Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 4 липня, 04:12:02

Де і скільки витрачають на школи в Чернігівській області

04.09.2019   14:29Агенцiя

Восени діти йдуть до школи, вчителі виходять з відпусток, навчальні заклади відкривають двері відремонтованих класів. Експерти Чернігівського Центру розвитку місцевого самоврядування Програми «U-LEAD з Європою» проаналізували видатки на загальну середню освіту в Чернігівській області за 2018 рік.

Для дослідження були використані дані Міністерства фінансів України.

У Чернігівській області діють 484* заклади загальної середньої освіти (далі школи),де навчаються 92319 учні. При формуванні даних Мінфіном всі школи поділили за типом території на три категорії (місто**, ОТГ, район).

 Всього в школах області за цими даними навчається 92319 учнів. В навчальних закладах працюють 11371 педагог та 6045 працівників, які відносяться до непедагогічного персоналу.

У містах обласного значення (Чернігів, Ніжин, Прилуки та Новгород-Сіверський)  діють 67 шкіл, у об’єднаних територіальних громадах – 212 шкіл, а у районах (на території не об’єднаних громад) – 205 шкіл.

Як бачимо, кількість шкіл в ОТГ Чернігівської області вже перевищила їх кількість у районах, а співвідношення кількості учнів між різними типами територій наступне: у містах навчається 41942 учні (45%), у об’єднаних громадах – 32271 учень (35%), у районах – 18106 учнів (20%).

Видатки загального фонду на всі школи області склали 2,2 млрд грн. На утримання міських шкіл витрачається 682,3 млн грн, що складає 30 % загального фонду, на школи ОТГ–945,7 млн грн або 41%, і на школи, що залишилися у підпорядкуванні районів – 630,5 млн грн або 29%. 

Середні витрати в Чернігівській області на підготовку одного учня в 2018 році – 23,7 тис. грн на рік (середні по країні – 21,3 тис. грн). При цьому середні витрати на 1 учня у міській школі 15,6 тис. грн, у ОТГ – 27,8 тис. грн, у районах – 35,0 тис. грн.

«Наприклад, в школі №35 Чернігова видатки на одного учня в рік становлять  11,3 тис. грн, і повна протилежність їй Брагинцівська школа І ступеня Варвинської районної ради, де видатки сягають 96,5 тис. грн на одного учня в рік. Одна з причин такої різниці в ефективності — велика кількість малокомплектних шкіл, неоптимізована мережа навчальних закладів, неефективне використання ресурсів», - коментує Микола Стасюк, радник з питань муніципальних послуг Чернігівського ЦРМС.

Представлена аналітична таблиця  дозволяє здійснити наступні порівняння (між ОТГ, містами і районами):

  • видатки на 1 учня та на 1 клас;
  • кадрову політику органів місцевого самоврядування щодо кількості педагогічних та непедагогічних працівників;
  • кількість класів та учнів;
  • фактичну наповнюваність класів у закладах освіти;
  • видатки (загальний фонд) на функціонування закладу освіти по роках: 2018 (факт), 2019 (план).

Таблиця 1. Школи ОТГ Чернігівської області. (Клікніть на картинку для кращого перегляду)

 

Таблиця 2. Школи міст та районів Чернігівської області. (Клікніть на картинку для кращого перегляду)

Таблиця 3. Наповнюваність класів

Як бачимо з інфографіки вище, у половині шкіл Чернігівської області в класах навчається до десяти учнів, що прямопропорційно впливає на розмір видатків на 1 учня.

«Хотілося б звернути увагу, що ефективніше використання коштів освітньої субвенції спостерігається в містах обласного значення та у тих об’єднаних громадах, де забезпечено оптимальну мережу закладів освіти, в районах ситуація загалом гірша. Це свідчить про необхідність продовження реформи з децентралізації влади, тому що громади більш схильні брати відповідальність за зміни у сільських школах, бо голова громади відповідає за якість освіти у своїй громаді», - підкреслив Микола Стасюк.

 

*Аналіз проводився серед 484 шкіл, не враховуючи видатки на 19 призупинених шкіл, з метою більш точної оцінки видатків громад на освіту одного учня.

Останні новини Чернігівщини

Судитимуть браконьєра, який незаконно  вполював лося на Прилуччині

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39

Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

 ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36

Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33

Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31

У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.

єРобота на Чернігівщині: результати програми «Власна справа»

єРобота на Чернігівщині: результати програми «Власна справа» 14:42

Грантова програма «Власна справа» урядового проєкту «єРобота», яку адмініструє Державна служба зайнятості, - не просто про гроші, а про довіру та можливості, про людей та бізнес, які працюють у найважчі часи і мотивують інших.