У Чернігові презентували арт-проект "Оскар і Рожева Пані"
30 жовтня у Чернігові актриса Ірма Вітовська та режисер Ростислав Держипільський презентували благодійний арт-проект «Оскар і Рожева Пані» за мотивами роману класика сучасної світової літератури Еріка-Еммануеля Шмітта.

Як зазначив під час прес-конференції Ростислав Держипільський, вистава «Оскар і Рожева Пані» - це можливість привернути увагу до проблеми паліативної допомоги невиліковно хворим дітям. «Це вже третій всеукраїнський тур театру з цим арт-проектом. За півроку вистав нами зібрано понад 800 тисяч коштів, які були передані або благодійним фондам або відділенням паліативної допомоги у містах», - розповів режисер.
На думку Ірми Вітовської тема паліативної допомоги практично закрита для пересічних громадян. Вона розповіла, що коли тільки почала занурюватися у проблему в 2011 році, то не уявляла наскільки є жаливою ситуація в Україні з паліативною допомогою, особливо дітям. Згідно офіційних даних щороку в Україні паліативної допомоги потребують більше 17 тисяч невиліковно хворих дітей.
Вистава «Оскар та Рожева Пані» - це не лише творчий проект, це суспільна акція, яка розповідає глядачам про проблеми паліативної допомоги тяжко хворим дітям.
«Участь дітей у виставі – це була моя умова. І Ростислав підтримав її. Вистава «Оскар і Рожева пані» зустрічається у постановках багатьох театрів, але це або моновистава або ролі виконують дорослі актори. А ми ставили на меті поставити реальний спектакль: дитина проживає свої останні десять днів. Це провокативно, це цинічно, холодно. Але це діє. Театр має «пробивати» глядача. Після вистави глядачі виходять інші. І ми дуже щасливі що до нас приєднується все більше людей: духовенство, політики, представники бізнесу. Наприклад, народний депутат Сергій Березенко почав дуже сильно опікуватися проблемою паліативної допомоги», - сказала Ірма Вітовська.
І додала, що вистава «Оскар і Рожева Пані» - це приклад, як театр може бути інструментом соціального спливу на суспільство. Постановка «б’є» по чотирьох цілях: інформаційна – розповідає про проблеми та необхідність паліативної допомоги дітям, благодійна – кошти, зібрані під час вистави, передаються на потреби хворих дітей, соціальна та мистецька.
Виконавець ролі Оскара, 10-річний актор, Марко Киричук розповів: «Коли я виходжу на сцену в цьому образі, я розумію, що граю для тих дітей, які зараз не можуть прийти до театру, які прикуті до ліжка і не можуть поворухнутися. Їм дуже важко. Репетиції, що були в нас до одинадцятої ночі, - це ніщо в порівнянні з їхнім болем. Це найменше, що я можу для них зробити».
На думку психолога Чернігівського онкологічного диспансеру Олександра Фіалковського така ініціатива є дуже гарною і корисною для громади. «Только зрелое общество приходит к решению таких проблем. Так как они не дают никаких дивидентов», - зазначив він.
Начальник управління здоров’я міської ради Владислав Кухар зазначив: «Найгірше, що в Україні на сьогодні немає законодавчої бази саме у питанні надання паліативної допомоги дітям. У Чернігові та області людьми, які почали працювати вирішенням цієї проблеми, стали народний депутат Сергій Березенко та міський голова Владислав Атрошенко. Вони фактично стали комунікаторами між владою і громадою в реалізації цього напрямку».
Бригада паліативної амбулаторної допомоги у Чернігові вже фактично створена: персонал пройшов навчання та готовий до роботи.
Ірма Вітовська наголосила: «Дуже важливо змінити відношення до смерті у суспільстві. Слово хоспіс викликає у пересічного громадянина шок і він не хоче про це говорити. Я колись сказала, що смерть це сакральне явище і буде в кожного з нас. І жити треба сьогодні і зараз на повну. А якщо хтось перебуває перед виходом з нашого життя, то давайте зробимо так, щоб це життя запам’яталося яскравим, а не болем».
Гроші, зібрані під час вистави, будуть передані благодійному фонду імені Вадима Нестерчука для допомоги 9 невиліковно хворим дітям у Чернігові.
Нагадаємо, що "Оскар і Рожева Пані" - це тринадцять щемливих листів безнадійно хворого хлопчика Оскара до Бога. У своїх посланнях приречений малюк благає Всевишнього про милосердя, про радість хоча би в останні дні життя, про гармонію та любов у цілому світі. Посередником поміж Богом та людьми для Оскара стає дивовижна жінка. Колись вона виступала на цирковій арені у ролі боксера, тепер – сестра милосердя. Це і є Рожева Пані. Чуйна та духовна людина. Монологи Оскара, адресовані Богу, та діалоги Оскара з Рожевою Пані складають внутрішній сюжет емоційної та катарсисної книги Еріка-Емануеля Шмітта, яку сам автор визначив як роман.
Останні новини Чернігівщини
Разова допомога до 24 серпня: що потрібно знати працівникам комунальних підприємств зі статусом УБД 17:20
Щороку напередодні державних свят українці звертаються із запитаннями щодо передбачених виплат.
В Україну прийшла спека: як безпечно пережити +30°C і вище 16:49
Цими днями температура в багатьох регіонах України перетнула позначку +30°C. Попереду ще кілька спекотних днів. Висока температура може негативно впливати на здоров’я, особливо у людей літнього віку, дітей, вагітних, а також у тих, хто має хронічні захворювання.
На Чернігівщині поліцейські скерували до суду провадження щодо посадовця лісгоспу за фактом сприяння незаконній порубці дерев 16:06
Слідчі поліції за оперативного супроводу СБУ та під процесуальним керівництвом Чернігівської обласної прокуратури завершили досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом неналежного виконання мешканцем Ніжинського району своїх посадових обов’язків, що сприяло незаконній порубці лісу. Збитки, завдані державі, склали понад 1,6 мільйона гривень.
Чернігівський рибоохоронний патруль підводить підсумки нерестової кампанії 2025 року 15:39
З 1 квітня по 30 червня 2025 року на водоймах Чернігівської області тривала нерестова заборона на вилов водних біоресурсів.
єВідновлення: компенсацію за пошкоджене житло отримають ще 16 чернігівців 15:04
Чергові рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України, затверджені виконавчим комітетом Чернігівської міської ради 9 липня.