Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Понеділок, 7 липня, 04:08:49

Які ми є — козак Мамай розкаже

05.09.2014   10:20Агенцiя

Нарешті у Чернігівському обласному художньому музеї з’явилася постійна галаганівська експозиція

Великий старшинсько-дворянський рід зібрався на гостину з нагоди 195-річчя свого найдостойнішого представника. Зійшлося й багато чернігівців, адже Григорій Галаган був і лишається в пам’яті земляків громадським діячем, українофілом, меценатом. Щоправда, всі вісім поколінь родичів та близьких друзів Григорія Павловича, як і він сам, представлені у вигляді портретних зображень. Та це ще більше підсилює атмосферу врочистості і — прекрасна нагода для кожного, хто приходить до виставкової зали, замислитися про власне родове дерево, життєві цінності і своє значення на землі.
 


Садиба Григорія Ґалаґана в Лебединцях (О. Волосков, 1857 р.)

Окрім родових портретів, галаганівська експозиція пишається творами західноєвропейського та вітчизняного мистецтва XVII—XIX століть. Особливу цікавість викликають народні картини, зокрема ті, що відтворюють образ козака Мамая. Зображення цього народного героя — характерника, захисника — в українських оселях завжди розміщували поряд з образами. Чорноокий красень з довгими вусами та «оселедцем», ліричний і мужній, з кобзою і зброєю, при коні і на тлі могутнього дуба уособлював вільнолюбний козацький дух: «Я козак Мамай — мене не займай».

Григорій Ґалаґан в українському вбранні (В. Серебряков, 1842 р.). Фото автора

Є тут і картини сільської минувшини, які розповідають про життя і побут наших далеких предків. Недаремно художник Лев Жемчужников свого часу зауважив, що у «будинку для гостей» Григорій Галаган кожною дрібничкою хотів нагадати про життя дідів і прадідів.

«Нарешті в музеї, який носить ім’я Галагана, з’явилася постійна галаганівська експозиція. Про це мріяли кілька поколінь краєзнавців, музейників нашого краю, — радіє давно очікуваній події декан Інституту історії, етнології та правознавства ім. О. М. Лазаревського, голова правління Чернігівської обласної організації національної спілки краєзнавців України Олександр Коваленко. — Це чи не єдина збірка скульптури та живопису, які колись прикрашали численні поміщицькі садиби. Багато шедеврів вітчизняного і зарубіжного мистецтва було втрачено у вирі подій. Низький уклін працівникам музеїв, котрі зберегли це багатство для свого народу».

Усі присутні на відкритті галаганівської зали погодилися з думкою директора Чернігівського обласного краєзнавчого музею імені В.Тарновського Сергія Лаєвського про те, що представлені зразки західноєвропейського мистецтва — це повернення України до її європейського минулого і бачення її європейського майбутнього. Це демонстрація всьому світові, що нашій духовно багатій нації є що захищати.

Тютюнник Євдокія

Останні новини Чернігівщини

Судитимуть браконьєра, який незаконно  вполював лося на Прилуччині

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39

Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

 ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36

Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33

Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31

У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.

єРобота на Чернігівщині: результати програми «Власна справа»

єРобота на Чернігівщині: результати програми «Власна справа» 14:42

Грантова програма «Власна справа» урядового проєкту «єРобота», яку адмініструє Державна служба зайнятості, - не просто про гроші, а про довіру та можливості, про людей та бізнес, які працюють у найважчі часи і мотивують інших.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини