Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Вівторок, 3 жовтня, 07:34:00

Під Черніговом слов’яни билися з вікінгами. Переміг “Коровель”!

24.07.2012   15:32Агенцiя

У п’ятницю, 20 липня під Черніговом поблизу села Шестовиця відбулася церемонія відкриття традиційного ХІІ Міжнародного фестивалю слов’яно-варязької культури та історичного фехтування.

Цей фестиваль став не просто тусовкою в історичних костюмах. З цього року у історичного свята з’явилася спортивна складова: це бої в номінаціях “щит-меч”, “одноручними мечами”, “5 на 5” та бугурти*. Звичайно, що у економічно складний час такі масштабні заходи, як “Коровель” потребують серйозної підтримки. І така підтримка була надана Чернігівською обласною державною адміністрацією. Особливу увагу фестивалю приділив Станіслав Прокопенко, перший заступник голови Чернігівської облдержадміністрації та депутат обласної ради

Історія “Коровелю” йде з сивої давнини

В урочищі Коровель, біля села Шестовиця, неподалік від річки Десна, 12 км на північний захід від Чернігова розташований “Шестовицькій археологічний комплекс”, який складається з Городища, Подолу та курганного могильника. У сиву давнину саме у цьому місці була найбільша в Європі стоянка-городище вікінгів IX-XII століть за межами Скандинавії. Що саме сприяло появі тут стоянки вікінгів, достеменно не відомо. Але вчені припускають, що коли в кінці IX століття в східнослов’янському середовищі відбувалися інтеграційні процеси, войовничі дружини вікінгів зазіхали і на Південний Схід, де на неосяжних просторах слов’янські й інші племена вели жваву торгівлю з країнами арабського Сходу та Візантією. Вікінги-варяги, включившись в цю торгівлю, незабаром намірилися взяти її під свій контроль. Мабуть так на березі Десни наприкінці ІХ сторіччя і з’явилася стоянка вікінгів…

Перші розкопки в урочищі Коровель зробив у 1925-27 роках співробітник Чернігівського історичного музею Петро Смолічев. У 1998 році, силами українських, російських та норвезьких археологів, Інститутом археології Національної Академії наук України та експедицією Чернігівського педагогічного університету на чолі з Володимиром Коваленком було створено “Шестовицьку міжнародну археологічну експедицією”. А з 2001 року на базі експедиції щорічно проводиться фестиваль історичного фехтування “Коровель”. Також кожного літа проводиться “літня польова міжнародна археологічна школа” – в якій щорічно проходять практику до 500 студентів та аспірантів з Центральної та Східної Європи.

“Коровель” потребує допомоги

Історична реконструкція – річ не із дешевих! Участь у “Коровелі” можуть приймати лише команди, одяг яких відповідає історичному періоду ІХ – ХІІІ століть. Відповідно до умов фестивалю, кожен його учасник зобов’язаний мати комплект одягу, характерний для обраного ним періоду, регіону і соціального статусу. Рівень виконання – стилізація і вище. Відсутність мінімального костюма переводить учасника в категорію гостя. Окрім цього дуже високі вимоги приділяються і до зброї та обладунків учасників. Захисні властивості обладунків оцінює технічна комісія, яка, і тільки яка дає допуск на бої.

Враховуючи те, що участь у фестивалі “Коровель” вирішили прийняти близько 40 команд з України, Росії та Білорусі, в учасників були певні проблеми щодо того, як дістатися до місця проведення фестивалю, бо спорядження було важким, а до місця проведення фестивалю рейсові автобуси не ходять.

Нелегко оргкомітету фестивалю було налагодити і побут учасників – “Коровель” відбувається далеченько від села Шестовиця. А для наметового містечка потрібні і дрова, і вода. Та й медичне забезпечення і пожежна охорона не будуть зайвими.

Саме тому оргкомітет фестивалю і звернувся за підтримкою до Станіслава Прокопенка, як заступника голови Чернігівської облдержадміністрації…

Фестиваль відкрито!

У п’ятницю, 20 липня відбулася церемонія відкриття традиційного ХІІ Міжнародного фестивалю слов’яно-варязької культури та історичного фехтування. Для участі у турнірах з’їхалися команди не тільки зі всієї України, але і з Росії та Білорусі. З імпровізованої сцени фестивалю перший заступник голови Чернігівської облдержадміністрації Станіслав Прокопенко об’явив про відкриття дванадцятої сторінки в історії “Коровеля”. Після цього команди-учасники протягом двох днів змогли продемонстрували суддям і глядачам навички володіння старовинними видами зброї, зразки одягу древніх слов’ян, кочових народів Північного Причорномор’я та скандинавських вікінгів. “Коровель–2012” подарував учасникам та гостям не просто хвилини незвичайного дозвілля, але й став уроком історії, надав можливість більше дізнатися про те, що відбувалося у нашому краї тисячу років тому.

Обов’язково треба додати, що Міжнародний фестиваль слов’яно-варязької культури та історичного фехтування “Коровель” збігається за часом з проведенням щорічних розкопок, що ведуться “Шестовицькою міжнародною археологічною експедицією”. І ті, кого цікавить історія, в рамках проведення фестивалю змогли відвідати місце проведення розкопок і ознайомитися з експозицією виставки, організованою Чернігівським історичним музеєм ім. В. В. Тарновського, в основі якої – предмети, знайдені археологами саме в урочищі Коровель.

* Бугурт – історичний термін, що позначає масову битву під час турніру, бій загін на загін. Саме бугурти, а не одиночні поєдинки були найважливішою подією турнірів, особливо ранніх.

Юрій Сидоренко

PR 

Останні новини Чернігівщини

Надзвичайні події в Чернігівській області за минулу добу

Надзвичайні події в Чернігівській області за минулу добу 09:45

Протягом минулої доби зареєстровано 5 небезпечних подій, а саме: 1 дорожньо-транспортна пригода, 4 пожежі. Внаслідок цих подій загинули 2 особи.

Чернігівський спецпризначенець Віталій Костюченко: «Ми захищаємо свою землю, своїх рідних, своїх дітей» 09:39

Свідомо обрав професію захисника України, бо відчував, що велика війна з росією неминуча. Поліцейський інспектор-снайпер Віталій Костюченко стояв у витоків формування спеціального підрозділу «Чернігів», і вже десятий рік поспіль виконує бойову роботу в найгарячіших точках російсько-українського протистояння.

2 жовтня - цей день в Україні та в світі

2 жовтня - цей день в Україні та в світі 09:36

ДЕНЬ 586 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 586 RUSSIAN AGRESSION

 Чернігівська поліція проводить досудове розслідування за фактами приховування тяжкого злочину та розбещення неповнолітніх

Чернігівська поліція проводить досудове розслідування за фактами приховування тяжкого злочину та розбещення неповнолітніх 09:03

Вчора, 28 вересня, слідчі поліції відкрили провадження за статтею 396 Кримінального кодексу України (приховування тяжкого злочину) щодо посадових осіб установ освіти Чернігова, які могли приховати можливі факти розбещення неповнолітніх вчителем.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини