Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 25 квітня, 09:14:52

Пам’ятаймо жертв Голокосту

28.01.2016   18:53Агенцiя

27 січня у Військово-історичному музеї – відділі Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського відкрилася виставка “У житті та смерті вони назавжди з нами. Тліном не взялось…” (до Міжнародного Дня пам’яті жертв Голокосту).

У назві поєдналися рядки з “Ізкору” – єврейської поминальної молитви в пам’ять про шість мільйонів євреїв, які загинули під час Катастрофи, та вірша Миколи Бажана “Яр” про трагедію Бабиного Яру, якій у вересні 2016 року виповниться 75 років.

У своєму виступі директор Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського Сергій Лаєвський підкреслив, що ксенофобія у всіх її проявах завжди несла небезпеку, і особливо актуально пам’ятати про це в наш час.

Голова Чернігівської обласної єврейської громади Семен Григорович Бельман зауважив, що в історії Голокосту досі лишається багато білих плям і складних тем і дослідники мають зробити все можливе для правдивого донесення людям історії Голокосту.

На виставці демонструються матеріали про трагедію Голокосту, надані Українським інститутом Голокосту “Ткума”, Національним історико-меморіальним заповідником “Бабин Яр”, Державним архівом Чернігівської області, Обласним науково-методичним центром охорони культурної спадщини.

Вперше експонується парохет з музейного зібрання – велика завіса, що закривала нішу Арон Гакодешу (вівтарної шафи). Він датується першою половиною XIX ст. Під час Другої світової війни була знищена значна кількість пам’яток матеріальної культури єврейського народу, а цей предмет – один з небагатьох, що зберігся.

Окремий розділ виставки присвячений історії родини Ігоря Яновича Шаля. Врятуватися від смерті в Бабиному Яру Ігорю разом із сестрою Ритою допомогла Тетяна Сошко, подруга матері – Лідії Ісаківні Фінтіктікової, яка загинула 30 вересня 1941 р. Після війни Ігор Янович жив і працював у Чернігові. Спогадами про І.Я. Шаля поділилася Бася Абрамівна Ройтберг, голова Чернігівського осередку Всеукраїнської асоціації колишніх в’язнів нацистських концтаборів та гетто.

Вперше експонуються архівні матеріали про масові знищення у Чернігові та Козельці євреїв та ромів (яких також знищували за етнічною ознакою) з Державного архіву УСБУ в Чернігівській області. Співробітник архіву Тетяна Андріївна Гапієнко розповіла про справи, пов’язаниі з Голокостом, і про можливість їхнього опрацювання дослідниками.

У відкритті виставки взяли участь члени Чернігівської єврейської громади, журналісти, краєзнавці, дослідники і всі, кому небайдужа тема Голокосту. На захід завітали студенти Чернігівського національного технологічного університету – волонтери проекту “Соціальна інтеграція жертв фашизму до громади м. Чернігова” (за підтримки німецького фонду “Пам’ять, відповідальність, майбутнє”).
Відбувся перегляд фільму з циклу “Історії міста” “Бабин Яр. Лобне місце” (авт. В. Загоруйко).

Виставка працюватиме до кінця лютого.

Вікторія Мудрицька

Останні новини Чернігівщини

365 пожеж в природній екосистемі Чернігівщини з початку року: чому виникають та як запобігти 18:11

«До речі, це майже в два рази більше, ніж за аналогічний період минулого року (186 надзвичайних ситуацій), – повідомив на брифінгу в офіційному медіацентрі ОВА Олександр Бобро, заступник начальника Головного управління із запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України в області. – 356 із них – суха трава та сміття на відкритих територіях, а 9 пожеж – це лісові масиви та насадження».

Бізнес, який постраждав під час ракетних ударів 17 квітня, може отримати грант на відновлення від МОМ 18:08

Міжнародна організація з міграції (МОМ) в рамках проєкту «Життєздатність+ Економічна інтеграція внутрішньо переміщених осіб та постраждалих від війни», що фінансується Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) через Банк розвитку KfW, допоможе чернігівським підприємцям.

На Чернігівщині до 11 років позбавлення волі засуджено двох російських військових, які катували та жорстоко поводились з цивільним 18:03

Поліція завершила досудове розслідування та скерували до суду провадження, щодо двох російських військовослужбовців, які 6 березня 2022 року затримали цивільного місцевого мешканця у селі Слобода Чернігівського району. Чоловіка тяжко побили та погрожували спалити живцем.

Майстер–клас для спортивної спільноти Чернігівщини від володаря першої олімпійської медалі на Чернігівщині Олександра Батюка 18:01

Цьогоріч виповнюється сорок років з часу проведення XIV Зимових Олімпійських ігор у місті Сараєво (на той час Соціалістична Федеративна Республіка Югославія). Тоді у далекому 1984 році на цих престижних міжнародних змаганнях наш земляк, відомий український лижник Олександр Батюк виборов срібло у складі команди з лижної естафети 4х10 км.

На Чернігівщині запрацювали одразу дев’ять поліцейських станцій 11:39

Сьогодні в Остерській ТГ та ще у восьми громадах області розпочали роботу нові поліцейські станції. Допомагати, дбати про безпеку і захищати місцевих мешканців відтепер будуть дев’ять поліцейських офіцерів громад.