До 300-ліття Катерининської церкви 10 фактів з історії
Департамент культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА та заповідник "Чернігів стародавній" започаткував міні-проект до 300-ліття Катерининської церкви.

Історики у 10 фактах розказали, як Катерининська церква пережила ці 300 років.
Нагадаємо, 18 жовтня 2015 року Собор святої великомучениці Катерини відзначає 300 річницю свого освячення.
Катерининська церква (козацький кафедральний собор святої великомучениці Катерини УПЦ КП) — православна церква в місті Чернігів, пам'ятка архітектури національного значення. Яскравий зразок кам'яної української архітектури Лівобережжя XVII–XVIII століть.
Зведена на кошти козаків, братів Лизогубів (Якова та Семена), за заповітом їхнього батька Чернігівського полковника Юхима Лизогуба. Церква побудована в пам'ять про героїзм діда, Чернігівського полковника й наказного Гетьмана Якова та козаків Чернігівського полку, виявлений ними під час штурму турецької фортеці Азов в 1696 році.
Факт #1
Церква сильно постраждала під час бомбардувань у Другій світовій війні. Повну реставрацію виконали лише у 1979 році.
Факт #2
Колір білих стін, склепінь і куполів дає відчуття простору і свободи, стіни храму завжди буди білими і не мали розписів.
Факт #3
Зведена на честь героїзму Чернігівського полку під час взяття турецької фортеці Азов у 1696 році на чолі з чернігівським полковником Яковом Лизогубом його онуками Яковий та Семеном.
Факт #4
З XII століття на цьому пагорбі стояла мурована церква, у II половині XVII тут вже діяв дерев'яний храм. На початку XVIII століття тут з’явилася нова мурована Катерининська церква.
Факт #5
1837 року до західного боку церкви здійснили прибудову, у ній влаштували теплу Покровську церкву. Її не відновлювали під час післявоєнної реставрації.
Факт #6
Брати Лізогуби подарували новозбудованій церкві пишний різьблений триярусний іконостас. До початку ХХ століття збереглися вирізьблені з дерева царські врата з трав'яними орнаментами та зображенням «Дерева Ієсея». Втрачені в 30-их роках.
Факт #7
Після реставрації церкви, 21 грудня 1979 року в ній відкрили Музей декоративного мистецтва Чернігівщини. Попрацював до 2006 року.
Факт #8
У січні 1930 року у церкви відібрали п’ять дзвонів (майже 1000 кілограмів). Їх відправили до «Рудметалторгу» і переплавили на потреби тодішньої індустріалізації.
Факт #9
Навесні 2006 року Чернігівська обласна державна адміністрація видала розпорядження про передачу церкви Козацькій православній громаді УПЦ КП
Факт #10
Перше, після 30-х років, богослужіння провели в Катерининській церкві 19 липня 2008 року священники УПЦ КП.
cult.gov.ua
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42
Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.
Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10
Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.
У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47
На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.
У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07
Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.
Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47
За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).