Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Середа, 24 квітня, 23:36:09

Вісім років триває реставрація іконостасу Іллінської церкви Чернігова

27.07.2012   09:28Агенцiя

Вісім років триває реставрація іконостасу Іллінської церкви Чернігова. Нині прихожани можуть бачити лише основу іконостасу, загорнуту в захисну плівку. Самі ікони відновлюють тільки два реставратори національного заповідника "Чернігів Стародавній". Коли ж нарешті закінчать роботу - з'ясовував Павло Тирський.

Це Іллінська церква Чернігова. Її почали будувати наприкінці 11 - початку 12 століття. Невелика каплиця, яка веде до печерного комплексу - одна з найдавніших пам’яток міста. Хоча вона й відкрита для відвідувачів, вони не зможуть побачити тут головної прикраси церкви - іконостаса.              

Павло Тирський, журналіст:

- Ось так виглядає нині іконостас Іллінської церки Чернігова. За цими будівельними лісами - лише його основа. Різьблення та ікони знаходяться на реставрації.

Як виглядав сам іконостас, можна побачити хіба що на фотографіях. Величезна конструкція заввишки 12 метрів із трьома десятками ікон. Особливість іконостаса - він не прямий, вигнутий за формою.

Володимир Руденок, керівник відділу наукових досліджень печер та археології Національного заповідника "Чернігів стародавній":

- Дело в том, что если бы его сделали прямым - он бы, естественно, был бы гораздо меньше. И иконы, которые бы размещались в этом иконостасе, были бы тоже меньше и, безусловно, смотрелись бы гораздо хуже.

Іконостас відновили наприкінці 80-х років. Його сильно пошкодив жук деревоточець. Самі ікони - вже 8 років як на реставрації.

- Вот это ведется проглаживание. После того, как нанесен осетровый рыбий клей, проглаживается участок.

Так починається реставрація ікони "Апостоли Пилип та Андрій".  Спеціальним розчином зміцнюють фарбу і для профілактики заклеюють папіросним папером.

Раїса Боголюб, художник-реставратор:

- После того, как будут сделаны процессы, я снимаю профилактическую заклейку. Я начинаю делать, если надо, регенерацию лака, потом расчистки, потом подвожу рисунок в местах утрат, и после этого делаются тонировки и покрытия лаком.

На реставрацію однією такої ікони йде близько півроку. Чи не найскладніше, що доводиться робити художникам-реставраторам, - виявити, який вигляд ікона мала від самого початку.

Ігор Шаполов, художник-реставратор:

- Очень много предыдущих поновлений и предыдущих реставраций, поэтому сложность в том, чтобы найти авторский родной слой и восстановить утраты, которые были в процессе бытования иконы.

Із 31 ікони вже готова 21. Чому реконструкція триває так довго. пояснюють не лише технологічним процесом - ікони мають декілька разів вкривати лаком і чекати, поки ті висохнуть. Справа й у тому, що бракує реставраторських рук.

Ольга Травкіна, керівник відділу музейної та наукової діяльності Національного заповідника "Чернігів стародавній":

- Залишились величезні ікони, і це не під силу нашим реставраторам. Тому що у нас працюють тільки 2 реставратори на півставки, у нас фактично одна ставка реставратора, а такий іконостас треба реставрувати цілою бригадою реставраторів.

Гроші на реставрацію дають здебільшого віряни та туристи. Втім їх замало: вартість робіт, які слід провести - 400 тисяч гривень. Цього року ініціатори реставрації навіть звернулися по отримання спеціального гранту Американського посольства. Якщо необхідну суму знайдуть - реставрацію завершать за 2-3 роки.

З Чернігова Павло Тирський, Олександр Прозоров. Перший національний

http://1tv.com.ua/ru/news/2012/07/25/24598

Останні новини Чернігівщини

365 пожеж в природній екосистемі Чернігівщини з початку року: чому виникають та як запобігти 18:11

«До речі, це майже в два рази більше, ніж за аналогічний період минулого року (186 надзвичайних ситуацій), – повідомив на брифінгу в офіційному медіацентрі ОВА Олександр Бобро, заступник начальника Головного управління із запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України в області. – 356 із них – суха трава та сміття на відкритих територіях, а 9 пожеж – це лісові масиви та насадження».

Бізнес, який постраждав під час ракетних ударів 17 квітня, може отримати грант на відновлення від МОМ 18:08

Міжнародна організація з міграції (МОМ) в рамках проєкту «Життєздатність+ Економічна інтеграція внутрішньо переміщених осіб та постраждалих від війни», що фінансується Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) через Банк розвитку KfW, допоможе чернігівським підприємцям.

На Чернігівщині до 11 років позбавлення волі засуджено двох російських військових, які катували та жорстоко поводились з цивільним 18:03

Поліція завершила досудове розслідування та скерували до суду провадження, щодо двох російських військовослужбовців, які 6 березня 2022 року затримали цивільного місцевого мешканця у селі Слобода Чернігівського району. Чоловіка тяжко побили та погрожували спалити живцем.

Майстер–клас для спортивної спільноти Чернігівщини від володаря першої олімпійської медалі на Чернігівщині Олександра Батюка 18:01

Цьогоріч виповнюється сорок років з часу проведення XIV Зимових Олімпійських ігор у місті Сараєво (на той час Соціалістична Федеративна Республіка Югославія). Тоді у далекому 1984 році на цих престижних міжнародних змаганнях наш земляк, відомий український лижник Олександр Батюк виборов срібло у складі команди з лижної естафети 4х10 км.

На Чернігівщині запрацювали одразу дев’ять поліцейських станцій 11:39

Сьогодні в Остерській ТГ та ще у восьми громадах області розпочали роботу нові поліцейські станції. Допомагати, дбати про безпеку і захищати місцевих мешканців відтепер будуть дев’ять поліцейських офіцерів громад.