Чи потрібен Чернігову музей історії міста?
Чернігову — понад 1300 років. Місто славиться пам’ятками давньоруської доби та козацького періоду. На його вулицях збереглися старі будиночки ХІХ — початку ХХ століття, оздоблені дивовижним дерев’яним різьбленням.

Чернігів має славну історію. «Українська Равенна» — так називав його видатний український історик, академік Михайло Грушевський. Але… Чернігів не має музею історії міста.
Ідею створення такого музею днями озвучив міський голова Владислав Атрошенко. І запропонував розмістити його на Валу, у приміщенні колишньої Поштової станції, пам’ятці архітектури XVIII—XIX ст.
Відтак, у соціальних мережах, розгорілися гострі дискусії на тему: чи потрібен Чернігову музей історії міста? Одні завзято переконують: немає коштів і експонатів для нового музею, краще б дороги зробили! Інші заперечують, що переважна більшість експонатів у чернігівських музеях знаходяться у фондах і припадають пилюкою, їх треба показати людям, музей міста — це добре!
Варто поцікавитися думкою і музейників, фахівців. Наприклад, що думають про створення музею історії міста Чернігова у Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стародавній». Один з провідних музейних установ області та України має різноманітні фондові колекції, які почали формуватися з перших днів його створення. Зокрема, у заповіднику є рідкісна колекція іконопису, яка нараховує близько тисячі ікон. Це найбільша музейна збірка ікон, що репрезентує іконописне малярство Чернігівщини ХVІІ—ХІХ ст. А загалом у національній установі кількість предметів основного фонду становить 66075 одиниць збереження, науково-допоміжного — 50595 од. зб. Проте, через нестачу експозиційних площ на виставках представлено лише 5% фондів. Подібна ситуація, до речі, і в інших музейних установах Чернігова.
А поряд, на Валу, розташоване двоповерхова будівля, у якій можна розмістити кілька постійних і тимчасових експозицій. Врахуймо й те, що пам’ятці потрібен господар, вона вже зараз потребує термінових реставраційних робіт. І поки будемо сперечатися, то можемо її втратити.
Не забуваймо також і про нові робочі місця для випускників-істориків нашого педагогічного університету.
До речі, у Чернігові є і достатньо приватних колекціонерів, яким є що показати: фотографії старого міста, ікони, стародруки, нумізматика… Вони вже давно мріють про створення музею міста.
Чернігову потрібен музей історії міста! Він має стати головним осередком збереження та популяризації історико-культурної спадщини міста. І формувати його необхідно враховуючи думку громадськості. Адже, в основі концепції нового музею має бути відвідувач. У ньому має бути і відповідна атмосфера, наприклад, музейний магазин з сувенірами, короткі інформативні екскурсії, застосування новітніх технологій в експозиціях.
«Чернігів стародавній»
Останні новини Чернігівщини

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39
Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36
Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33
Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31
У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.

єРобота на Чернігівщині: результати програми «Власна справа» 14:42
Грантова програма «Власна справа» урядового проєкту «єРобота», яку адмініструє Державна служба зайнятості, - не просто про гроші, а про довіру та можливості, про людей та бізнес, які працюють у найважчі часи і мотивують інших.