Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 21 жовтня, 11:03:12

Чернігівському історичному музею імені В.В. Тарновського – 115 років

30.11.2011   07:45

У листопаді 1896 року відбулося офіційне урочисте відкриття Чернігівської губернської вченої архівної комісії (ЧАК) та її історичного музею. Ця дата і є датою заснування Чернігівського історичного музею. Безперечно, за свою 115 річну історію він зробив вагомий внесок у справу відродження багатовікових традицій духовності й історичної пам’яті, дослідження, збереження і примноження історико-культурної спадщини як Чернігівщини, так і всього українського народу.

29 листопада з нагоди визначної дати в Чернігівському історичному музеї імені В.В.Тарновського відбулося урочисте зібрання, в якому взяв участь заступник голови облдержадміністрації Віктор Тканко.

Він привітав ветеранів, колектив музею, подякував їм за плідну, кропітку працю та за дорученням голови обласної державної адміністрації Володимира Хоменка вручив кращим працівникам відзнаки облдержадміністрації.

У своєму виступі директор історичного музею Сергій Лаєвський окреслив здобутки Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського. Зокрема він відмітив, що 2011 рік видався рясним на нагороди для музею. За реставрацію та експонування шати кіота ікони Троїцько-Іллінської Богородиці музей посів ІІ місце у Шостій Всеукраїнській акції “Музейна подія року-2010”; отримав диплом переможця ІІ Всеукраїнського музейного фестивалю в номінації “Альбоми” конкурсу музейних видань за альбом автографів “Качанівка” С.О. Половнікової та монографію “Вишивка Чернігівщини” В.В. Зайченко; музейний лекторій “на колесах” “Дорогами рідного краю”, організований Наталією Євгеніївною Самохіною, став лауреатом Всеукраїнського рейтингу “100 кращих товарів і послуг”.

Вітали співробітників музею і представники громадськості, закладів культури, освіти, архіву і, як годиться в день народження, дарували подарунки. На адресу історичного музею надійшла телеграма-вітання від другого Президента України Леоніда Кучми, яку зачитав перед присутніми Сергій Лаєвський.

Під час урочистостей також відбулися презентації нового випуску збірника наукових праць “Скарбниця української культури” та меморій гетьмана Івана Скоропадського з музейного зібрання.

Гості оглянули виставки “Меморії гетьмана Івана Скоропадського у зібранні Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського” та фото з життя музею 2011 року, дипломи, нагороди, відзнаки.

А музичне вітання від капели бандуристів імені Остапа Вересая обласного філармонійного центру фестивалів і концертних програм додало заходу особливої святковості.

Довідка

Чернігівський історичний музей імені В.В.Тарновського засновано 14 (26 листопада) 1896 року. В 1902 р. Музей українських старожитностей В.В.Тарновського був відкритий для відвідувачів у спеціально збудованому приміщенні (нині в цьому будинку працює обласна бібліотека для юнацтва).

В 1923 р. п’ять чернігівських музеїв де-юре об’єдналися у Чернігівський Державний музей. В 1925 р. об’єднаному музеєві виділили будинок колишнього Селянського банку (нині тут розміщується бібліотека імені В.Г. Короленка). Після утворення Чернігівської області (жовтень 1932 р.) в цьому приміщенні розмістився обласний комітет КП(б)У. А музей у 1933 р. переїхав на Чернігівський Дитинець – Вал – у будинок класичної чоловічої гімназії (після революції – школи).

В 1939 р. Чернігівський державний історичний музей (таку назву він отримав у 1934 р.) був визнаний об’єктом республіканського значення і переведений на республіканський бюджет. На цей час його колекції нараховували понад 60 тисяч пам’яток, а бібліотека – понад 40 тисяч томів книг.

В серпні 1941 р. частина музейного зібрання була евакуйована до Уфи і Чкалова (Оренбурга). Будинок музею, в який влучили фашистські бомби і виникла пожежа, дуже постраждав. У грудні 1943 р. після звільнення Чернігова від німецько-фашистських загарбників музей відновив свою діяльність у приміщенні Музею українських старожитностей імені В.В.Тарновського. В 1967 р. була створена повнопрофільна історична експозиція.

В 1996 р. урочисто відзначене 100-річчя заснування музею. З 2011 р. на правах філії музею постав Музейно-меморіальний комплекс партизанської слави “Лісоград” (с. Єліне Щорського району).

Музей брав участь у всіх трьох Всеукраїнських музейних фестивалях у Дніпропетровську, де отримав нагороди: 2005 р. – за перше місце у конкурсі міні-експозицій та за кращий каталог музейної колекції; 2008 р. – за друге місце у конкурсі міні-експозицій та високу якість музейних видань; 2011 р. – диплом переможця у конкурсі музейних видань (альбоми).

Останні новини Чернігівщини

«Готель «Слов’янський» знову виставлено на приватизаційний онлайн-аукціон

«Готель «Слов’янський» знову виставлено на приватизаційний онлайн-аукціон 09:01

5 листопада відбудеться онлайн-аукціон з приватизації майнового комплексу Державного комерційного підприємства «Готель «Слов’янський». Об’єкт розташований за адресою: Чернігівська обл., м. Новгород-Сіверський, вул. Монастирська, 2а.

Кабмін погодив призначення Назіма головою Прилуцької РДА

Кабмін погодив призначення Назіма головою Прилуцької РДА 08:58

Кабінет Міністрів на засіданні 20 жовтня погодив призначення Володимира Назіма на посаду голови Прилуцької районної державної адміністрації Чернігівської області.

Підприємці Чернігівщини стали більше експортувати товарів до ЄС

Підприємці Чернігівщини стали більше експортувати товарів до ЄС 08:54

У вересні 2021 року Чернігівською митницею за зверненнями суб’єктів ЗЕД видано 206 сертифікатів з перевезення товару форми EUR.1.

Туристично інформаційному центру Чернігова виповнилося три роки

Туристично інформаційному центру Чернігова виповнилося три роки 08:50

На день народження, 20 жовтня, зібралася команда активних його учасників, які створюють проєкти для розвитку Міста легенд.

У Корюківській територіальній громаді запрацювала поліцейська станція

У Корюківській територіальній громаді запрацювала поліцейська станція 08:49

Начальник Головного управління Нацполіції у Чернігівській області Володимир Нідзельський відкрив поліцейську станцію у селі Наумівка Корюківського району.