Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Середа, 9 липня, 18:00:19

Національний заповідник “Чернігів стародавній” представляє в столиці України виставку “Народна ікона Полісся”

12.10.2012   11:04Агенцiя

17 жовтня Національний архітектурно-історичний заповідник “Чернігів стародавній” відкриває в Національному заповіднику “Софія Київська” виставку “Народна ікона Полісся”.

В експозиції будуть представлені цінні експонати сакрального мистецтва XVIII-XIX століть з фондів Національного архітектурно-історичного заповідника “Чернігів стародавній”.

Ядро колекції було сформовано на основі здійснення пошукових експедицій по Чернігівській області. Більшість найцінніших зразків іконопису, представлених на виставці, було практично врятовано від знищення під час масового закриття та руйнування православних храмів за радянських часів. Географія зібраних у колекції заповідника ікон охоплює майже всі райони Чернігівщини.
Народна ікона, яка широко побутувала серед сільських і міських верств населення, репрезентує значний пласт народної культури, тісно пов’язаний з декоративно-ужитковим мистецтвом і фольклором.

Найбільш розповсюдженими з народних ікон на Чернігівщині були: образи Богоматері, Ісуса Христа, св. Миколая, св. Юрія Змієборця, великомучениці Варвари, св. Параскеви, св. Іоана Воїна, арх. Михаїла та ін. Значно рідше зустрічаються сюжетні євангельські композиції: “В’їзд в Єрусалим”, “Успіння Богоматері”, “Воскресіння Христове” та ін.

Представлені твори іконопису вирізняються поміж собою як за стилем і манерою виконання, так і за рівнем професійної майстерності, та репрезентують класичну течію народного іконопису з обов’язковими стилізованими зображеннями великих квіток троянд чи півоній обабіч святих на нейтральному чорному або з додатковим дрібним рослинним орнаментом брунатному тлі.

Органічним доповненням до українських ікон у народному мистецтві і побуті завжди були вишивані і ткані власноруч рушники. Представлені на виставці зразки рушників Чернігівщини із колекції сучасного збирача предметів старовини із села Москалі Чернігівського району Юрія Дахна відмічені композиційним хистом, соковитістю барв, надзвичайною майстерністю виконання, різноманіттям сюжетів та декоративністю.
Юрій Дахно збирає свою колекцію вже кілька десятиліть. У його колекції вишивані рушники, сорочки, наволочки, скатертини, історичні документи, є навіть титульна сторінка із зошита українського композитора Григорія Верьовки. Не в кожному музеї зустрінеш таку багату колекцію – близько двох тисяч експонатів.

Виставка “Народна ікона Полісся” працюватиме у виставкових залах пам’ятки архітектури ХVІІІ ст. “Хлібня” Національного заповідника “Софія Київська” з 17 жовтня по 12 грудня 2012 року за адресою: м. Київ, вул. Володимирська, 24.

http://naiz1.pp.net.ua/news/nacionalnij_zapovidnik_chernigiv_starodavnij_predstavljae_v_stolici_ukrajini_vistavku_narodna_ikona_polissja/2012-10-12-1379

Останні новини Чернігівщини

Разова допомога до 24 серпня: що потрібно знати працівникам комунальних підприємств зі статусом УБД 17:20

Щороку напередодні державних свят українці звертаються із запитаннями щодо передбачених виплат.

В Україну прийшла спека: як безпечно пережити +30°C і вище 16:49

Цими днями температура в багатьох регіонах України перетнула позначку +30°C. Попереду ще кілька спекотних днів. Висока температура може негативно впливати на здоров’я, особливо у людей літнього віку, дітей, вагітних, а також у тих, хто має хронічні захворювання.

На Чернігівщині поліцейські скерували до суду провадження щодо посадовця лісгоспу за фактом сприяння незаконній порубці дерев 16:06

Слідчі поліції за оперативного супроводу СБУ та під процесуальним керівництвом Чернігівської обласної прокуратури завершили досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом неналежного виконання мешканцем Ніжинського району своїх посадових обов’язків, що сприяло незаконній порубці лісу. Збитки, завдані державі, склали понад 1,6 мільйона гривень.

Чернігівський рибоохоронний патруль підводить підсумки нерестової кампанії 2025 року 15:39

З 1 квітня по 30 червня 2025 року на водоймах Чернігівської області тривала нерестова заборона на вилов водних біоресурсів.

єВідновлення: компенсацію за пошкоджене житло отримають ще 16 чернігівців 15:04

Чергові рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України, затверджені виконавчим комітетом Чернігівської міської ради 9 липня.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини