Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 20 квітня, 13:08:25

Седнівська і Чернігівська громади разом встановили різдвяний Рекорд Чернігова

10.01.2022   10:48Агенцiя

Тисячу порцій справжнього козацького кулешу за автентичним поліським рецептом приготували 8 січня в Чернігові на етнофестивалі «Де коза ходить, там жито родить».

Зробили це ентузіасти з Седнівщини, а саме з Великодирчинського старостинського округу – учасники фестивалю. Таке приготування визнали Рекордом Чернігова, а тих, хто безпосередньо долучився до цього процесу, нагородили символічними відзнаками. Вручив їх на сцені фестивалю секретар Чернігівської міської ради Олександр Ломако.

- Седнівська громада і Чернігівська громада разом сьогодні встановили рекорд по приготуванню смачного куліша. Дякуємо всім, ще раз зі святом, з Різдвом Христовим! Всього найкращого вам, вашим родинам. Будьте здорові і гарного нам всім 2022 року! – побажав він усім.

Смакували кулішем усі охочі, відгуки – тільки схвальні.


Особливості автентичного поліського куліша
 

Козацький куліш - це польова пшоняна каша, яка часто готується під відкритим небом у казані на вогні. Смачний та неймовірно ситний - що ще треба для гарного обіду? Мабуть, тому він так полюбився колись козакам.

У Чернігові цю страву для рекорду готували теж на вогнищі, в казані на 200 літрів. Про акцію оголосили заздалегідь, запросивши всіх бажаючих. Готували обрядово, з народними піснями, розповідями про традиції, спілкуванням. Співали та розповідали - жінки, а готували – чоловіки, - як і заведено на Седнівщині для цієї обрядової страви.

Отже, в чому особливості саме поліського автентичного куліша?

Микола Лапа, староста Великодирчинського старостинського округу Седнівської громади:

- В основному, це – збір трав, які ростуть у нашій місцевості. А так – як зазвичай, пшоно, почеревина, цибуля. М’ясо обов’язково свинина і телятина.

Як розповіли зберігачі козацьких традицій з-під історичного Седнева, ще здавна велося, що жінки з вечора товкли і замочували пшоно, заготовляли м’ясо та овочі – а, власне, процес був у чоловічих руках. Крім того, на Седнівщині до кулешу звикли додавати ряд особливих інгредієнтів: сушений розмарин, чебрець, м’яту та чорнобривці, які подружжя збирали зранку на Івана Купала і заготовляли на зиму.

- У цьому ж і закладена вся енергетика варіння цього кулеша. Щоб з любов’ю, з душею, без ніяких скандалів зварити. Жінки підготовляють, чоловіки варять, а потім разом куштують. Куліш – це страва, яку готували протягом усього людського життя. На хрестини, на весілля, як проводи до армії козака виправляють – теж куліш. На Різдво – теж куліш, - Любов Головань, бібліотекарка-краєзнавиця.

Оскільки у всіх родин свої звичаї, зібрали єдиний рецепт, до якого кожен додав свою родзинку. Отож кілька родин спільної праці, з піснями і колядками, під легкий морозець – і справжній козацький куліш готовий. Всіх тонкощів кулінари не розкрили, аби зберегти його унікальність. Однак пригощали із задоволенням. Каші вистачило на всіх – адже загалом наварили аж 150 кілограмів.

- Нехай ці традиції трансформуються, нехай вони трохи осучаснюються. Але обов’язково їх потрібно триматися, продовжувати. Адже відкрию вам такий секрет: ніде в Європі, і навіть у східній Європі, так не збереглися традиції як в Україні, - Наталка Лещенко, фольклористка.

Рекорди Чернігова

Традицію реєструвати рекорди Чернігова започаткували у 2020 році. Це відбулося теж на різдвяному фестивалі, теж на площі і це також був кулінарний рекорд. Тоді зварили найбільшу кількість (200 літрів) справжнього сіверського борщу в одному казані.

Від тих пір до цього реєстру, який веде міський Туристично-інформаційний центр, були вписані символічні рекорди в різних сферах. Серед них – найбільший жовто-блакитний тризуб, створений курсантами-поліцейськими (116 чол.), найдовша алея з мильних бульбашок, найбільше танцююче коло, найбільша кількість юшки по-чернігівськи, 100 марафонів за три роки, найбільше танцююче коло за участю митців з інвалідністю і подолання ультамарафонної дистанції людиною з інвалідністю. 

Прес-служба Чернігівської міської ради

Останні новини Чернігівщини

«Трагедія в Драмі» — прем’єра документального проєкту-розслідування Суспільного 10:50

19 квітня о 19:00 на ютуб-каналі Суспільне Чернігів відбудеться прем'єра документального проєкту «Трагедія в Драмі».

Ярмаркували у Чернігові: яких працівників шукають місцеві підприємства? 10:39

Яку роботу та умови праці пропонують, говорили на ярмарку вакансій етичного бізнесу в Чернігові. Захід відбувся з ініціативи Міжнародної Організації з Міграції (МОМ) за фінансування народу Японії та за сприяння Чернігівської обласної служби зайнятості.

Спільний проєкт міста Чернігова, уряду Німеччини та UNDP в Україні 10:30

Наприкінці 2022 року в Україні було розпочато проєкт «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів», який фінансується урядом Німеччини. Реалізує проєкт німецька компанія GIZ та Програма розвитку ООН (UNDP) в Україні.

Чи високі ризики відбудови/відновлення об’єктів соціальної інфраструктури, пошкодженої внаслідок російської агресії в Чернігові? 10:13

Наявність ризиків під час моніторингу визначали аналітики громадської організації «Агенція міських ініціатив».

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 09:44

Протягом минулої доби зареєстровано 3 небезпечні події, а саме: 1 дорожньо-транспортну пригоду та 2 пожежі. Внаслідок цих подій постраждала 1 особа.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини