Що приховують російські архіви?
Одним з головних напрямків діяльності Національного архітектурно-історичного заповідника “Чернігів стародавній” є науково-дослідницька робота. З метою вивчення історії архітектурних пам’яток нашого міста наукові співробітники заповідника здебільшого працюють в архівних установах Чернігова та Києва. Але було вирішено зламати цю традицію і розширити коло пошуків матеріалів у сусідній Росії.

Днями старший науковий співробітник відділу музейної та науково-фондової діяльності Олена Ванжула повернулася із Санкт-Петербурга, де вона досліджувала пам’ятки Чернігова в Російському державному історичному архіві. Один з найбільших та найсучасніших архівів Росії вразив її не лише монументальністю будівлі, сучасним технічним оснащенням та доброзичливістю своїх працівників. Тут були виявлені справжні документальні скарби, які можуть пролити світло на маловідомі сторінки з історії Чернігівщини. Це, зокрема, цікаві матеріали про Єлецький монастир кінця ХVIII ст. часів архієпископа В. Садковського, карта земельних володінь Єлецького монастиря 1837 року, документи про ремонтні роботи в Спасо-Преображенському соборі, Троїцькому та П’ятницькому монастирях.
Не менш цікавими виявилися фонди наукового архіву Інституту матеріальної культури Російської академії наук. Тут Олена Ванжула мала змогу досліджувати безцінні матеріали Імператорської археологічної комісії, яка була дуже авторитетною науковою установою у дореволюційній Росії. Реставрація жодної пам’ятки минулого, яка мала особливе культурне та історичне значення, не проходила без ретельного обстеження цією комісією. Тому виявлені матеріали є важливим джерелом вивчення архітектурних пам’яток Чернігова.
На початку червня у Москві, в Російському державному військово-історичному архіві, працював науковий співробітник науково-просвітницького відділу заповідника Сергій Сергєєв. Тут він виявив матеріали “План и профили черниговской крепости с показанием фортификационных работ. 1776 г.”, “План черниговской крепости. 1776 г.”, план міста Чернігова початку ХІХ ст. та інші цікаві документи.
Сергій Сергєєв досліджує цікаву тему: “Історія Чернігівської фортеці”, тож згадані матеріали допоможуть йому розкрити маловивчену сторінку історії нашого міста.
Робота в архівних установах Москви та Санкт-Петербурга яскраво продемонструвала, що в науковців Національного архітектурно-історичного заповідника “Чернігів стародавній” відкриваються нові перспективи для вивчення історії визначних пам’яток Чернігівщини.
http://naiz1.pp.net.ua/news/shho_prikhovujut_rosijski_arkhivi/2012-06-28-1250
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42
Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.
Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10
Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.
У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47
На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.
У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07
Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.
Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47
За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).