В чернігівській школі запроваджують інклюзивну освіту
"Україна стала на шлях гуманізації, і особлива роль у цьому процесі належить батькам дітей з особливими потребами", - відзначає методист з інклюзивної освіти Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К.Д. Ушинського Віра Покришко. Однак чи готові школи Чернігова до запровадження інклюзивної освіти ? Чи готове суспільство приймати дітей з особливими потребами на рівних умовах зі звичайними? Чи спокійно поставляться до цього учні, викладачі та батьки?

На цей момент запитань, на жаль, більше, ніж відповідей. Так, наприклад, у Чернігові інклюзивна освіта запроваджується лише в одній школі Чернігова - №24. За словами В.Покришко, там є необхідні фахівці та певний досвід роботи. Щодо запровадження інклюзії в інших навчальних закладах, то це проблема, адже потрібні спеціальні пандуси, ліфти, відповідна методична база, а головне – бракує фахівців, які можуть працювати з особливими дітками, а також у штатному розкладі шкіл відсутня така посада, як «асистент учителя», котрий має допомагати педагогу в класі з особливим учнями.
Мова про все це йшла під час круглого столу «Інклюзивна освіта – реалії, очікування можливості», що пройшов 25 травня у приміщенні Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К.Д. Ушинського. Участь у дискусії взяли ректор Інституту післядипломної педагогічної освіти Володимир Тандура, заступник директора загальноосвітньої школи №24 Тетяна Турок, начальник відділу шкіл Управління освіти Чернігівської міської ради Вікторія Пекур, завідувач обласної психолого-медико-педагогічної консультації Тамара Маєш, представники Обласної громадської батьківської організації «Голос батьків» Катерина Позняк, Ольга Крутяща, Зінаїда Шедіна, а також представники громадських організації «Аратта», «Жменя», «Маю право».
Учасники зібрання обговорили ситуацію, що склалася в сфері освіти Чернігівської області саме щодо запровадження принципів інклюзивної освіти в загальноосвітні школи. «Не все так погано, практичні приклади прихованої інклюзії маємо у школах Чернігова №6 і № 14, - вважає Вікторія Пекур. - Там особливі дітки відвідують заняття разом з іншими учнями, тобто інклюзія існувала і раніше. Найголовніша проблема у цій сфері - фінансування. Неможливо зараз у всіх закладах освіти збудувати пандуси. Ще одна серйозна проблема – відсутність методичних програм. Однак, не зважаючи на все це, на сьогоднішній день поза процесом навчання не залишилася жодна дитина».
Представники громадськості довідалися, що з 1 вересня 2012 р. у деяких класах нарешті з’явиться посада «асистент учителя», втім, його функції у нормативних документах ще не прописані та не зовсім зрозумілі. Під час круглого столу відбулося жваве обговорювання питань, які хвилюють батьків, що мають дітей дошкільного віку з особливими навчальними потребами. Так, зокрема батьки цікавилися, з чого їм починати, до кого звертатися, якщо вони планують віддати дитину з особливими потребами на навчання до загальноосвітньої школи. Подавайте відповідну заяву до управління освіти міської ради – отримали у відповідь. Наголошували також на тому, що суспільству необхідно більше знати про інклюзію, формувати толерантне ставлення до незвичних дітей у колективах.
Результатом роботи круглого столу стала пропозиція зібрати Форум, учасниками якого стали б батьки, вчені, психологи, освітяни, представники органів влади, діти, які навчаються у спеціалізованих школах і які вже закінчили подібні заклади. На думку учасників, відкрите обговорення допоможе вирішити ряд питань, які виникають у ході впровадження інклюзивної освіти, зокрема, на Чернігівщині. На думку представників організації «Голос батьків», треба поставити мету, щоб батьки за бажанням могли б віддавати дітей з особливими потребами у навчальні заклади за місцем проживання, а не в одну окрему школу, яка, можливо, знаходиться зовсім в іншому кінці міста.
Круглий стіл «Інклюзивна освіта – реалії, очікування, можливості» проводився за ініціативою Чернігівської обласної громадської організації «Голос батьків» у рамках проекту «До суспільства - через родину», підтримку якому надала програма МАТРА Посольства Королівства Нідерланди в Києві.
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42
Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.
Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10
Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.
У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47
На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.
У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07
Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.
Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47
За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).