Пояснюємо деколонізацію: УІНП підготував інфографіку про те, як буде реалізовуватися закон
З 27 липня 2023 року набуває чинності Закон України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».
Він задає правову рамку для процесу, який активно триває в Україні вже понад рік та отримав назву деколонізація.
Наразі символи – назви та памʼятні знаки, які вважаються маркерами російської імперської політики, усуваються з публічного простору рішеннями органів місцевого самоврядування.
З 27 липня, тобто менш ніж за 2 місяці, набудуть чинності визначені законом критерії, механізми і терміни деколонізації.
Український інститут національної памʼяті створив інфографіку, в якій пояснює основні положення закону про деколонізацію та звертає увагу на найбільш чутливі моменти.
«Ухвалений Верховною Радою і підписаний Президентом України закон дав оцінку російській імперській політиці як злочинній. Він же визначає завдання для всіх нас – позбутися нав’язаних імперією колонізаційних маркерів, що були покликані прив’язувати Україну до Росії чи демонструвати вищість російської культури. Тому очищення нашого публічного простору від цієї імперської символіки є складовою ментального спротиву агресору. І закон, що незабаром вступить у дію, визначає правові рамки цього. У той же час його реалізація потребуватиме об’єднання зусиль і тісної співпраці органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, експертів і громадськості, адже закон визначає процедури і чіткі терміни, впродовж яких Україна повинна позбутись російської імперської символіки – і зробити це виважено», – говорить заступник голови Українського інституту національної памʼяті Володимир Тиліщак.
Інфографіку у форматі pdf, текстову версію у форматі doc та слайди можна переглянути і завантажити за посиланням (https://drive.google.com/drive/folders/1ZM7DV1MQN4n8fRS8TlFiNSaQu-0CRs_a).
Нагадаємо, 21 березня 2023 року Верховна Рада України ухвалила законопроєкт № 7253, який після другого читання отримав назву «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії». 21 квітня Президент України Володимир Зеленський підписав цей закон.
Довідково
З моменту повномасштабного вторгнення РФ, упродовж 2022 року в Україні було перейменовано щонайменше 7,5 тисяч топонімів, назви яких були повʼязані з Росією, СРСР чи Російською імперією. А також демонтовано десятки памʼятників. Детальніше про підсумки деколонізації в 2022 році читайте за посиланням.
Український інститут національної памʼяті
Останні новини Чернігівщини
10 жовтня: цей день в Україні і світі 08:52
ДЕНЬ 960 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 960 RUSSIAN AGRESSION
Ветеранів та ветеранок з Чернігова запрошують на безоплатну програму адаптації до цивільного життя 13:08
Для ветеранів та ветеранок з Чернігова запустили безоплатну програму адаптації до цивільного життя. Проєкт включає освітню та кар’єрні складові: спершу українські захисники зможуть поглибити свої знання англійської, а опісля працевлаштуватися до однієї з українських компаній.
Ринкоутворюючі підприємства Козелеччини потребують кадрів 12:46
Служба зайнятості реалізує низку активних програм, спрямованих на створення нових і збереження існуючих робочих місць та розвиток бізнесу регіону.
Студенти очищують джерела Прилуччини: молодь на Чернігівщині запустила екологічний проєкт 12:32
Команда молодіжної програми UPSHIFT з міста Прилуки, що на Чернігівщині, заснувала екологічну ініціативу «Екоспектр» за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), спрямовану на очищення питних джерел Прилуцького району.
«Вікі любить пам’ятки»: триває фотоконкурс об’єктів української культурної спадщини 12:35
З 1 по 31 жовтня в Україні втринадцяте відбувається український етап «Вікі любить пам’ятки» — найбільший у світі фотоконкурсу об’єктів української нерухомої культурної спадщини для Вікіпедії.