Призабута історія – сільським громадам
У рік 95-річчя створення Чернігівського району, за сприяння Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського (м. Київ), реалізую краєзнавчий проект – цифрую статті та фото з чернігівських газет за 1918–1941 рр.

За певних обставин у наш час у сільських громадах мало що знають про життя в селах у довоєнний період. Але ж саме в той час поступово змінювався вигляд наших сіл, у побут людей входило багато чого нового. Саме це і фіксувалося на шпальтах газет в статтях та замітках тодішніх журналістів, місцевих дописувачів.
Із довоєнними газетами я почав працювати при підготовці до друку збірників з історії Седнева, Шестовиці, Дніпровського та Пакуля. Також ці матеріали зібрані про Старий Білоус та Ведильці. Звичайно, що наявність поширеної інформації в Літописах громад про довоєнний період сіл тільки збагачує наші знання з місцевої історії та її розуміння в сучасному контексті.
Цікавими є матеріали про перші демонстрації фільмів у селах Піски (1919 р.) та Рудка (1929 р.). Світлини із зображенням наших земляків почали розміщувати в газетах з 1926 року – спочатку у вигляді малюнку, а вже з початком 30-х років друкуються фото.
Протягом останніх місяців, напрацьовані фотокопії газетних статей, презентував та передав сільським громадам під час зустрічей в селах Анисів, Кувечичі, Шестовиця, смт Седнів. Також ці матеріали передані місцевим краєзнавцям: Юрію Дахну з с. Москалі, Сергію Горобцю з с. Петрушин, Івану Кирієнку з с. Черниш, Віктору Єремі з с. Андріївка.
Процес вивчення старих газет триває. Маю домовленості з іншими сільськими громадами щодо проведення презентації матеріалів.
Андрій Курданов
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42
Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.
Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10
Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.
У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47
На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.
У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07
Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.
Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47
За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).