Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Вівторок, 23 квітня, 18:11:59

Круглий стіл: проблеми тіньової зайнятості та заробітної плати в Чернігівській області

20.02.2012   15:00Агенцiя

В Навчально-методичному центрі профспілок за участю соціальних партнерів пройшло засідання круглого столу "Стан та перспективи розвитку трудового потенціалу в рамках регіональної угоди. Проблеми тіньової зайнятості та заробітної плати і можливості шляхів їх подолання".

Відкриваючи засідання Микола Богдан, голова Федерації профспілкових організацій Чернігівської області відзначив, що за експертними оцінками середні масштаби тіньової економіки в країні складають в середньому 35-45%. А нелегальна зайнятість та заробітна плата - це повна соціальна незахищеність працюючих, а також недоотримані податки та збори, які наповнюють бюджет. Тільки за цивільно-правовими угодами в Чернігівській області працювало 5,2 тис. осіб. Про кількість працівників, які взагалі ніяк не оформлені можна тільки здогадуватися.

За словами Миколи Богдана, в області існує професійно-кваліфікаційний дисбаланс між попитом і пропозицією робочої сили через значні обсяги вивільнення, ліквідацію існуючих і брак нових робочих місць. На формування ринку праці відчутний вплив мають і значні обсяги підготовки молодих спеціалістів навчальними закладами Чернігівщини. Звідси і диктат роботодавця в сфері зайнятості: працівники погоджуються на будь-які умови працевлаштування, аби тільки отримати робоче місце.

Надзвичайно важливим напрямком у діяльності профспілок була і залишається боротьба за гідну заробітну плату та своєчасність її виплати. По області середня заробітна плата за січень-грудень склала 1974 грн. або 75% від заробітної плати по державі. Це передостаннє місце серед областей. Натомість заробітну плату в розмірі 3500 грн. за останніми статистичними даними отримують тільки 11,5% працюючих в області. Загальна сума заборгованості станом на 01.02.2012 р. за оперативними даними склала 19,3 млн. грн.


Щодо роботи по подоланню тіньової зайнятості, яка проводиться на загальнодержавному рівні виступила Юлія Вітюк - завідуюча відділом оплати праці управління виробничої політики та ринку праці Федерації профспілок України. Зокрема вона відзначила, що за ініціативою профспілок в проект Трудового кодексу внесено пункт про штрафні санкції по відношенню до роботодавця у разі виникнення заборгованості по зарплаті.

Щодо легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення на засіданні круглого столу виступив Андрій Шалигин - заступник начальника управління оподаткування фізичних осіб Державної податкової служби в Чернігівській області. Зокрема, за результатами перевірок у минулому році встановлено 4236 випадків, коли використовувалась праця громадян з якими трудові угоди офіційно не реєструвалися. До державної реєстрації як суб'єктів підприємницької діяльності було залучено 1411 громадян, до бюджету додатково спрямовано майже 700 тис. грн. податків.

Найбільше неоформленої найманої праці виявлено у сфері торгівлі, автоперевезень, лісопереробній галузі, громадському харчуванні, водночас за результатами перевірок найбільше найманих осіб легалізовано у Щорському, Новгород-Сіверському, Ріпкинському, Ніжинському районах та у м. Чернігові. На жаль в цілому по області майже 1000 підприємств та майже стільки ж приватних підприємців виплачують заробітну плату нижче мінімально встановленого рівня протягом останніх двох років.

На засіданні круглого столу також виступили Катерина Тимощенко - заступник начальника головного управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації з питань дисбалансу між попитом та пропозицією робочої сили  та низької заробітної плати, Позняк Людмила - начальник Територіальної державної інспекції з питань праці, яка наголосила що "конвертна" заробітна плата та нелегальна зайнятість, це позбавлення соціальних гарантій працюючих та втрата бюджетних коштів, Максим Торжевський - заступник директора Чернігівського обласного центру зайнятості - щодо діяльності робочих груп з питань легалізації заробітної плати та виведення із "тіні" зайнятого населення, Марина Максименко - головний спеціаліст сектора правового забезпечення відділення НСПП в Чернігівській області про урегулювання конфліктних ситуацій в області.

Учасники круглого столу прийняли відповідні рекомендації, в яких виклали  власне бачення розв'язання існуючих проблем. Зокрема, під час укладення колективних договорів соціальним партнерам рекомендується:
- передбачати ефективні заходи щодо вирішення проблем зайнятості працівників, підвищення рівня оплати праці,
- визначати конкретні зобов'язання щодо підтримання на належному рівні професійних якостей найманих працівників, проводити підвищення кваліфікації персоналу в освітніх закладах із періодичністю не рідше одного разу на 5 років,  передбачати в колективних договорах відповідне фінансування.

Також пропонується активізувати роботу з госпрозрахунковими підприємствами, де працює значна кількість низькооплачуваних працівників, щодо ефективного використання трудового потенціалу, обстеження підприємств стосовно витрат роботодавця на робочу силу у структурі загальних витрат, застосування прогресивних форм організації праці.

Забезпечити громадський контроль за додержанням законодавства про працю з метою недопущення проявів всіх видів дискримінації та інших порушень прав працюючих особливо в частині дотримання законодавства про оплату праці, виявлення "тіньової" зайнятості та "конвертної" заробітної плати.


Федерація профспілкових організацій Чернігівської області
 

Останні новини Чернігівщини

 На Прилуччині поліцейські повідомили про підозру двом місцевим мешканцям за незаконну порубку лісу

На Прилуччині поліцейські повідомили про підозру двом місцевим мешканцям за незаконну порубку лісу 17:35

Слідчі Прилуцького районного відділу поліції під процесуальним керівництвом Прилуцької окружної прокуратури оголосили про підозру двом зловмисникам, які за попередньою змовою випиляли у лісосмузі Ічнянської громади дерев на понад 100 тисяч гривень.

Масажі, лімфодренаж, індивідуальна робота з психологами та багато іншого можуть отримати чернігівські військові, ветерани та члени їхніх родин 17:25

Зазвичай після закінчення терміну лікування у закладах охорони здоров’я військовослужбовці та ветерани, як правило, потребують певного відновлення.

За матеріалами СБУ винесено вирок організаторці псевдореферендуму на тимчасово окупованих територіях Луганщини

За матеріалами СБУ винесено вирок організаторці псевдореферендуму на тимчасово окупованих територіях Луганщини 15:18

За матеріалами Служби безпеки України до 15 років позбавлення волі заочно засуджено організаторку псевдореферендуму на тимчасово окупованих територіях Луганщини.

 Мешканця м.Чернігова засуджено за збут амфетаміну

Мешканця м.Чернігова засуджено за збут амфетаміну 15:16

Прокурором Чернігівської окружної прокуратури в судовому засіданні доведено вину 36-річного місцевого жителя в придбанні, зберіганні з метою збуту та збуті психотропних речовин (ч.ч.1, 2 ст.307 КК України).

На загальноміській нараді говорили про наслідки ракетних ударів по місту та їх ліквідацію

На загальноміській нараді говорили про наслідки ракетних ударів по місту та їх ліквідацію 15:13

Загальноміську нараду цього вівторка почали з обговорення ліквідації наслідків ракетних ударів, яких завдали військові російської федерації по Чернігову 17 квітня.