Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Вівторок, 8 липня, 19:11:57

Чи потрібен Чернігову музей історії міста?

25.01.2017   15:09Агенцiя

Чернігову — понад 1300 років. Місто славиться пам’ятками давньоруської доби та козацького періоду. На його вулицях збереглися старі будиночки ХІХ — початку ХХ століття, оздоблені дивовижним дерев’яним різьбленням.

Чернігів має славну історію. «Українська Равенна» — так називав його видатний український історик, академік Михайло Грушевський. Але… Чернігів не має музею історії міста.

Ідею створення такого музею днями озвучив міський голова Владислав Атрошенко. І запропонував розмістити його на Валу, у приміщенні колишньої Поштової станції, пам’ятці архітектури XVIII—XIX ст.

Відтак, у соціальних мережах, розгорілися гострі дискусії на тему: чи потрібен Чернігову музей історії міста? Одні завзято переконують: немає коштів і експонатів для нового музею, краще б дороги зробили! Інші заперечують, що переважна більшість експонатів у чернігівських музеях знаходяться у фондах і припадають пилюкою, їх треба показати людям, музей міста — це добре!

Варто поцікавитися думкою і музейників, фахівців. Наприклад, що думають про створення музею історії міста Чернігова у Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стародавній». Один з провідних музейних установ області та України має різноманітні фондові колекції, які почали формуватися з перших днів його створення.  Зокрема, у заповіднику є рідкісна колекція іконопису, яка нараховує близько тисячі ікон. Це найбільша музейна збірка ікон, що репрезентує іконописне малярство Чернігівщини ХVІІ—ХІХ ст. А загалом у національній установі кількість предметів основного фонду становить 66075 одиниць збереження, науково-допоміжного — 50595 од. зб. Проте, через нестачу експозиційних площ на виставках представлено лише 5% фондів. Подібна ситуація, до речі, і в інших музейних установах Чернігова.

А поряд, на Валу, розташоване двоповерхова будівля, у якій можна розмістити кілька постійних і тимчасових експозицій. Врахуймо й те, що пам’ятці потрібен господар, вона вже зараз потребує термінових реставраційних робіт. І поки будемо сперечатися, то можемо її втратити.

Не забуваймо також і про нові робочі місця для випускників-істориків нашого педагогічного університету.

До речі, у Чернігові є і достатньо приватних колекціонерів, яким є що показати: фотографії старого міста, ікони, стародруки, нумізматика… Вони вже давно мріють про створення музею міста.

Чернігову потрібен музей історії міста! Він має стати головним осередком збереження та популяризації історико-культурної спадщини міста. І формувати його необхідно враховуючи думку громадськості. Адже, в основі концепції нового музею має бути відвідувач. У ньому має бути і відповідна атмосфера, наприклад, музейний магазин з сувенірами, короткі інформативні екскурсії, застосування новітніх технологій в експозиціях.

 
«Чернігів стародавній»

Останні новини Чернігівщини

КП «Теплокомуненерго» та АТ «Облтеплокомуненерго» готують місто до опалювального сезону 17:17

Тривають роботи з підготовки теплової інфраструктури Чернігова до проходження опалювального сезону 2025–2026 років. Фахівці КП «Теплокомуненерго» та АТ «Облтеплокомуненерго» здійснюють комплекс планових, профілактичних і відновлювальних заходів, спрямованих на безперебійну роботу системи теплопостачання та гарячого водопостачання в зимовий період.

Сприяв незаконній порубці дерев у заповіднику: на Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу посадовця лісгоспу, який спричинив державі мільйонних збитків 16:42

Слідчі поліції під процесуальним керівництвом Чернігівської обласної прокуратури завершили досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом неналежного виконання мешканцем Чернігівського району своїх посадових обов’язків, що сприяло незаконній порубці лісу в заповіднику. Збитки, завдані державі, сягають понад 13 мільйонів гривень.

Підготовка до зими, нова система оповіщення та відновлення житла — серед тем загальноміської наради 16:08

8 липня 2025 року під головуванням заступника Чернігівського міського голови Віктора Геращенка відбулася загальноміська нарада за участю керівників структурних підрозділів та комунальних підприємств Чернігівської міської ради.

Де робити, аби добре заробити? 15:34

Відповідь на це запитання знають у службі зайнятості. На початок липня у базі вакансій обласної служби зайнятості налічувалось близько двох тисяч пропозицій від роботодавців області. І серед них є ті, хто навіть у воєнний стан готовий платити працівникам високу заробітну плату. В ТОП-10 високооплачуваних вакансій регіону увійшли:

Найкраще знають математику: що відомо про результати учасників НТМ 15:09

В основних сесіях національного мультипредметного тесту на Чернігівщині взяли участь 7 259 осіб. Явка становить 93,2%.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини