У 2012 році загальний забір води по Чернігівській області склав 172,7 млн.куб.м
Вода займає особливе положення серед природних багатств Землі. Відомий російський і радянський геолог академік А. П. Карпінський говорив, що немає більш дорогоцінного викопного, ніж вода, без якої життя неможливе.

На сьогоднішній день вода стала ресурсом, що забезпечує нормальний розвиток суспільства. Проте вже сьогодні більшість областей України гостро відчувають дефіцит якісної питної води. Чернігівська область по запасах підземної і поверхневої води займає одне з перших місць в Україні і є найбільш забезпеченою прісними водами. Найбільшим водокористувачем на території області є містоЧернігів, господарчо-питне водопостачання якого базується на підземних водах.
У побуті та виробництві економне використання води має велике значення. У 2012 році загальний забір води по Чернігівській області склав 172,7 млн.куб.м, з них 50,02 млн.куб.м - з підземних джерел, та 122,68 млн. куб. м - з водойм області. Це на 17,7 млн. куб.м (або на 11,4 %) більше, ніж у 2011 році. З кожним роком ці показники збільшуються. При цьому одна п'ята добутої питної води не доходить до користувача. Причинами цього є неякісні водопровідні мережі, конструктивні і технологічні недоліки систем холодного і гарячого водопостачання, використання застарілого технологічного обладнання на виробництві. Вода втрачається при протіканні водопроводів, кранів, змішувачів, змивних бачків.
Щорічно, тільки в обласному центрі, реєструється значна кількість поривів водопровідних мереж, які зношені і потребують негайної заміни. З одного невідремонтованого крана за добу витікає від 0,5 до 1,5 м3, а з бачка - від 5 до 8 м3 води.
Часто питна вода використовується для миття автомашин, охолодження продуктів, поливу городів тощо, що є вкрай не раціональним, тому необхідно максимально залучати для таких потреб технічну воду, задіяти її в оборотну та повторну систему використання.
У найближчій перспективі для обліку витрат води необхідно встановити лічильники у кожній квартирі. Це дає такий самий ефект, як і встановлення електролічильників, котрі дисциплінують споживачів, і зайва електролампа або побутовий електроприлад без потреби працювати не будуть. Для економії води у домашніх умовах необхідно підтримувати всю водозапірну і регулюючу арматуру в робочому стані, вчасно міняти клапани, сальники, прокладки, трубопроводи. Таким чином, встановивши лічильники води на підприємствах і власних оселях ми зможемо регулювати витрати води і заощаджувати кошти.
Проблема водних ресурсів складна і багатогранна. Її успішне вирішення можливе лише в разі залучення інтелектуальних, фінансових і технічних можливостей всього суспільства. Від того, наскільки успішно будуть об'єднані ці зусилля, залежить майбутнє наших річок і озер.
Держуправління охорони навколишнього природного середовища закликає - давайте всі разом охороняти та берегти воду - великий дар природи і наше багатство!
Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області
Останні новини Чернігівщини
Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 10:38
Протягом минулої доби зареєстровано 6 небезпечних подій, а саме: 6 пожеж.
Виплати, які з 1 липня 2025 року здійснюватиме Пенсійний фонд України 10:41
Із 1 липня 2025 року Пенсійний фонд України отримав повноваження щодо виплати 39 видів державних соціальних допомог, соціальних стипендій, які раніше призначалися та виплачувалися органами соціального захисту населення.
На Чернігівщині суд виніс вирок організатору злочинної групи крадіїв, яка викрала майна на 1,4 млн грн 10:10
Розглянувши матеріали кримінального провадження щодо організатора злочинної групи, яка спеціалізувалася на крадіжках у великих та особливо великих розмірах, Чернігівський районний суд призначив зловмиснику покарання у вигляді 7 років і 1 місяця позбавлення волі з конфіскацією майна.
Фахівці з психологічної допомоги опановують сучасні методики роботи з психотравмою в умовах війни 09:28
В обласному центрі стартував спеціалізований тренінг «Нейропсихологічна десенсибілізація у роботі з травмою війни» для фахівців з психологічної допомоги (психологів, психотерапевтів).
Чернігівська обласна дитяча лікарня отримала сучасний ультразвуковий апарат від благодійників 08:56
Завдяки благодійному фонду «Діти Чорнобиля» при Міністерстві праці, соціального захисту, охорони здоров’я соціальної та гендерної політики землі Нижня Саксонія (Німеччина) Чернігівська обласна дитяча лікарня поповнилась сучасним ультразвуковим апаратом Siemens NX3 Elite з ультразвуковим датчиком Siemens Р4-2.