Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 25 квітня, 01:47:18

Чернігів: мешканці, представники місцевої влади та історики обговорили перейменування однієї з вулиць

15.08.2022   09:54Агенцiя

10 серпня у Чернігові проведено виїзну робочу зустріч мешканців вулиці Декабристів з членами групи при Управлінні культури та туризму Міської ради щодо перейменувань топоніміки з метою подолання тоталітарної та російської імперської спадщини.

«Ми почули ваше небажання нової назви вулиці, яку запропонувала робоча група фахівців як історичну. Наша позиція, насамперед, якщо є можливість, відновлювати в назвах вулиць нашого понад 1000-літнього міста історичні назви. Звичайно, що не експерти і мешканці приймають остаточне рішення щодо перейменування, а сесія ради. Проте, завжди важливо разом обговорити варіанти, знайти таку спільну позицію, щоб запропонувати депутатам», — так почав обговорення Олександр Шевчук, начальник Управління культури та туризму Чернігівської міської ради.

«У радянський час назва вулиці Декабристів нав’язувалася відповідно комуністичної ідеології як передтеча майбутнього більшовицького перевороту та захоплення влади. Вона входила до обов’язкового кола назв вулиць населених пунктів України та інших територій комуністичної імперії. Декабристський рух виступав тільки за оновлення та відповідно зміцнення Російської імперії за зразками імперій Західної Європи кінця 18-го і початку 19-го століть. Він був проти свободи, самовизначення народів цієї імперії. Таким чином, ця назва відноситься до топонімів, що звеличують, увіковічують, пропагують або символізують російську державу-окупанта, її минуле. Отже, маємо позбавитися від цього топоніма в публічному просторі», — нагадав про причину перейменування Сергій Бутко, член робочої групи при Управлінні культури, представник Українського інституту національної пам’яті в Чернігівській області.

«Чому робоча група запропонувала нову назву Вашої вулиці «Чорторийський яр»? Дуже просто: з XVIII століття на північній околиці Чернігова місцевість відома як «Чорторий». Через Чорторийські яри проходила Шосейна вулиця, яка зараз має назву проспект Миру. Через «Чорторийський рівчак» був збудований дерев’яний Чорторийський міст. Ваша вулиця була прокладена тільки в 1950-х роках з назвою «1-й Чорторийський яр». А в 1960 році комуністична влада її перейменовала відповідно рознарядки до святкування 135-річчя повстання декабристів. Таким чином, робоча група запропонувала повернення первинної історичної назви», — повідомив С. Бутко.

Мешканці одностайно і гаряче висловилися проти цієї історичної назви, бо там згадується «чорт». Цікаво, що це небажання об’єднало як віруючих, так і невіруючих…

Члени робочої групи з розумінням сприйняли позицію мешканців і організували обговорення у пошуках пропозиції нової назви. Знову і знову вони нагадували, що не можна називати вулиці на честь живих людей, а тільки тих, хто вже пішов у засвіти.

«Дякуємо за активну та свідому позицію. Сьогодні Ви висловили кілька пропозицій: на честь загиблих Героїв російсько-української війни, «Миролюбна» або «Світла», або «Солов'їна», або на честь одного зі святих. Просимо Вас впродовж тижня дійти до спільної думку та дати пропозицію до робочої групи», — підсумував результати виїзної робочої зустрічі Олександр Шевчук.

Сергій Горобець,
Український інститут національної пам’яті

Останні новини Чернігівщини

365 пожеж в природній екосистемі Чернігівщини з початку року: чому виникають та як запобігти 18:11

«До речі, це майже в два рази більше, ніж за аналогічний період минулого року (186 надзвичайних ситуацій), – повідомив на брифінгу в офіційному медіацентрі ОВА Олександр Бобро, заступник начальника Головного управління із запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України в області. – 356 із них – суха трава та сміття на відкритих територіях, а 9 пожеж – це лісові масиви та насадження».

Бізнес, який постраждав під час ракетних ударів 17 квітня, може отримати грант на відновлення від МОМ 18:08

Міжнародна організація з міграції (МОМ) в рамках проєкту «Життєздатність+ Економічна інтеграція внутрішньо переміщених осіб та постраждалих від війни», що фінансується Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) через Банк розвитку KfW, допоможе чернігівським підприємцям.

На Чернігівщині до 11 років позбавлення волі засуджено двох російських військових, які катували та жорстоко поводились з цивільним 18:03

Поліція завершила досудове розслідування та скерували до суду провадження, щодо двох російських військовослужбовців, які 6 березня 2022 року затримали цивільного місцевого мешканця у селі Слобода Чернігівського району. Чоловіка тяжко побили та погрожували спалити живцем.

Майстер–клас для спортивної спільноти Чернігівщини від володаря першої олімпійської медалі на Чернігівщині Олександра Батюка 18:01

Цьогоріч виповнюється сорок років з часу проведення XIV Зимових Олімпійських ігор у місті Сараєво (на той час Соціалістична Федеративна Республіка Югославія). Тоді у далекому 1984 році на цих престижних міжнародних змаганнях наш земляк, відомий український лижник Олександр Батюк виборов срібло у складі команди з лижної естафети 4х10 км.

На Чернігівщині запрацювали одразу дев’ять поліцейських станцій 11:39

Сьогодні в Остерській ТГ та ще у восьми громадах області розпочали роботу нові поліцейські станції. Допомагати, дбати про безпеку і захищати місцевих мешканців відтепер будуть дев’ять поліцейських офіцерів громад.