Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Вівторок, 3 жовтня, 05:50:03

Вісім років триває реставрація іконостасу Іллінської церкви Чернігова

27.07.2012   09:28Агенцiя

Вісім років триває реставрація іконостасу Іллінської церкви Чернігова. Нині прихожани можуть бачити лише основу іконостасу, загорнуту в захисну плівку. Самі ікони відновлюють тільки два реставратори національного заповідника "Чернігів Стародавній". Коли ж нарешті закінчать роботу - з'ясовував Павло Тирський.

Це Іллінська церква Чернігова. Її почали будувати наприкінці 11 - початку 12 століття. Невелика каплиця, яка веде до печерного комплексу - одна з найдавніших пам’яток міста. Хоча вона й відкрита для відвідувачів, вони не зможуть побачити тут головної прикраси церкви - іконостаса.              

Павло Тирський, журналіст:

- Ось так виглядає нині іконостас Іллінської церки Чернігова. За цими будівельними лісами - лише його основа. Різьблення та ікони знаходяться на реставрації.

Як виглядав сам іконостас, можна побачити хіба що на фотографіях. Величезна конструкція заввишки 12 метрів із трьома десятками ікон. Особливість іконостаса - він не прямий, вигнутий за формою.

Володимир Руденок, керівник відділу наукових досліджень печер та археології Національного заповідника "Чернігів стародавній":

- Дело в том, что если бы его сделали прямым - он бы, естественно, был бы гораздо меньше. И иконы, которые бы размещались в этом иконостасе, были бы тоже меньше и, безусловно, смотрелись бы гораздо хуже.

Іконостас відновили наприкінці 80-х років. Його сильно пошкодив жук деревоточець. Самі ікони - вже 8 років як на реставрації.

- Вот это ведется проглаживание. После того, как нанесен осетровый рыбий клей, проглаживается участок.

Так починається реставрація ікони "Апостоли Пилип та Андрій".  Спеціальним розчином зміцнюють фарбу і для профілактики заклеюють папіросним папером.

Раїса Боголюб, художник-реставратор:

- После того, как будут сделаны процессы, я снимаю профилактическую заклейку. Я начинаю делать, если надо, регенерацию лака, потом расчистки, потом подвожу рисунок в местах утрат, и после этого делаются тонировки и покрытия лаком.

На реставрацію однією такої ікони йде близько півроку. Чи не найскладніше, що доводиться робити художникам-реставраторам, - виявити, який вигляд ікона мала від самого початку.

Ігор Шаполов, художник-реставратор:

- Очень много предыдущих поновлений и предыдущих реставраций, поэтому сложность в том, чтобы найти авторский родной слой и восстановить утраты, которые были в процессе бытования иконы.

Із 31 ікони вже готова 21. Чому реконструкція триває так довго. пояснюють не лише технологічним процесом - ікони мають декілька разів вкривати лаком і чекати, поки ті висохнуть. Справа й у тому, що бракує реставраторських рук.

Ольга Травкіна, керівник відділу музейної та наукової діяльності Національного заповідника "Чернігів стародавній":

- Залишились величезні ікони, і це не під силу нашим реставраторам. Тому що у нас працюють тільки 2 реставратори на півставки, у нас фактично одна ставка реставратора, а такий іконостас треба реставрувати цілою бригадою реставраторів.

Гроші на реставрацію дають здебільшого віряни та туристи. Втім їх замало: вартість робіт, які слід провести - 400 тисяч гривень. Цього року ініціатори реставрації навіть звернулися по отримання спеціального гранту Американського посольства. Якщо необхідну суму знайдуть - реставрацію завершать за 2-3 роки.

З Чернігова Павло Тирський, Олександр Прозоров. Перший національний

http://1tv.com.ua/ru/news/2012/07/25/24598

Останні новини Чернігівщини

Надзвичайні події в Чернігівській області за минулу добу

Надзвичайні події в Чернігівській області за минулу добу 09:45

Протягом минулої доби зареєстровано 5 небезпечних подій, а саме: 1 дорожньо-транспортна пригода, 4 пожежі. Внаслідок цих подій загинули 2 особи.

Чернігівський спецпризначенець Віталій Костюченко: «Ми захищаємо свою землю, своїх рідних, своїх дітей» 09:39

Свідомо обрав професію захисника України, бо відчував, що велика війна з росією неминуча. Поліцейський інспектор-снайпер Віталій Костюченко стояв у витоків формування спеціального підрозділу «Чернігів», і вже десятий рік поспіль виконує бойову роботу в найгарячіших точках російсько-українського протистояння.

2 жовтня - цей день в Україні та в світі

2 жовтня - цей день в Україні та в світі 09:36

ДЕНЬ 586 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 586 RUSSIAN AGRESSION

 Чернігівська поліція проводить досудове розслідування за фактами приховування тяжкого злочину та розбещення неповнолітніх

Чернігівська поліція проводить досудове розслідування за фактами приховування тяжкого злочину та розбещення неповнолітніх 09:03

Вчора, 28 вересня, слідчі поліції відкрили провадження за статтею 396 Кримінального кодексу України (приховування тяжкого злочину) щодо посадових осіб установ освіти Чернігова, які могли приховати можливі факти розбещення неповнолітніх вчителем.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини