Новгород-Сіверська та Мезінськая археологічна експедиції продовжують дослідження Новгород-Сіверської землі
В рамках виконання «Цільової програми археологічних ДОСЛІДЖЕНЬ в Чернігівській області на 2013 - 2018 рр.» Новгород-Сіверська та Мезінськая археологічна експедиції продовжують дослідження Новгород-Сіверської землі.

Роботи цього року стали продовженням розкопок попереднього сезону. У Новгороді-Сіверському дослідження проходять в центрі сучасного міста, на території стародавнього посада (для тих, кому знаком цей чудовий і своєрідне місто можу уточнити: за торговими рядами, у водонапірної башти). З 2016 року тут вдалося виявити залишки міської забудови, що існувала безперервно протягом Х-ХVІІ ст. Серед найбільш цікавих знахідок - хрест-енколпіон (релікварій) ХV ст. Ну і ще безліч різних речей. У цьому сезоні знахідки теж радують, хоча підводити підсумки ще рано.
Мезинська експедиція продовжує вивчення городища літописних сіверян, розташованого на високому березі Десни між сс. Деснянське і Мезин. Це зовсім невелике поселення (укріплена площа - 0,3 га) в минулому було оточене потужними оборонними спорудами, а в попередньому сезоні нам вдалося відкрити тут залишки споруди, в якій трудився металург-універсал. Тисячу років тому він займався обробкою заліза і кольорових металів. Цікаво, що для виготовлення ливарної форми цей майстер використав місцевий матеріал - мел.Насколько знаю, з крейди виготовляли ювелірні форми тільки на Чернігово-Сіверщині.
Судячи з результатів дослідження біохозяйственной діяльності населення городища, ця багата земля давала їм все необхідне для життя, але потім вони кинули місце свого проживання і пішли ... Може бути в Новгород-Сіверський, який якраз в цей час ставати "справжнім" містом? ... Дослідження оборонних споруд і забудови городища ми продовжуємо і в цьому році, сподіваємося на не менш цікаві результати.
У роботах експедицій беруть участь співробітники, аспіранти та студенти Чернігівського національного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченко, Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя, Інституту археології НАН України, Мезинського національного природного парку та Державного історико-культурного заповідника "Слово о полку Ігоревім".
Олена Черненко
Останні новини Чернігівщини
За півроку в пологовому будинку Чернігова народилося 954 дитини 17:39
Упродовж червня 2025 року в комунальному некомерційному підприємстві «Пологовий будинок» Чернігівської міської ради з’явилося на світ 140 немовлят: 64 дівчинки та 76 хлопчиків.
Топ-5 порад, як вижити і вціліти під час обстрілів 16:48
Це не той «топ-5», який ми би хотіли написати, але він вартий вашої уваги більше, ніж будь-що інше.
Прилуцькі поліцейські нагадують дітям про безпеку в Інтернеті під час літніх канікул 16:17
Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції провели профілактичний захід на вулицях міста. Під час спілкування з дітьми вони роздали інформаційні листівки з порадами щодо безпечної поведінки в Інтернеті.
У Чернігівській ОВА родинам полеглих захисників передали 67 посмертних нагород 15:36
Державні нагороди і відзнаки від військової частини отримали сім’ї полеглих оборонців.
На Чернігівщині передали військовим 10 генераторів від німецьких благодійників 14:52
У межах тристороннього меморандуму – між Чернігівською ОВА, Благодійним фондом «Help-Ua» та німецькою доброчинною організацією «Україна. Допомога. Брайтшайд імені Святого Лаврентія» – передали одній із військових частин 10 генераторів.