Як Різдво у гетьмана святкували
З давніх-давен Різдво Христове було одним із найулюбленіших та найшанованіших релігійних свят українців, у тому числі батуринців.

Саме сюди, до Гетьманського будинку, триста років тому стікався люд звідусіль, з усіх куточків України – Гетьманщини, щоб привітати гетьманів – спочатку Д.Многогрішного, потім - І.Самойловича, і впродовж двадцяти років саме тут вітали великого гетьмана І.Мазепу з одним із найбільших християнських свят. У бутність Батурина Гетьманською столицею в день Різдва Христового гетьман Мазепа проводив традиційну генеральну старшинську раду.
7 січня на території Цитаделі Батуринської фортеці вже третій рік поспіль було проведено культурно — мистецький захід “Різдво у Гетьмана”.
На святкуванні відбувались традиційні українські різдвяні дійства. З давніх часів найкращою оздобою українського Різдва було вертепне дійство. Міні — виставу — вертеп показали вихованці дитячого центру Святопокровської церкви під керівництвом митрофорного протоієрея отця Романа. Глядачі побачили різнаманітних персонажів: пастухів, ангела, трьох царів, жида, царя Ірода та його вірного воїна, гетьмана, а також чортика та смерть. Мелодійні дитячі голоси наповнили теплом серця всіх присутніх, які поринули у вир давніх біблійних мотивів.
Про традиції саме батуринського вертепу XVII – XVIII ст. з науковою розвідкою виступила науковий співробітник відділу “Цитадель” Наталія Цапко.
Родзинкою святкування Різдва стала сцена із батуринського вертепу “Залицяння парубка до дівчини” у виконанні наукових співробтників відділу “Цитадель” Марини Хармак та Андрія Батюка. Невід’ємним атрибутом святкування Різдва були також і колядки. Про традиції колядування в Україні розповіла науковий співробітник відділу науково-просвітницької роботи Юлія Блажко. Свято продовжилося дзвінкою колядою у виконанні автентичної групи фольклорно-обрядового ансамблю «Козацька душа».
Батуринці та гості міста, які цього дня відвідали Цитадель Батуринської фортеці, потрапили в атмосферу родинного тепла та різдвяної містерії. А малеча розповідала новорічно — різдвяні вірші, за що отримала солодкі подарунки.
На святковому заході з кожним роком збирається все більше гостей, які отримують неймовірні враження та чудовий настрій.
Національний історико-культурний заповідник «Гетьманська столиця»
Останні новини Чернігівщини
КП «Теплокомуненерго» та АТ «Облтеплокомуненерго» готують місто до опалювального сезону 17:17
Тривають роботи з підготовки теплової інфраструктури Чернігова до проходження опалювального сезону 2025–2026 років. Фахівці КП «Теплокомуненерго» та АТ «Облтеплокомуненерго» здійснюють комплекс планових, профілактичних і відновлювальних заходів, спрямованих на безперебійну роботу системи теплопостачання та гарячого водопостачання в зимовий період.
Сприяв незаконній порубці дерев у заповіднику: на Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу посадовця лісгоспу, який спричинив державі мільйонних збитків 16:42
Слідчі поліції під процесуальним керівництвом Чернігівської обласної прокуратури завершили досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом неналежного виконання мешканцем Чернігівського району своїх посадових обов’язків, що сприяло незаконній порубці лісу в заповіднику. Збитки, завдані державі, сягають понад 13 мільйонів гривень.
Підготовка до зими, нова система оповіщення та відновлення житла — серед тем загальноміської наради 16:08
8 липня 2025 року під головуванням заступника Чернігівського міського голови Віктора Геращенка відбулася загальноміська нарада за участю керівників структурних підрозділів та комунальних підприємств Чернігівської міської ради.
Де робити, аби добре заробити? 15:34
Відповідь на це запитання знають у службі зайнятості. На початок липня у базі вакансій обласної служби зайнятості налічувалось близько двох тисяч пропозицій від роботодавців області. І серед них є ті, хто навіть у воєнний стан готовий платити працівникам високу заробітну плату. В ТОП-10 високооплачуваних вакансій регіону увійшли:
Найкраще знають математику: що відомо про результати учасників НТМ 15:09
В основних сесіях національного мультипредметного тесту на Чернігівщині взяли участь 7 259 осіб. Явка становить 93,2%.