Перші результати аналізу якості газу на Чернігівщині: калорійність на 8% перевищує вимоги держстандарту
Газотранспортні компанії Чернігівської області ініціювали проведення публічного аналізу якості природного газу, що надходить до споживачів Чернігівщини.

В ході прес-туру журналісти мали нагоду ознайомитися з маршрутом проходження блакитного палива від магістрального газопроводу високого тиску до кінцевого споживача, перевірити систему на герметичність та переконатися, що змінити склад газу на етапі його транспортування неможливо.
До споживачів Чернігівської області природній газ спершу транспортується магістральними газопроводами високого тиску ПАТ «Укртрансгаз». Згодом, він потрапляє до системи розподільних мереж «Чернігівгазу», де на спеціальних газорегуляторних пунктах (ГРП) тиск природного газу понижується до середнього та низького. На цьому етапі здійснювати будь-які технічні маніпуляції з природнім газом неможливо, адже система розподільних газопроводів є герметичною і втручання в її роботу може призвести до аварії або вибуху.
«Газ в мережах постійно знаходиться під тиском та рухається в одному напрямку. Будь-яке втручання в роботу системи може мати вибухонебезпечні наслідки. Якщо ж таке втручання відбувається в роботу ГРП, то спрацьовують запобіжні клапани і обладнання автоматично відключається. Внаслідок цього, цілий район міста або село залишаться без газу», - розповів головний інженер «Чернігівгазу» Олександр Качкарда.
Для перевірки якості природного газу фахівці газотранспортних компаній провели позачерговий відбір проб в двох точках – на газорозподільній станції в м. Чернігові та у побутового споживача. Щоб порівняти сертифікати за результатами двох аналізів та провести незаангажовану перевірку якості газу, ПАТ «Чернігівгаз» залучило до проведення експертизи незалежних фахівців з державної лабораторії «Укрметртестстандарт». Фахівці провали відбір газу з фотофіксацією пробовідбірників і ідентифікаційних пломб та доставили ємкості на експертизу до лабораторії у Києві.
«Якість природного газу на території Чернігівської області постійно контролюється спеціальними лабораторіями, які атестовані з урахуванням всіх нормативних документів. Щорічно вони перевіряються територіальними органами Департаменту технічного регулювання Мінекономрозвитку», - додає начальник служби ГРС Чернігівського ЛВУМГ Олег Бут.
Перші результати, отримані від лабораторії Чернігівського ЛВУМГ свідчать про те, що властивості природного газу, відібраного з магістрального газопроводу, відповідають всім держстандартам. Зокрема, теплота згорання, від якої залежить якість газу і що найчастіше турбує споживачів, дорівнює 8237 ккал/м куб. Цей показник майже на 8% перевищує стандарт ГОСТу і є одним з найвищих в Україні.
Тим не менш скарги на неналежну якість газу продовжують надходити. Аби у споживачів не виникало сумнівів, потрібно щоб розрахунки велись не за використані кубометри газу, а за калорії: теплотворну здатність енергоресурсу, як це давно відбувається в Європі. В такому випадку питання щодо якості газу більше виникати не будуть, адже споживач сплачуватиме не за обсяг ресурсу, а за якість отриманого товару.
Відповідні зміни вже оприлюднені Нацкомісією в Постанові № 84 від 26.01.2017 р. «Про затвердження Змін до деяких постанов НКРЕКП щодо запровадження на ринку природного газу використання одиниць енергії». Документом передбачено, що разом з обсягом спожитого палива в кубометрах, у рахунках за газ буде вказано розмір використаного ресурсу в енергетичних одиницях, тобто кіловатах (кВт/год), гігакалоріях (Гкал) та мегаджоулях (МДж/м3).
Для інформації. Результати експертизи газу незалежної лабораторії ДП «Укрметртестстандарт» будуть оприлюднені після надання протоколів вимірів.
Довідка: Основною сферою діяльності ПАТ «Чернігівгаз» є розподіл природного газу. Щорічний обсяг транспортування становить близько 600 млн. куб. м. природного газу. Система газопостачання Чернігівщини складається з 10,8 тисяч км газопроводів.
Нашими споживачами є майже 350 тисяч сімей, близько 3 тисяч підприємств та установ Чернігівської області. Найкрупнішими клієнтами ПАТ «Чернігівгаз» є Чернігівська ТЕЦ, Облтеплокомуненерго, САН ІнБев Україна, Чернігівський молокозавод, Корюківська фабрика технічних паперів.
Компанія є одним з найкрупніших платників податків регіону. Щорічно до бюджетів усіх рівнів сплачується понад 98 мільйонів гривень податків і зборів.
Останні новини Чернігівщини

4 липня цей день в Україні і світі 07:48
ДЕНЬ 1227 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1227 RUSSIAN AGRESSION

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39
Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36
Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33
Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31
У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.