Російські військові утікали, а не відходили – Віктор Ніколюк про оборону Чернігівщини
Під гуркіт ворожої артилерії та в компанії мужніх українських захисників командувач військ Оперативного командування «Північ» Герой України генерал-майор Віктор Ніколюк розповів про оборону Чернігівщини, протидію ворогу на Донеччині та героїзм українських воїнів.

— 23 лютого чи могли Ви повірити в те, що будуть убивати мирних людей, бомбардувати наші міста і буде можлива така брудна війна?
— Як військовий, я розглядав усі варіанти агресії, розумів, що таке може бути. Але як в людини, мій мозок відмовлявся сприймати те, що у 21 столітті може бути така війна: завдаватимуться ракетні та авіаційні удари по мирних містах та селах, вбиватимуть українців.
— Коли почули інформацію, що ворог перетнув кордон, як відреагували на цю новину?
— Було ухвалене рішення про виведення підрозділів 58-ї окремої мотопіхотної бригади, а після удару по прикордонних нарядах — про висунення 1-ї танкової бригади на зустрічні рубежі для недопущення вторгнення противника на територію нашої держави.
— Що Ви сказали своїм людям, які вже знали про наступ орків, що переважали в озброєнні та кількісному складі?
— Завдавати максимального ураження ворогу, щоб надалі в нього навіть думок не виникало зі зброєю вдертися в Україну.
— Яку тактику обрали на початку вторгнення? Вона спрацювала?
— Противник застосовував класичні методи боротьби. Це було масове застосування техніки, артилерії. Тому спершу ми залучили всі засоби недопущення просування територією України, а далі, з огляду на характер бойових дій, змінювали й тактику. Застосовували змішані підрозділи: механізовані зі стрілецькими, підрозділи територіальної оборони, прикордонників, Нацгвардії. Вдалися до знищення логістичного забезпечення противника. Працювали розвідувальні групи й артилерія завдавала ураження. Ліквідували склади з боєприпасами та колони, які рухалися. Завдяки місцевому населенню двічі знищили ешелон, на якому було близько двадцяти цистерн із паливом.
— Тож тактику змінювали залежно від дій окупантів, а як на це реагував ворог?
— Ворог скаженів, і це спонукало його стирати з лиця землі наші міста та села. Наприклад, якщо ми обороняємо населений пункт і вони не можуть узяти, то відразу застосовується тактика тотального знищення. Спершу ракетний удар, потім авіація, далі артилерія, танки і під їхнім вогнем починає заходити піхота на броньованій техніці. Так було реалізовано декілька штурмів міста Чернігів. Вони були невдалими, ми завдали ворогу максимальних втрат, але значна частина міста, куди діставала їхня артилерія та танки, була знищена, багато українців загинуло. Цю тактику вони застосовують і нині.
— Розкажіть про найважчі моменти в обороні Чернігівщини?
— Ворожі танки прорвалися на Новоселівку і практично знищили позицію, на якій перебували наші військовослужбовці. На жаль, там були загиблі. Попри тиск, нам вдалося їх зупинити, й ворог відступив. Другий раз подібна ситуація сталася в районі «Епіцентру». Колона танків та «Тигрів» після ракетно-бомбового удару по наших позиціях намагалася зайти. Від «Епіцентру» просунулися десь на 700 метрів, але підрозділу 1-ї танкової бригади вдалося їх зупинити.
— Як Ви вже розповіли, втрат противник зазнав у результаті ударів нашої артилерії. Чи працювала авіація в небі над Чернігівщиною?
— Усе було комплексно. Працювала авіація, завдавали ми й ракетних ударів по масовому скупченню противника та центрах логістичного забезпечення, працювала артилерія, танки, бойові машини.
— Коли Ви зрозуміли, що окупанти не зможуть закріпитися на Чернігівщині?
— Коли вони почали нищити наші села і вбивати людей.
— А в тактиці ворога щось змінилося?
— Ні, нічого… Просто противник, який намагався оточити Чернігів, сам потрапив в оточення, й поступово 58-ма окрема мотопіхотна бригада разом із підрозділами 1-ї танкової бригади почали відвойовувати свою землю.
— Як противник утікав?
— Противник дійсно утікав, а не здійснював організований відхід. Поодинокі машини намагалися проскочити через Іванівку, за якою вони збиралися в колони, а ми завдавали по цих позиціях ураження артилерією. Вони тікали так, що інколи доводилося наздоганяти (сміється).
— Ви зараз керуєте силами та засобами на іншому напрямку, чи відрізняється характер дій противника?
— Ми вели бій із підрозділами, які були на Чернігівському напрямку. Тут нам вдалося знищити орієнтовно 70% сил та засобів противника впродовж чотирьох днів. А тактика ворога, яка була там, не змінилась: знищують усе підряд…
— Що б Ви могли сказати про особовий склад?
— Мені за честь воювати з воїнами, які захищають нашу державу.
— А щодо західного озброєння?
— Це суттєва допомога для нашої артилерії, яка підтримує наші механізовані підрозділи та піхоту. Я вдячний партнерам за цю допомогу.
— Видно результати цієї допомоги?
— Вона покриває некомплект, або те, що вийшло з ладу. Це більш точне завдавання ударів артилерійськими підрозділами. Після закінчення війни буде оприлюднено більше інформації, яка це підтверджує.
— Що особисто Вам дає мотивацію й сили стояти й тримати оборону на, напевно, найважчій ділянці фронту?
— Необхідно захищати свою Батьківщину, своїх дітей. Ворог має бути знищений, вигнаний, а наша земля звільнена.
— Щоби Ви побажали особовому складу?
— Насамперед я дякую військовослужбовцям за службу. Усім, хто в моєму підпорядкуванні, усім військовим ЗСУ. Бажаю командирам ухвалення мудрих рішень, які забезпечать збереження життя їхніх підлеглих, і виконання поставленого завдання. А підлеглим, віри у своїх командирів! Не втрачати побратимів і всім разом побажати нашої Перемоги над російським агресором.
Останні новини Чернігівщини
Чернігівський рибоохоронний патруль підводить підсумки нерестової кампанії 2025 року 15:39
З 1 квітня по 30 червня 2025 року на водоймах Чернігівської області тривала нерестова заборона на вилов водних біоресурсів.
єВідновлення: компенсацію за пошкоджене житло отримають ще 16 чернігівців 15:04
Чергові рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України, затверджені виконавчим комітетом Чернігівської міської ради 9 липня.
«Діалог влади та бізнесу»: на Чернігівщині обговорили шляхи подолання дефіциту робітничих професій та економічних бар’єрів 14:37
Чергова онлайн-зустріч регіональної платформи «Діалог влади та бізнесу» відбулася сьогодні. Серед основних питань – подолання кадрової кризи у виробничих галузях та підтримка регіонального підприємництва.

Нардеп Олена Шуляк: Завдяки реформі цифровізації доступ до високошвидкісного інтернету вперше отримали понад 3000 українських сіл 14:16
Загальний економічний та антикорупційний ефект від реформи цифровізації, яку почали впроваджувати в 2019 році, вже перевищив 66 млрд грн.
На прикордонні Чернігівщини внаслідок ворожої атаки постраждала цивільна жінка: поліція документує наслідки 13:42
Сьогодні вранці у прикордонній Сновській громаді Корюківського району ворожий дрон поцілив у 54-річну жінку, яка їхала мопедом.