремий розділ становили експонати, присвячені Батурину: кухоль гетьмана Івана Мазепи та чарочка з написом “Іоанна Мазепи”, яка була придбана В.В. Тарновським-молодшим у Батурині, чорнильниця В. Кочубея та пам’ятні медалі на честь П. Прокоповича.

Багатолюдно було цього вечора в павільйоні Міжнародного виставкового центру. Багато земляків-чернігівців завітали на урочистості та оглянули експозиції музеїв і майстрів народного мистецтва Чернігівщини. Нам приємно, що виставка Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського була високо оцінена не тільки відвідувачами, а й колегами з музеїв та заповідників.

Останні новини Чернігівщини

Що роблять громади області з тисячами тонн відходів від руйнувань через війну 15:41

На сьогодні у Чернігівській області обліковується 16,7 тисячі тонн відходів від руйнувань, що утворилися внаслідок пошкодження будівель та споруд під час бойових дій, терористичних актів, диверсій, а також під час робіт з ліквідації їх наслідків.

Для рятувальників з Чернігова запустили безкоштовний онлайн-курс англійської мови 15:29

Мережа освітньо-культурних просторів Гончаренко центр запускає безкоштовні онлайн-курси англійської мови для працівників ДСНС Чернігівщини.

Допомагаємо переселенцям та ветеранам війни знайти роботу 15:25

Соціальні мережі та медіа, дистанційне навчання, онлайн-зустрічі, електронний документообіг – цифровізація сьогодні має вплив на кожну сферу нашого життя, але і живе спілкування та очний обмін думками, ідеями, інформацією теж не втрачає своєї актуальності.

Напад на журналістів телеканалу “Дитинець”: рік марного розслідування 09:56

Минуло більше року від резонансного для Чернігова порушення прав журналістів на професійну діяльність.

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею 09:43

У Чернігові розширюють тролейбусну мережу. Додається новий маршрут, який з'єднає мікрорайон Шерстянка, де до цього ніколи не курсував електричний громадський транспорт, через Подусівку та центр міста, з Бобровицею.