Історики присвятили нове видання джерел до історії козацтва сучасним захисникам України
«Присвячується українським солдатам, які, подібно своїм предкам, мужньо стали на захист Батьківщини» — саме так записано у присвяті в щойно виданій у Чернігові книзі джерел до історії козацтва «Ревізія Чернігівського полку 1732 року».
Упорядники нового видання: Сергій Горобець, науковий співробітник Українського інституту національної пам’яті, кандидат історичних наук, та Ігор Ситий, старший науковий співробітник Чернігівського обласного історичного музею імені В.В. Тарновського, кандидат історичних наук. Передмова Ірини Кривошеї, кандидата історичних наук.
Видання здійснене під грифом Українського інституту національної пам’яті, Центрального історичного архіву України в м. Києві, Чернігівського обласного історичного музею імені В.В. Тарновського.
Ревізія 1732 року є першою за часом ревізією Чернігівського полку, яка охопила одночасно козацьке і селянське населення регіону.
Повний текст документу складається з двох частин, які опинилися в складі різних фондів Центрального державного історичного архіву України у м. Києві. Основна частина (ревізія козаків, міщан і посполитих) зберігається у фонді Генеральної військової канцелярії (№ 51) і нараховує 429 аркушів. Друга частина – заключні 51 аркуш (реєстр дворів козацької старшини і духовенства, перелік шкіл, шпиталів, шинків і хуторів, а також списки старшинських підсусідків) – виявилася у складі фонду Чернігівської полкової канцелярії (№ 108), не мала датування і була ідентифікована як частина згаданої вище ревізії тільки в 2008 році. Таким чином, нинішнє видання дозволяє всім бажаючим ознайомитися з повним текстом джерела.
Книга супроводжується географічним та іменним покажчиками, останній з яких налічує майже 21 000 персоналій. До книги додається кольорова карта Чернігівського полку, де для більшої наочності населені пункти кожної сотні зображені різним кольором.
Це третя книга серії матеріалів і документів «Джерела до вивчення козацтва», яку започаткувала група ентузіастів-дослідників, що об’єдналися в рамках «Науково-дослідного центру історії та культури Лівобережної України». Ініціаторами та упорядниками її випусків стали Сергій Горобець та Ігор Ситий. Книги друкуються видавництвом «Десна Поліграф» у Чернігові.
Нагадаємо, що перше джерелознавче видання з цієї серії «Присяга Чернігівського полку 1718 року» побачило світ у 2011 році, а друге — «Переписна книга 1666 року» у 2013 році. Зараз готується до видання «Присяги Стародубського полку 1718 року».
Департамент культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42
Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.
Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10
Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.
У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47
На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.
У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07
Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.
Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47
За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).